Alexa
DOLAR
8,1550
EURO
9,7089
ALTIN
457,33
BIST
1.393
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Parçalı Bulutlu
15°C
İzmir
15°C
Parçalı Bulutlu
Pazar Parçalı Bulutlu
17°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
19°C
Salı Az Bulutlu
23°C
Çarşamba Gök Gürültülü
21°C

Millet İttifakını Kaos (mu) Bekliyor?

Millet İttifakını Kaos (mu) Bekliyor?

Muhalefet Parti Liderlerinin ilk iki büyük ismi Kılıçdaroğlu ve Akşener halkla buluşmayı sıklaştırdı. Kılıçdaroğlu köylü, işçi, esnaf apartman yöneticisi, gibi çeşitli kesimlerden vatandaşlarla buluşuyor, görüşüyor, onların dertlerini dinliyor. Ne derdiniz varsa bize gelin, biz hepsini çözeceğiz babından teminatlar veriyor. Dün de Muhtarlar Buluşmasında muhtarlara hitap etti. Apartman Yöneticilerine sendika kurmalarını tavsiye ederken, Muhtarlara da Türkiye Muhtarlar Birliğini kurmalarını sağlık verdi.

Bütün bu faaliyetler şüphesiz partiye yarar sağlar. Ama ilahi Kılıçdaroğlu, vaktinin kayda değer kısmını bu yollarda harcarken ve baskın seçime hazır olduğunuzu da belirtiyorsunuz ama gerçekten önümüzdeki sonbahar aylarında bir seçime gidilse Millet İttifakı buna hazır mı, sanmıyorum. Bunları aşağıda üç başlıkla tartışalım:

1-Millet İttifakı Liderleri olarak birlikte toplanıp seçimde Başkan adayını nasıl belirleyeceğinizi tartıştınız mı? Farklı görüşlerin ortaya çıkacağı muhakkak olan konuyla ilgili fikir edinip bunu halkla paylaştınız mı? Hangi Başkan adayının başarı sağlayacağı konusunda şimdilik erken de olsa fikir sahibi olmalısınız. Birlikte tartışmanız gündemi belirler.Seçmene güven vermede şüphesiz büyük yarar sağlar.

2-Muhalefet Partilerinin hemen hepsi ‘Güçlendirilmiş Parlamento Sistemi’nde hemfikir görünüyorlar. CHP ve İyi Parti bu sistemle ilgili çalışmalar yaptı ama bunu halka açıklamakta şimdiye kadar utangaç davrandı. Bu konuda sistem çalışması yapmış bütün partilerin ürettiklerini vitrine koyup halkı bilgilendirmesi, bunların tartışılarak hangisinde mutabakat kalındığına dair ortak bir kararın şimdiden alınması gerekmez mi? Böyle bir karar sonucu sistemin Türkiye için önemini halka anlatmanın yıllar süren bir zaman alır, hiç düşündünüz mü? Önümüzdeki seçimlerde ucube diye adlandırdığımız Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine karşı ortaya koyacağınız sistemin yararına seçmen inanmazsa sandıktaki şansınız azalmaz mı? Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer durumunda olacak olan halkı bilinmeyen bir sistemi kabullenmesi kolay mı olacak? AKP’nin de saldırısı altında olacak olan Güçlendirilmiş Parlamento Sistemine seçmenin inancını şimdiden güçlendirmeniz gerekmez mi?

3-İktidarın kapatma tehditi altında olan HDP hakkında Millet İttifakının ortak bir kararı var mı? HDP yok sayılırsa İktidar ve Muhalefetin başabaş olacağını, HDP ile birlikte hareket edilirse iktidara %15 fark atılacağı düşünülürse HDP’yi dışlayan yol tutulduğunda seçimlerin kazanılmasının emniyeti açısından Rus ruleti oynarcasına hayati tehlike arzedeceği anlaşılıyor mu? HDP Güçlendirilmiş Parlamento Sisteminden yana, Demokrasiden, Laiklikten.Hak, Hukuk ve Özgürlüklerden yana. Eee daha ne beklenir?

Millet İttifakını en kısa zamanda Demokrasi İttifakına çevirip Deva, Gelecek partileri başta olmak üzere yeni kurulan partileri de birliğe katmalıdır.Bir yandan AKP’ye gücünüzü göstermekte ve diğer taraftan seçmene vereceğiniz güven için hızla akan zamanı daha fazla kaybetmeyin. Halk deyimiyle yumurta kapıya geldikten sonra bu üç konuya eğilip Demokrasi İttifakını kurmak, Millet İttifakını zora sokar hatta kaosa sürükler.

 Yukarıda saydıklarım yapılır da arslanlar gibi hep birlikte tek yumruk olunursa Kuvvetler Ayrılığına dayanan Güçlendirilmiş Parlamento Sistemine geçiş için Meclis oylaması talep edilebilir. 360 oy Referandumun kapısını açar. 400 oy değişimin TBMM’nde kabul edilmesiyle sonuçlanır. Bunun için AKP ve MHP oylarına da ihtiyaç olacaktır ama bu Milletvekillerine Millet için çalışacaklarına dair ettikleri yemin hatırlatılarak oyları istenir ve etkin bir baskı kurulursa olumlu sonuç alınabilir. AKP ve MHP Milletvekilleri destek vermezse Demokrasiye inanmayanların partileri durumuna düşerler ki er geç gelecek olan seçimlerde kırmızı kartı görürler.

Yukarıdakilere ilaveten ABD’de 3 Mayıs’ta başlayacak Halk Bankası davası, Ekonomik sıkıntılar, Pandemi çıkmazı, kayıp hukuk, sığınmacıların geri gönderilmesi, yakında başlayacak olan Kıbrıs görüşmeleri gibi ağır politikalar dururken demem o ki Kılıçdaroğlu bu gibi ağır konulara daha çok vaktini ayırmalıdır. Şimdiki yaptıklarını kurmayları da organize edebilir. Çalışamayan meclisi çalıştırmak, demokrasiyi bir an önce tesis etmek için politikalar geliştirmek ilk işidir. Politikacı ileriyi iyi görebilen ve gereğini yapan kişidir. Az yetişir.

Saygılarımla

Erol Başarık   Ekonomist – Reform 2000 Party’si Genel Başkanı – İngiltere

Yorumlar
  1. Gönül Pınar Atacı dedi ki:

    Baştan sona MUHTEŞEM ve her demokrat ve vatansever yurttaş tarafından aynen ve tamamen PAYLAŞILMASI GEREKEN ve mutlaka PAYLAŞILACAK OLAN bir analiz ve sentez. Çok değerli yazarı sayın BAŞARIK’ı en yürekten duygular ve en iyi dilekler sunarak kutlamak gerek.