Alexa
DOLAR
8,1891
EURO
9,8900
ALTIN
472,62
BIST
1.330
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Parçalı Bulutlu
22°C
İzmir
22°C
Parçalı Bulutlu
Cuma Az Bulutlu
24°C
Cumartesi Gök Gürültülü
25°C
Pazar Gök Gürültülü
24°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
23°C

MAN DAKKA DUKKA !

Cumhurbaşkanı Erdoğan sıklıkla  MAN DAKKA DUKKA der. Aslında Men dakka dukka ! Biraz ironi yapalım.MAN DAKKA DUKKA ! Anlamı itibarı ile..
Çalma kapımı çalarlar kapını, kötülük eden kötülük bulur, bugün bana yarın sana manasında bir deyiş.

MAN DAKKA DUKKA !

Türkiye günlerdir MAN ismiyle çalkalanıyor. Birçok alanda rastladığımız MAN isminin ada olduğunu ilk defa öğrenmiş olduk .

Google arama motorlarında en üst sıraya çıkmış durumda .

Man Adası hakkında kısa bir bilgiyi Vikipedia alıntılı olarak aktarayım. İrlanda Denizi’nde, Britanya Adaları’nın coğrafi merkezinde ada. Birleşik Krallık’a dahil olmamakla beraber kraliyete bağımlıdır.

AKP iktidara geldiği günden bugüne ilginç dosya isimleriyle dünya gündemine oturdu.

Bir ara Stratfor dosyalarında adı geçen AKP vardı.

Sonrasında Pelikan dosyalarıyla yaşanan  Davutoğlu döneminin kapanması .

Zarrab dosyaları diye gidiyoruz. Bu sıralar gündem sarsılıyor .

Sırada SELAM – TEVHİD örgütünü kapsayan FLYINN  süreci geliyor .

Yani geldikçe geliyor .

ABD yönetimi water gate dosyalarıyla sarsılmıştı ve tarihe geçmişti . ABD hala bu dosyaları konuşur. Bizse hergün yeni bir dosyayla karşı karşıya kalıyoruz. Yorucu olan bu gündem KAOS sürecinin içerisinde olduğumuzun en önemli kanıtıdır. Maalesef AKP hükümeti ve yetkililerinin mahdumları tarafından onbeş yıllık süreçte yargılamaya konu olabilecek o kadar çok dosya var ki ! Yıllar sürse bile bu gündem tükenmez.

Birde sakız haline gelen süreçlerde hiçbir zaman hatalarını veya günahlarını kabul etmiyor olmaları suçluluk psikolojisinin en önemli kanıtıdır.

İslamist zihinler böyledir.Hiçbir zaman hata ve günahlarını kabul etmezler. Yaptıklarını çok iyi bildikleri halde ısrarla koro halinde yargısal süreçlerden on beş yıldır kaçtıklarını çok iyi biliyoruz.

Şu açıdan sert tutum tutunmuyoruz. FETÖ ve terör örgütlerinin tasfiye edilmesi konusunda kendileriyle çelişseler dahi bu süreç içerisinde darbe girişimi olması hasebiyle toplumun büyük bir kesiminden destek alıyorlar. Bu konuda şahsen bende destek veriyorum .Ama ! Kendilerine göre oluşturduları miladı falan kabul etmiyorum . Geldikleri günden bugüne tututtukları tüm işler yargılanmalı .

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP bulaştıkları FETÖ geçmişinden ve diğer akçeli işlerinden kurtulmaya çalışıyorlar . O günler elbet gelecektir.

Bugün sabah Bekir Bozdağ bey ; Anadolu ajansı canlı yayınında konuştu. Şöyle bir cümle sarf etti . “ Zarrab davasına bakan hakimin Türkiye`ye gelerek FETÖ organizasyonu bir toplantıda moderatörlük yaptığını ve bugün Zarrab yargılamasını yönettiğini “ söyledi. Ve ekledi ! “ Dolayısı ile bu dava siyasi bir davadır . Deliller illegal yollarla elde edilmiştir.” Dedi.

Be mubarek sizin yönettiğiniz yargıya bakalım . 2007 yılından beri yapmış olduğunuz Ergenekon,Balyoz süreçlerinde hukuk ve adalet rafa kaldırılmıştı . FETÖ  toplantısında moderatörlük yapan hakim adil olmayacağına göre AKP toplantılarına katılan ve AKP ile işe alınan yüzbinler ne oluyorsa siz söyleyin Bekir bey .

FETÖ ziyaret turlarına katılan AKP milletvekilleri ,bürokratları ! FETÖ önünde diz çöken AK kafalar. Stadyumlarda,Meclis kürsülerinde FETÖ hocalarını savunan bakanlar ! Kaldı ki içlerinden Bekiz Bozdağ dahil birçok bakan var. O halde  ABD `li yargıcı suçlarken birazda insan önünde olan kalın FETÖ ortaklığı dosyasına bakar. İnandırıcı olmuyorsunuz.

Ne FETÖ örgütü ne de AKP kadroları ve yöneticileri elle tutulur savunulacak hiçbir artıya sahip değillerdir.

2018 yılına bir ay kala son sürat uçurumdan aşağı uçmaya devam ediyoruz. Devlet yönetim zaafiyeti içerisinde. Cumhurbaşkanı Erdoğan görev süresi sanki devam edecekmiş gibi sert söylemlerine ve uygulamalarına devam ediyor . Görev süresi  son yıla giren liderler biraz daha yumuşak davranırlar.

Aslında bugünlerde söylediği “Kılıçdaroğlu bunun bedelini ödeyecek “  söylemi açık tehdittir.

Türk siyasetinde tabansal olarak AKP hiçbir zaman CHP kitlesinden kalabalık değildir. Konsolide edilmiş ve menfaat devamlılığı için verilen oylar AKP  tabanı veya Erdoğan destekçisi değildir . Bu oylar bugün oradadır. Yarın başka adreste olacaktır. Zaten bu tip seçmen yapısı ülkenin mahvına sebep olmuştur.

Erdoğan bu tehdidiyle istenilen çatışmalı kaos ortamına ülkenin sürükleneceği ihtimalini göz ardı etmemelidir. Başarılamayanı başarmak isteyenler ; Atatürkçü – Muhafazakar çatışmasına doğru farkında  veya farkında olmadan ülkeyi sürüklemektedirler.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sıklıkla  MAN DAKKA DUKKA der. Aslında Men dakka dukka ! Biraz ironi yapalım.

MAN DAKKA DUKKA ! Anlamı itibarı ile..

Çalma kapımı çalarlar kapını, kötülük eden kötülük bulur, bugün bana yarın sana manasında bir deyiş.

Bugüne kadar kendi hayalleri uğruna ülkenin algoritmasını bozanların başına Man dakka dukka taşı düştü. Bu taş İngiltere kıyılarından geldi ve Türk siyasetini vurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu sürece ilişkin kendi saflarından çelişkili açıklamaları umarım takip ediyordur.

Ben bunların hiçbirisine girmeyeceğim .İşin o yan bu yan gibi bir şekli yok .

Birincisi Erdoğan tarafından savunulan akarabalar bu parayı göndermemiş olsa bile “ ÖDEME EMRİ DEKONTU “ ortada iken bu paraların transferi gerçekleşmemiş olsa dahi bu süreçte adı geçenlerin tamamı dava açan değil , şüpheli ve sanık olarak dava edilen olur.

Nerede diye sorarsanız .. Tabi olarak hukuk ve demokrasisi olan ülkelerde.

Bakın para transferi iptal edilmiş olsa dahi . Bu süreçte öğrendik ki ! Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı belgeleri istemiş . İsteyen savcılık anlayacağımız . Birşey yazacaktım . Yazmayacağım .

Hukuk makamlarında görevli olan Savcı ve Hakimler ısrarla bir buçuk yıl öncesine giderek muktedir konumunda o koltuklarda oturan FETÖ örgütü savcılarının on iki yıllık güç gösterilerini hatırlasınlar. Ve sonra bugün bu isimlerin nerede olduklarını tekrar tekrar düşünsünler.

Talimatı verilmiş para transferi gerçekleşmemiş yani iptal edilmiş olsa dahi ; İsmi geçenlerin bu kadar büyük meblağ para sahibi olmaları mümkün değildir. Bu para  İslami açıdan bakarsak helal değildir. Bu işlem gerçekleşmemiş dahi olsa ! Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dile getirilen akrabalarının kendi belediye başkanlığı döneminden önce milyon dolarlık işler yaptıkları bilgisi yine doğru değildir. Hepsinin görevleri ve gelirleri ortada iken bu mümkün değildir .

Ve tekraren hukuk müesseselerinde görev yapan Savcı ve Hakimler eğer talimatla işlem yapmaya devam ederlerse kendilerinden öncekilere olanları unuttularsa ben kendilerine bundan sonraki görevlerinde bugün olmasada yarın için yargılanacakları başarılar diliyorum .

Bindikleri kayık su almış batarken kendilerini zora sokacak emirli işlere hukuku bir zahmet bulaştırmasınlar .

Dünya ve Türkiye ! Mevcut müesses siyaset vuvuzelaları için yargılama konusunda bir dakika tereddüt etmiyor . Emin olun FETÖ terör örgütü bu yargılamalar devam ederken sanık sandalyesinde olan yerini alacak .

Çünkü , AKP kurulmadan önce FETÖ ve AKP kadroları beraberce dünya liderlerine İsa – Mesih eksenli ikna edici ama yanıltıcı bilgi vererek iktidara getirildiler.

Bu arada bu dönemin TSK yöneticileri kendilerini nasıl kurtarırlar bilemem ama ! Ülkeyi savaş bataklığına sokma gayretlerine çanak tutarlarsa gelecek tabi olarak gelmeyecek.

İnanmamak için kendimi zorladığım başka bir açıklama ise bizzat Erdoğan tarafından yapıldı . Suriyeli mültecilere harcanan paraların nerede olduğu sorusuna cevap verilemedi. Tam olarak otuz milyar dolar diyorlar. Baksanıza çıkıp Cumhurbaşkanı bile  “ Suriyeli mülteciler yol yürüsün diye yol yapılmış. “ Ben hiçbirşey demiyorum . Bu açıklama “ Ateş olmayan yerde duman tütmez “ anlamına gelir. Açıklanamıyor. Çünkü bakanlık ve kurumların Sayıştay tarafından denetlenmesi 2012 yılından itibaren bizzat Erdoğan talimatıyla AKP gurubu tarafından engellendi .Bugün ise harcanan rakamlar konusunda doyurucu açıklama bile yapılamıyor.

Bu arada yine Erdoğan tarafından geçmişte yapılmış olan “ Türkiye artık bir anonim şirket gibi yönetilmeli “ beyanı manidar değil.

Baktığımız zaman bu A.Ş şirketin yönetim kurulu veyahut ortakları MAN dosyası ile gündeme geliyor . Türkiye hiçbir siyasinin çiftliği değildir. Hiçbir siyasi resmi görevi gereği mahdumları ve yakın akarabalarını hiçbir zaman savunamaz. Bu konuda beyanda dahi bulunamaz.

Cumhurbaşkanlığı makamı üzerinden hukuka mugayyir emirler  vererek  hukuk müessesini örseleyemez.

Örselerse bugün Suudi kraliyet ailesi mensupları gibi yarın sorgularda sürünür hale gelir. Ya da Afrika ülke liderlerinin yaşadıkları ve yaşattıkları sonuçları ile yaşanır.

AKP sözcüsü Mahir Ünal akşam saatlerinde çıktı dedi ki “ Bu belgeleri veren bürokrat anayasal suç işlemiştir.” Hayrola! Bu dosyalarda isimleri geçenlerin anayasal bir koruması falan varda ben bilmiyor olabilirim . Herkes ağzına geldiği gibi konuşuyor .İyice saçma sapan açıklamalar havada uçuşuyor. Bilgi kirliliğini düşünmeden konuşanlar yapıyor. Çünkü işlerine geliyor.

Ben aslında bu yazımda “ Zenginin malı züğürdün çenesini yorar “ misali kendimi yordum . Bana gelecek birşey yok . Sağ olsunlar bizdekileri aldılar. Ömürümüzden yıllarımız alındı. Ha ben bugün başımı yastığa rahat koyuyorum . Yapacak birşey yok . Ben rahatım . Ama öyle para sıfırlayanlar ve sayanlar hala yastığa kafalarını rahat koyamıyorlar .

Herkese güzellikler diliyorum . Parası olanlar düşünsün .Her an yeni bir dosya patlayabilir.

Artık siyasi literature Arap çöllerinde söylenen bir sözün İngiliz kıyılarında evrimleşmiş hali olan MAN DAKKA DUKKA girmiş bulunuyor. Bende aynısını söylüyorum .

Saygıyla !

Editör Notu:
H.Hakkı Kahvecinin kitaplarını okumanızı öneriyoruz.

 

 

 

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.