Alexa
DOLAR 7,9586
EURO 9,396
ALTIN 487,644
BIST 1200,34
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 27°C
Az Bulutlu

Mükemmel Olmayan Bir Dünyada Mükemmeli Aramak!..

Bazılarından ne çok duyarız bu sözleri ‘’ fazla mükemmeliyetçi biriyim’’. Bu yakınmaktan çok bir böbürlenme gibi gelir kulağa. Oysa araştırmalar bize şunu söylüyor: insanın mükemmele ulaşacağını düşünmesi sağlıklı bir durum değildir.  Neden mi? Çünkü kişi sadece kendisinin değil çevresindekilerin de hayatını zindan edebilir.

Söylerken telaffuzu, yazarken de imlası zorlayıcı olan mükemmeliyetçiliği; ‘’kişinin kendisine gerçek olamayacak kadar yüksek beklentiler ve hedefler koyması, bunlara ulaşmak için abartılı kaygılanması, ulaşma çabası içinde kendisini acımasızca eleştirerek deyim yerindeyse kendisini dövmesi’’ olarak tanımlıyoruz.

Mükemmeliyetçi kişi hayatın grilerini reddeder. Ya hep, ya hiç vardır. Başarısızlığa odaklandığından, başarılarını fark etmez bile. Ve büyük olasılıkla da kara kuşak sahibi bir ertelemecidir. Üstelik kişi sadece kendine odaklı mükemmelliyetçi olmaz,  çevresi odaklı mükemmeliyetçi de olabilir. Ya da her ikisi birden olabilir ki, bu en dayanılmaz olanıdır. İşin içine başkaları ne der, nasıl yargılar kaygısı ile mükemmel olunca değer göreceğimiz inancı da girer ve hayat çekilmez olur. Bu ağır baskı; özgüveni yerle yeksan ettiği gibi, kişinin çaresiz ve suçlu hissetmesine neden olur.

İhsan Oktay Anar, Suskunlar romanında ‘’kusur benim imzamdır. Bir ismim olduğu sürece bir kusurum da olacak ve olmalı’’ der. Mükemmel olmaya değil, yapabildiklerimize odaklansak mükemmeliyetçilikten biraz olsun uzaklaşabiliriz. Böylece esasında kendimizi kusurlarımızla sevmek yolunda büyük bir adım atmış olmaz mıyız?

Prof.Dr.Şengül Hablemitoğlu

Prof.Dr.Şengül Hablemitoğlu

1986 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Aile ve Tüketici Bilimleri Anabilim Dalında 1989 yılında yüksek lisansını, 1996 yılında doktorasını tamamladı. Türkiye Bilimler Akademisi Sosyal Bilimlerde Doktora Sonrası Yurtdışı Araştırma Bursu ile 1997 yılında gittiği ABD'de Purdue Üniversitesi Kadın Çalışmaları Programı'nda misafir öğretim üyesi olarak araştırmalar yaptı. 1998 yılında Üniversite Doçenti unvanını aldı ve 2005 yılında Profesör oldu, çeşitli idari görevlerde bulundu. Mayıs 2008 yılında Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü'nün kuruluşunda görev aldı ve Bölüm Başkanlığı'na atandı. Kasım 2008-Şubat 2015 arasında Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde Dekanlık görevini üstlendi, son yıllarda aile ve yas danışmanlığı yapmaya başladı. Bu kapsamda çeşitli özel, kamu kurum ve kuruluşları tarafından düzenlenen aile danışmanlığı eğitim programlarını düzenleyerek eğitmenlik yapmaktadır. Halen bağımsız bir kuruluş olan Hablemitoğlu Hablemitoğlu Ankara Enstitüsü'nde bireysel ve kurumsal gelişim odaklı modüler eğitim programları, workshoplar düzenlemekte, aile danışmanlığı eğitimleri ve yas danışmanlığı seminerleri vermektedir. Ayrıca Lefke Avrupa Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü'nde bölüm başkanı olarak görev yapmaktadır. Uluslararası Sosyal Hizmet Uzmanları Federasyonu (IASSW)'na üyedir. Çok sayıda üniversitenin Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezlerinde danışma kurulu üyesidir. Çeşitli ulusal ve uluslararası panel, kongre ve sempozyumlara katılmış, yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda konferans vermiş, çalışma ziyaretleri yapmış ve bugüne kadar 8 kitabı yayınlamıştır. Kanije ve Uyvar'ın annesidir.
Prof.Dr.Şengül Hablemitoğlu Tüm Yazıları
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.