Alexa
DOLAR 7,2915
EURO 8,5355
ALTIN 477,171
BIST 1060,59
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 32°C
Parçalı Bulutlu

Nevruz Bayramı ve Türkler

Ulus olmanın önemli koşullarından birisi ortak değerlere sahip olmaktır. Bu ortak değerlerden birisi de “Kutlu Günler” yani Bayramlardır.

Bildiğiniz gibi bayramlar da üçe ayrılır, Dini Bayramlar, Ulusal Bayramlar ve Kültürel Bayramlardır. Nevruz Bayramı, Türk ve daha birçok milletin kültür bayramıdır. Geniş bir coğrafya da çeşitli uluslar tarafından kutlanmaktadır. Başta orta doğu olmak üzere, Kafkaslar, Orta Asya ve Balkanlar da kutlanmaktadır. Nevruz bayramı, Türklerin İslamiyet öncesi kutladığı çok eski bir kutlu gündür. İnsanlık aleminde ve bütün medeniyetlerde primitif zamanlardan günümüze kadar bütün halklar benzer kültür yolunu takip etmiştir.

İnsanlar, toplayıcı ve avcı kültüründen yerleşik kültür ve dolaysıyla tarım kültürüne geçince doğa olayları ve zaman dilimleriyle tanışmak ve kullanmak zorunda kalmıştır. Mevsim geçişleri veya mevsim değişikliği zamanları insan oğlunun büyük bir dikkatle izlediği ve ürünleri için çok önemli olduğundan bu zaman dilimlerini ilkel inançları ve olanaklarıyla kutlayarak geleneksel hale getirmişlerdir. Doğa olayları bu insanları zaman zaman korkutmuş veya memnun etmiştir. Baharın gelmesiyle bitki örtülerinin canlanması, yağmurun yağması ve ağaçların meyveye dönmesi hep mutlu anlar olarak kutlanmıştır.  Zenginlik getiren ilk bahar ve yaz başlangıçları sevinç ve şenliklerle kutlanmıştır. Bağ bozumu Ekin Ekmek ve Hasat dönemleri bayramları bütün kültürlerde mevcuttur. Takvimin keşfinden önce, insanlar zaman dilimlerini doğal tabiat olaylarıyla belirlerdi. Bitki örtüsünün canlanması, ağaçların çiçek açması veya yaprakların ve bitki örtüsünün kuruması veya yağmur ve karın yağması gibi olaylar ve geçiş dönemleri dikkatli bir şekilde takip edilir ve anlamlandırıldı. Büyük felaketler, deprem, sel veya fırtına gibi olaylar belirleyici zaman dilimini oluştururdu. Su, güneş, rüzgar, ateş, gece ve gündüz gibi tabiat olayları insanlar tarafından anlamlandırılmış, bazen kutsanmış bazen de nefretle karşılanmıştır.

Nevruz bayramı, başlangıcıyla ilgili farklı tarihler verilse de, Türklerin en eski kültür bayramlarından biridir. İslamiyet öncesi varlığı bilinmektedir. Kimi kaynaklara göre Türkler 400 yıl yaşadıkları çok güzel bir bölge olan Ergenekon dan yaklaşık bin beş yıl önce nüfusun ve hayvanlarının çoğalması ve bölgeye sığamadıklarından buradan çıkarak başka daha büyük bir coğrafya ya gitmek istemişlerdir. Efsaneye göre (Ergenekon Efsanesi) bölgeye giriş-çıkış yolunu bulamamışlar ve etraflarının demirle çevrili olduğunu görmüşler. Buradan çıkmak için büyük ateşler yakarak demiri eritmişler ve Ergenekon bölgesinden 21 Mart ta çıkarak sonraki yurtlarına gitmişler. Ergenekon’dan çıkış tarihi olan 21 Mart hem bahar olduğu ve hem de Türklerin Ergenekon’dan çıkması münasebetiyle o günden bu güne Nevruz’u kutlaya gelmiştir. Türklerin 10.Yüz yılda İslamiyet’i kabul etmesinden sonra da Nevruz kutlanmaya devam etmiştir. İslamiyet öncesi, 21 Mart bahar bayramı veya Ergenekon dan çıkış içinTürkçe isimler kullanılırken (Ulu Kün, Ulustın, Mevris, Meyram, Nartukan, Babu Kürklü, Marta, Mereke, Kırk Meçik, Hederellez, Mart Dokuz), İslamiyet sonrası Farsça Yeni Gün anlamına gelen Nevruz kullanılmaya başlamıştır. Osmanlı döneminde de özel bir gün olarak kutlanmıştır. Gelenek olduğu üzere, Müneccim başı, 21 Mart ta Sultana yeni yıl takvimi sunar, Sultan da “Nevruziye Bahşişi” adıyla anılan para verirdi. Ayrıca, 21 Mart ta, Sadrazam da Sultana atlar, pahalı hediyeler ve silah armağan ederdi ve bu hediyelere de “NevruziyePişkeşi” denirdi. Günümüzde, bin beş yüz yıl önce olduğu gibi, bütün Türk dünyasın da, Müslüman, Hıristiyan, Musevi ve Şaman Türklerin de 21 Mart Nevruz ve 6 Mayıs Hıdırellez bahar bayramları kutlanmaktadır. Dileğimiz bu bayramların devlet tarafından resmi bayram ilan edilmesidir. Nevruzu kutlayan bütün halkların bayramı kutlu olsun.

Prof. Dr. Haydar Çakmak

Prof.Dr.Haydar Çakmak

Prof.Dr.Haydar Çakmak

EĞİTİM: Lisans eğitimi: Fransa’nın Dijon kentinde, Bourgogne Üniversitesi’nde (Faculte De SciencesHumaines. Bölümü: SciencesSociales - Sosyal Bilimler Bölümü ), İyi derece ile mezun, 1985 Yüksek Lisans: Fransa’nın Besançon kentinde Franche-Compte Üniversitesi’nde (Faculte De SciencesHumaines-Beşeri Bilimler Fakültesi), Çok iyi derece ile mezun, 1987 Doktora: Paris-x Nanterre Üniversitesi’nde ( Faculte De Droit et de SciencesPolitiques - Hukuk ve Siyasal Bilgiler Fakültesi ) Tez Konusu: La Turquıe Et LesOrganisationsInternationales. Mezuniyet derecesi, Fransa da ki en yüksek derece olan “Çok şerefli” (TresHonorable - 1993) ÇALIŞMA HAYATI: -Ocak-Ekim 1994 Ayları arası UNESCO Milli komitede çalışma -1994-2000 yılları arasında Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Uluslararası -İlişkiler Bölüm Başkanlığı ve öğretim üyeliği -2000-2001 eğitim ve öğretim yılında Kazakistan’da Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığı - 1999 yılında Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalında Doçent -2005 Yılında ise aynı anabilim dalında Profesör oldum. -2005 Haziran-2006 Ocak ayları arasında Genelkurmay Başkanlığına bağlı NATO’ya akredite “Terörle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi’nin kurucu başkanlığını yaptım ve kendi isteğim ile ayrıldım. -2004-2007 yılları arasında dört yıl süreyle British Councıltarafından yürütülen, Avrupa Birliğinin Jean Monnet burslarının jüri üyeliği ve jüri başkanlığını yaptım. -Genel Kurmay Başkanlığı Savunma Bilimleri Enstitüsünde 2002-2013 yılları arasın da, Yüksek Lisans ve Doktora Dersleri verdim, Askeri Akademilerde ve Kara Harp Okulunda dersler verdim. -Alman, Sosyal Demokrat, Frederik EBERT Vakfı için Sol Belediyeler de Avrupa Birliği Sertifika Programın da 10 Yıl çalıştım,-- -Alman, Merkez Sağ Konrad ADANEUER Vakfı adına yeni Kurulan Üniversiteler de Avrupa Birliği Sertifika programlarında 12 yıl konuşmacı olarak yer aldım. -Nisan 2002 ve Temmuz 2012 yılları arasında Ankara, Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü başkanlığı yaptım
Prof.Dr.Haydar Çakmak Tüm Yazıları
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.