Alexa
DOLAR
8,0659
EURO
9,6646
ALTIN
459,31
BIST
1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Mevzi Sağanak
22°C
İzmir
22°C
Mevzi Sağanak
Cumartesi Çok Bulutlu
28°C
Pazar Sağanak Yağışlı
27°C
Pazartesi Gök Gürültülü
24°C
Salı Gök Gürültülü
21°C

Montrö bildirisinde imzası bulunan Emekli Amiral Türker Ertürk: “Asıl darbeci iktidar”

Türkiye’nin gündemine oturan ‘Montrö bildirisi’nde imzası bulunan Emekli Tuğamiral Türker Ertürk Cumhuriyet’ e açıklamalarda bulundu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun sabrımızı sınamasınlar açıklamasına da yanıt veren Ertürk, “Bunlar boş laflar. Soylu’nun daha önce bu iktidar için neler söylediğini de biliyoruz” dedi.

Montrö bildirisinde imzası bulunan Emekli Amiral Türker Ertürk: “Asıl darbeci iktidar”

Emekli amirallerin “Tekkedeki amiral”, “Montrö’nün tartışmaya açılması”, “Atatürk ilke ve devrimleri” konularındaki bildirisinin ardından, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ‘103 amiralden Montrö bildirisi’ başlığı altında yayınlanan bildiriyle ilgili re’sen soruşturma başlattı.

Soruşturma öncesi ve sonrasında iktidar kanadından arka arkaya sert tepkiler geldi. Son olarak açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Sabrımızı zorlamasınlar. Demokrasiye, hukukun üstünlüğüne, devletimize, milletimize, tarihimize, medeniyetimize bağlıyız ve sadığız, biz buradayız” dedi.

Bildiride imzası bulunan Emekli Tuğamiral Türker Ertürk  gelen tepkiler ve açılan soruşturmanın ardından Cumhuriyet’e açıklamalarda bulundu.

“ASIL DARBECİ İKTİDAR”

Öncelikle iktidar tararfından gelen tepkileri değerlendiren Ertürk, “Bunun ciddiye alınacak bir tarafı yok. Olayın darbe çığırtkanlığıyla bir ilgisi yok. Olay artık asker olmayan, emekli olmuş kanaat önderi durumunda olan özellikle de Montrö konusunda deneyimleri, bilgileri, tecrübeli olan insanlar bazı tehlikeler konusunda topluma bir açıklamada bulunuyor. Üzerlerinde üniforma yok, asker değiller sade Türk vatandaşları. Bu olayın darbeyle falan ilgisi yok, esas darbeci iktidar. FETÖ darbecileriyle iş birliği yaptı ve Türkiye’yi 15 Temmuz’a taşıdı. Ve öncesinde devlet, FETÖ Türkiye için tehdittir demesine rağmen yani devletin aklı bu değerlendirmeyi iktidara iletmesine rağmen iktidar bunu yok saydı. FETÖ ile işbirliği yaptı. Ve Türkiye 15 Temmuz’u yaşadı” dedi.

“TÜRKİYE BİR DAHA 15 TEMMUZLAR YAŞAMASIN”

Bildirinin amacını, “Türkiye bir daha 15 Temmuzlar yaşamasın, demokrasiden ve hukuktan uzaklaşmasın diye görüş bildirimi ” olarak kaydeden Ertük, “Gayet yumuşak ve güzel bir üslup kullanıldı ama iktidar bunu yanlış anlamadı, iktidar esasında biliyor. Sorun şu; iktidar bitmiş ve tükenmiş bir vaziyette, seçim kazanmasına imkân ve ihtimal yok. Hep operasyon yapıyor, yapılan operasyonlar belli. Ya gündemi kapatmak, gizlemek, örtmek; Ya Millet İttifakı’nı parçalamaya çalışmak, ya da başarı öyküsü yaratmaya çalışıyor” ifadelerini kullandı.

İktidarın gündemi kapatmak için bu bildiriyi eleştirdiğini belirten Ertük sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Bu konuyu ne için tuttu? Burada ekmek var, bu şekilde gündemi gizlemeye çalışıyorlar. Bizim iflas eden ekonomiyi, kapanan dükkânları, Türk lirasının kontrolden çıkmasını, paramızın pul olmasını konuşmamız  lazım. Lebalep toplantılar yüzünden azdırılmış pandemiyi ve iflas ettirilen bir dış politikayı konuşmamız lazım. Herkese dayılandın ama şimdi İsrail ile beyaz sayfa, Mısır ile beyaz sayfa, ABD ile beyaz sayfa… ABD ile beyaz sayfa açmak istiyorsun ama bu sayfalar daha önce beyazdı. Bunların üzerini pisleyen kim, karalayan kim? Bu iktidar.

“SİLAHLAR İKTİDARDA”

Bunları konuşmamız gerekirken, buradan bir istismar yaratıp, buradan bir mağduriyet edebiyatı yaratıp, bu konuların üzerini örtmek istiyor ve halkın desteğini almak istiyor. Ama halk bunu yemez. Buradan mağduriyet edebiyatı iktidar için katmadeğer yaratmaz, bunu hep beraber göreceğiz.  Onun için bununla uğraşıyorlar. O açıklamada ne suç unsuru var, ne de başka bir şey var. Biz asker değiliz ki artık, üniforma da giymiyoruz, silahımız yok. Silahlar iktidarda. Gülüp geçmek lazım aslında ama Türkiye ne yazık ki demokrasi, hukuk ve adalet açısından çok zemin kaybeden bir ülke olduğu için bu açığa çıkıyor. ”

“SOYLU’NUN BU İKTİDAR İÇİN NELER SÖYLEDİĞİNİ DE BİLİYORUZ”

Süleyman Soylu’nun ‘sabrımızı sınamasınlar’ açıklamasına ilişkin sorduğumuz soruya yanıt veren Türker, “Bunlar boş laflar. Kötü lafları sahibine iade ediyorum. Soylu’nun daha önce bu  iktidar için neler söylediğini de biliyoruz, onun için ciddiye almıyorum” dedi.

“AMAÇ MARAZA ÇIKARTMAK”

Soruşturma sonucunda neler yaşanabilir sorusuna ilişkin de cevap veren Türker şu ifadeleri kullandı;

“Hiçbir şey olmaz, amaç buradan istismar yaratmak, mağduriyet yaratmak bunu gündemde tutmak. Bugün HDP operasyonu, yarın CHP operasyonu. Çünkü bu iktidar hesap verebilir değil, gitmek istemiyor. Onun için maraza çıkarmak istiyor. CHP ile maraza çıkartmak istiyor, İYİ parti ile maraza çıkartmak istiyor, kurumlarla maraza çıkartmak istiyor. Bu aynı açıklamayı belki de daha şiddetlisini emekli büyükelçimiz çok yakın bir geçmişte yaptı.Yani amaç maraza çıkarmak, problem çıkarmak. ‘İtiş kakış olsun ki biz hala iktidarda kalalım’. Bütün numara bu.”

ETİKETLER:
Yorumlar
 1. Gönül Pınar Atacı dedi ki:

  Üç sözle : 1. MUHTEŞEM, 2. MÜKEMMEL, 3. BÜYÜLEYEN bir açıklama. En içten ve gerçek ATATÜRK’CÜ insan ve çok değerli ve sevgili komutan amiral Türker ERTÜRK’ün bilge ve cesur kalbine, askerce usta ve üstün ellerine, asla yılmaz ve yorulmaz altın uçlu kalemine, bütün ailesi, aynen kendisi gibi kahraman 103 amiral meslektaşı, milyonlarca izleyicisi, okuyucısu ve hayranı ile birlikte sonsuz sağlık ve bağışıklık, esenlik ve mutluluk, utku ve umut ve özel bir ithaf :

  BUNLARIN HEPSİNİ CEHENNEMİN DİBİNE GÖMMEK ŞART VE FARZ

  İnsanları, Allah,Kitap, Muhammed, Ali, din,iman ile aldatan
  Ve her yüce ve kutsal kavramı kişisel çıkarları için kullanan
  Bu eski ve en yeni BOP’cular
  Ve yerli ve yabancı KOL’cular,
  Herşeyi sülalesel ve hizipsel çıkarlarına ve BOP’a endeksler
  Ve bu emellerine ulaşmak için herkesi kul köle yapmak ister

  Bunların hepsi ve bütün en örtülü ve en örtüsüz hizmetcileri,
  Açık ve gizli köstebekleri ve ‘sağ’ ve ‘sol’ koltuk deynekleri,

  Türk ve Türkçe,
  Kürd ve Kürtçe,

  Beka,barış,kardeşlik ve bağımsızlık,
  Birlik, bütünlük, aydınlık ve uygarlık,

  Cumhuriyet ve demokrasi,
  Bilim, fen, teknik, teknoloji,

  İnsana sevgi,saygı,özen,kaygı,tasa,
  Düzen,dayanışma,yasa ve anayasa,

  Hak, hukuk, özgürlük ve adalet,
  Sanat,edebiyat,ahlak ve fazilet,

  Bebe,çocuk,kız,kızan, kadın,erkek, bacı, kardeş,halk ve vatan,
  İş,aş,emek,huzur,sevgi,saygı,genlik,gönenç,Atatürk ve yaşam
  Düşmanıdır ve bu hıyaneti ve melaneti ile her fırsatta övünür,
  Ve heryerde,şahlık,hilafet,şeriyad,biat,cihad talebiyle görünür.

  Bunların hepsini yenmek ve cehennemin dibine tıkıp gömmek,
  İlahi ve insani, vatani, milli,hukuki ve ahlaki şart ve farz demek.
  Bu yüce ve en kutsal şartı ve farzı acilen ifa ve icra etmek için
  Tek ve en geniş bir Hak,Vatan Ve Halk Cephesi’nde birleşelim.

  Gönül Pınar Atacı, 5.Nisan.2021