Alexa
DOLAR 7,9324
EURO 9,4168
ALTIN 461,909
BIST 1318,09
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 17°C
Parçalı Bulutlu

Niçin Bilaistisna Herşey Kötüye Gidiyor?

Niçin Bilaistisna Herşey Kötüye Gidiyor?
24.02.2019 - 22:13
A+
A-

Dün (23 Şubat 2019),Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Ataşehir Şubesi’nde “Çağdaşlık ve Çağdaş Yaşam Nedir?” konulu bir konferans verdim. Konferansı benim için ilginç kılan; yaklaşık 70 katılımcının 60’ının ÇYDD Ataşehir Şubesi tarafından burs verilen üniversite öğrencilerinden oluşmasıydı. Ayrıca bu öğrenciler, sıradan öğrenciler de değildi. Hemen hemen hepsinin akademik başarıları çok yüksekti ve halen devam ettikleri üniversitelere Türkiye’de ilk 10 binde yer alarak girmişlerdi.

Konferans benim açımdan, her bakımdan çok başarılı geçti. Öğrencileri görmeliydiniz; hepsinin gözlerinden ateş fışkırıyordu, birbirinden güzel, zekâ dolu ama konuşmacıyı biraz da terleten sorular sordular ve yorumlar yaptılar. Konferans sonrasında da hep beraber sohbet ettik. Öğrencilere sohbet sırasında;“Başarılı bir akademik yaşantınız olmasına rağmen, çağdaş dünya görüşüne sahip olduğunuz için şu anda ülkemizi yönetenler sizi değil, başarısız olanları ya da en iyi ihtimalle sizin kadar başarılı olamayanları seçecekler” diyemedim! Umutları kırılmasın diye! Ama bilinmelidir ki; çağdaş olmayan dünya görüşlerinin ömürleri uzun soluklu olamaz!

Diş Hekimi Canan And

Bir ara,duvarda ÇYDD’nin kurucu genel başkanı olan Türkan Saylan’ın fotoğrafının yanında duran, sanki bir yerden anımsayacakmışım gibi hissettiğim bir kadın fotoğrafı dikkatimi çekti ve sordum; “Bu hanımefendi kim?” diye. “Bulunduğumuz bu yeri ÇYDD’ye bağışlayan hayırsever” dediler.

Bu hayırsever;Almanya’da çalışan ve yaşayan Canan And adında, diş hekimi bir hanımefendi imiş. Kendisine ailesinden miras kalmamış. Almanya’da kazandıkları ile Türkiye’de bu tür hayır işleri yapıyormuş. Ne kadar yüce ve asil bir davranış! Kendisini kutluyorum, sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Çağdaş insan böyle olur. İçinden çıktığı toplum için karşılık beklemeden katma değer yaratmaya çalışır. Canan Hanım da çağdaş bir insanın tavrı ile cennette girmek veya hesap verilebilir bir geçmişe sahip olamamanın günahlarını affettirmek için değil,içinden çıktığı Türk Milleti için bir şeyler yapabilmenin asil duygusu ile hareket ediyor.

Size Öbür Dünya, Kendilerine Bu Dünya!

Çağdaş insanlar böyle yaparken,iktidara yakın olan ve iktidarın ihalelerinden nemalananlar ise ülkemizde kazandıklarını yurt dışına aktarıyorlar ve oralarda yatırımlar yapıyorlar. Günahları içinde ülkemizde camii inşa ediyorlar. Niye mi? Tabii ki sizlere din, iman pompalamak, uyutmak, gözlerinizi örtmek ve bu dünyada hak ettiğiniz refahı öbür dünyadaymış gibi sunmak ama kendilerine han hamam inşa edip, refaha bu dünyada sahip olmak için!

Ataşehir’deki konferansımızı izleyen Yaşar Okşaroğlu, Canan Hanım’ın bu asil davranışını öğrenince etkilenmiş, sosyal medyadan kendisini bulmuş ve “Bugün Türker Ertürk’ün Ataşehir’de verdiği konferans sonrasında ÇYDD için yaptığınız katkıyı öğrendim. Bir yurttaş olarak şükranlarımı sunuyorum” diyerek mesaj atmış.

Aynı Dünya Görüşü Yolları Kesiştiriyor

Canan Hanım, Yaşar Okşaroğlu’nun mesajına yanıt olarak “Teşekkür ederim sayın Okşaroğlu, Atatürk’ün aydınlık yolunda, efsane hoca Prof. Dr. Türkan Saylan’ın izinde, beni yetiştiren yurduma vefa borcumu böylelikle bir nebze ödeyebildiysem ne mutlu bana. ÇYDD ile gençlerin, kadınların ve çocukların eğitimine yönelik desteğimi sürdürmeyi düşünüyorum. Bu arada E. Amiral Türker Ertürk’ün Almanya’daki bir konferansını dinleme fırsatı bulmuştum. Saygılarımla…” demiş ve konferans sonrasında benimle beraber çektirdiği fotoğrafı göndermiş.

Bu gelişmeleri,Yaşar Okşaroğlu’nun bana gönderdiği mesaj ile öğrendim. Çok duygulandım. Ayrıca;Canan And ile olan fotoğrafı görünce anımsadım,yaklaşık olarak iki yıl önce Köln’de verdiğim bir konferansta çekilmişti. Daha sonra Canan Hanım“Nereden nereye değerli amiralim. Aynı dünya görüşünü paylaşan insanların yolları birgün bir yerde kesişiyor. Ne güzel! Onur ve saygıyla…” şeklinde tarafıma bir de mesaj gönderdi.

Çağdışı Akılla Çağdaş İşler Yapılamaz

Bugün ülkemiz için iyiye giden istisnasız,tek bir şey yok! Geçtiğimiz hafta içinde iş adamları ve üst düzey yöneticilik yapmış bir gruba konuşma yaptım. Grup içinde; bankacıdan ekonomiste, tersaneciden lojistikçiye, inşaatçıdan akademisyene, turizmciden tekstilciye kadar temsil edilmeyen sektör yoktu. Konuşmama;“Bugün ülkemizde iyiye giden hiçbir şey yok!” diyerek başladım. Esasında böyle başlarken biraz da tereddüt ettim; acaba biraz abartıyor muyum, yoksa benim göremediğim ve değerlendiremediğim uçuşa geçmiş iyiye giden bir alanımız var mı? diye. İtiraz eden olsa, susup onu dinleyecektim. Ama gelin görün ki değil itiraz, halen ülkece dörtnala gittiğimiz felaket sürecini tanımlamakta çok itidalli davrandığımı ima ettiler.

Ülkece her konuda kötüye gidişimizin tabii ki birçok nedeni var. Ama en önemli kök nedeni; çağdaş bir dünya görüşü ile yönetiliyor olmamamızdır. Siyasal İslamcılık, Yeni Osmanlıcılık, kadının cinsiyeti üzerinden yürütülen ahlak anlayışı, çağdaş ulus kimliği yerine çağdışı ümmet kimliğini ikame etmeye çalışmak, kindar ve dindar bir nesil yetiştirme idealinden bahsetmek, Ortaçağ kurumları olan cemaatleri ve tarikatları pompalamak, ülkeyi uzlaşmaya dayanan “Ortak Aklı” ve niteliğe dayanan “Birleşik Aklı” yok sayacak biçimde “Tek Adam” yönetimine emanet etmek, kuvvetler ayrımına son vererek devletin ve toplumun fren ve denge mekanizmalarını patlatmak, eğitim ve öğretimde sorgulayıcı akla ve bilime değil, biat kültürüne önem vermek çağdaş dünya görüşünde olmamanın bazı öne çıkan faktörleridir. Çağdaş olmayan ve halen seyrettiğimiz bu yanlış rotada çağdaş işlerin olacağını beklemek ve felaket sürecinde bir düzelme umut etmek, gerçekten saflık olur. Çağın sorunları ve ülkemizin problemleri; çağdaş olmayan geçmişin aklıyla çözülmez, çözülemez! Bugün için ülkemiz beka sorunu yaşıyorsa nedeni çağdışı dünya görüşü tarafından yönetiliyor olmaktır.

Yasemin Nâsır Erbek’in Parga yayınlarından piyasaya çıkan “Atatürk’le 365 Gün” adlı derleme kitabını okumanızı tavsiye ederim.

Türker Ertürk

Türker Ertürk

1957 yılında Trabzon’da doğan Türker Ertürk, ilköğrenimini İstanbul’da, orta öğrenimini ise Ankara ve Trabzon’da tamamladı. 1971'de Heybeliada’da bulunan Deniz Lisesi'ne başladı. Lise ve müteakiben o zaman yine Heybeliada’da bulunan Deniz Harp Okulu mezuniyetinin ardından, 1979 yılında subay olarak donanma saflarına katıldı. 2008 – 2010 yılları arasında Deniz Harp Okulu Komutanlığı görevini yaptı. Bu görevde de birçok projenin gerçekleşmesini sağlayan Ertürk, Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı icra edilen psikolojik savaşta komutanlarının bu süreci iyi yönetemediği ileri sürerek 9 Ağustos 2010 tarihinde istifa etmiş ve mücadelesine siyasi yaşamda devam etme kararı vermiştir. Türker Ertürk askerlik mesleğinden ayrıldıktan sonra birçok televizyon ve radyo programına katılmış, makaleleri yayınlanmış, çok sayıda konferansta konuşmacı olarak katılmıştır. Özden Ertürk ile evli olan Türker Ertürk'ün Deniz Sinem Ertürk İlhan ve Berrak Ertürk adlarında iki kız çocuğu vardır.
Türker Ertürk Tüm Yazıları
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.