Alexa
DOLAR 8,1956
EURO 9,6557
ALTIN 502,759
BIST 1152,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 23°C
Gök Gürültülü

Muavenet Niçin Vuruldu?

Bugün (2 Ekim 2018), Display Determination-92 (Kararlılık Gösterisi-92) adlı NATO tatbikatı sırasında Muavenet muhribimizin, Ege’de ABD uçak gemisi Saratoga’nın ateşlediği 2 adet SeaSparrow hava savunma füzesiyle vurulmasının üzerinden tam tamına 26 yıl geçti.

Ayrıntılarıyla bu olayı ilk defa 2012’de, daha sonra 2015’de yazdım. Ama bugün tekrar anımsatmakta fayda olduğunu değerlendiriyorum. Çünkü bu vuruluş sıradan bir olay veya kaza değildi. Büyük resmin içinde bugün yaşadıklarımızla çok yakından ilgiliydi.Bu olayı büyük resmin içinde yerine koyamazsanız;Türkiye’de yaşanan rejim değişikliğini, ekonomik iflası, Ortadoğu bataklığına niçin saplandığımızı anlamakta zorlanırsınız.

Tetikte Olunmasını Gerektiren Durum Yoktu

Füzeler;geminin kalbi sayılabilecek köprüüstü ve SHM (Savaş Harekât Merkezi) gibi yerlerin yakınına isabet etti. Füzelerin isabeti sonucunda, geminin komutanı Deniz Kurmay Yarbay Kudret Güngörde dâhil olmak üzere; 5 şehit ve 22 yaralı verdik. Dönemin ABD DışişleriBakanı Lawrence Eagleburger,haberi Washington Büyükelçimiz NüzhetKandemir’e “Geminizi batırdık, özür dileriz” diye iletti.

Olay, gece yarısı yeşil periyot olarak adlandırılan, tatbikat dışı bölümde meydana geldi. Saratoga ve Muavenet, Ege’de, Saroz Körfezi yaklaşma sularındaydılar. Bildiğiniz gibi; Ege’nin her iki tarafı NATO müttefikleriyle (Türkiye ve Yunanistan) çevrilidir. Ayrıca; civarda tatbikatı veyaABD gemilerini yakından izleyen Rus ve Çin harp gemileri de mevcut değildi. Bunun anlamı; Saratogadâhil,ABD harp gemilerinin yüksek hazırlık durumunda veya tetikte olmasını gerektiren herhangi bir durum yoktu.

Kazaen Ateşlenmesi Mümkün Değil!

SeaSparrow;satıhtan havaya atılan, 19 km. menzile sahip, 231 kg ağırlığında, 3,6 metre boyunda ve yaklaşık 170 bin ABD doları maliyete sahip, yarı aktif radar güdümlü bir füzedir. SeaSparrow,bir hava savunma füzesi olmasına rağmen;satıhtan satha, yani suüstü hedeflerine de atılabilme özelliğine sahiptir.

SeaSparrow füzesi atabilmek, tek bir kişinin tabancayı eline alıp ateşlemesi gibi kolay bir şey değildir. Yine bu füzenin fırlatılabilmesi, “SHM’de vardiya tutan bir subayın kolunu ateşleme düğmesine yanlışlıkla çarpması” açıklaması ile de izah edilemez. Füzenin kazaen ateşlenebilmesinin önüne geçebilmek için sistem, çok sayıda emniyet tedbirini içermektedir. Füzeyi başarı ile ateşleyebilmek içinse 6 aşamadan geçilmesi ve gemi komutanının onayının alınması gereklidir. Ayrıca füze; at ve unut (fire andforget) türü bir güdümlü mermi değildir. Füze ateşlendikten sonra, hedefini vurabilmesi için bilgiye ihtiyacı vardır. Bu nedenle atan geminin, hedef gemisini (Muavenet) radarla aydınlatması gereklidir.

Türkiye’ye Mesaj Vermek İstedi

Sonuç olarak; olayın kaza olmasının imkân ve ihtimali yoktu. Kaza olma şansı bir milyonda bir dahi değildi. ABD, en yetkili ağızlarından, bu olayın bir kaza olduğunu açıkladı. Ama bize göre Muavenet;kasten, isteyerek, bilerek ve planlanarak vuruldu. O zaman aklımıza şu soru geliyor; ABD niçin bunu yapsın?

ABD, bu olay ile Türkiye’ye mesaj vermek istedi. Birincisi yani stratejik olanı; “Soğuk savaş dönemi sonrası, liderliğimde yenidünya düzeni kurulmaktadır. Farklı yol arama kıpırdanmalarının farkındayım. Kayıtsız ve şartsız izlemen gereken yol; benim gösterdiğimdir.” İkincisi ise güncel bir sorunla ilgiliydi ama sonuçları itibarıyla bu da stratejikti. “Çekiç Gücün Türkiye’dekivarlığı ve yapacağı görevler, benim için hayati öneme haizdir. Engellenmesi kabul edilemez.”

Havucu da Gösterdi!

ABD,Muavenet’i vurarak; yakıcı ve yıkıcı gücünün küçük bir örneğini vermişti. Sonrasında da Muavenet’e karşılık 8 Knoxsınıfı firkateyni Türkiye’ye çok ucuza vererek, havucu da göstermişti.

ABD, kurguladığı yeni dünya düzeni içinde, Ortadoğu’yu yeniden şekillendirecekti. Bunun için Türkiye’yi kaybetmemek ve iliklerine kadar kullanmak yaşamsal bir öneme haizdi. Bölgede ikinci birİsrail olması planlanan Kukla Kürt Devleti’nin oluşumu için “Çekiç Güç”, çok önemliydi. Temmuz 1991’de göreve başlayan, İncirlik ve Pirinçlik’te konuşlanmış 77 uçak ve helikopter ile Amerikan, İngiliz veFransız1862 kişiden oluşan “Çekiç Güç”ün Türkiye’den çıkarılması, asla ve asla kabul edilemezdi.

Sen Yapmazsan, Yapanı Getiririz!

Görünürdeki amacı Saddam Hüseyin’in olası saldırılarına karşıIrak’ın kuzeyinde bulunan Kürtleri korumak olan, ama esas amacı Irak’ı bölmek ve bölgede Kürt Devletikurmak olan “Çekiç Güç”ün görev süresi, TBMM’de yaşanan uzun ve sert tartışmalardan sonra, 24 Aralık 1992’de 6 ay uzatıldı. Bu uzatmalar,2003’e kadar devam etti.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Türkiye’yi yöneten siyasiler,Muavenet ile verilmek istenen mesajı anlayamamıştı. Hâlbuki Türkiye’nin önünde iki seçenek vardı; teslim olmak ya da teslim olmamak. Türkiye, ABD’ye ve projelerine tam olarak teslim olmadı ama teslim olmamanın gereğini de yapmadı ve tedbirlerini almadı. ABD, ülkemiz ve bölgemiz için planlarını gerçekleştirmekte kararlıydı.TSKve iktidar mesajı anlamamakta direnince ve kendilerine biçilen emperyalist elbiseyi giymemekte ısrar edince; 1995’de “Türk Generalleri hizadan çıktı” dediler ve Irak’a müdahalede yer almak istemeyen Ecevit’i tasfiye etmek için Kara Çarşambaolarak bilinen, 2001 Türkiye Ekonomik Krizini manipüle ettiler ve AKP’yi iktidara getirdiler.

Yenisini Belirleme Gücünü Kabulleniyorsunuz Demektir

Daha sonra, AKP’ye zorluk çıkaran TSK’yı itibarsızlaştırmak için 4 Temmuz 2003’de, Türk Askeri’nin kafasına çuval geçirdiler. KarargâhıPennsylvania’dabulunan Gülen Cemaati ile birlikte Ergenekon ve Balyoz gibi gayri hukuki operasyonlarla ve itibarsızlaştırma saldırıları ileBüyük Ortadoğu Projesi (BOP) için görevlendirdikleri AKP’nin önünü açtılar. Evet, 15 Temmuz Darbesi’nin önünde devletin içine iktidarın desteği ile yerleştirilmiş Gülen Cemaati vardı ama arkasında da emperyalizm! Özet olarak söylemek gerekirse; emperyalizm,bir taşeronu ile diğerinin işini bitirmek istedi! Ama beceremedi! Çünkü iktidar, öncesinde önlemini almıştı!

İktidar, üç aşağı beş yukarı bunları bilmesine rağmen, hala ABD için “Stratejik müttefikimizdir” diyor. Biliyor ki; onlar olmadan yerinde kalamaz. Ama siz eğer iktidarın değiştirilmesini ABD’den bekliyorsanız;yenisinide belirleme gücünü kabulleniyorsunuz demektir!

 

Türker Ertürk

Türker Ertürk

1957 yılında Trabzon’da doğan Türker Ertürk, ilköğrenimini İstanbul’da, orta öğrenimini ise Ankara ve Trabzon’da tamamladı. 1971'de Heybeliada’da bulunan Deniz Lisesi'ne başladı. Lise ve müteakiben o zaman yine Heybeliada’da bulunan Deniz Harp Okulu mezuniyetinin ardından, 1979 yılında subay olarak donanma saflarına katıldı. 2008 – 2010 yılları arasında Deniz Harp Okulu Komutanlığı görevini yaptı. Bu görevde de birçok projenin gerçekleşmesini sağlayan Ertürk, Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı icra edilen psikolojik savaşta komutanlarının bu süreci iyi yönetemediği ileri sürerek 9 Ağustos 2010 tarihinde istifa etmiş ve mücadelesine siyasi yaşamda devam etme kararı vermiştir. Türker Ertürk askerlik mesleğinden ayrıldıktan sonra birçok televizyon ve radyo programına katılmış, makaleleri yayınlanmış, çok sayıda konferansta konuşmacı olarak katılmıştır. Özden Ertürk ile evli olan Türker Ertürk'ün Deniz Sinem Ertürk İlhan ve Berrak Ertürk adlarında iki kız çocuğu vardır.
Türker Ertürk Tüm Yazıları
YORUMLAR
  1. GÖNÜL PINAR ATACI dedi ki:

    MUHTEŞEM bir analiz ve sentez, teşhir ve tel’in. Öpülesi güzel ağzına sağlık üstün insan ve özgün komutan çok değerli ve sevgili amiral Türker ERTÜRK. İyi ki varsın.