Alexa
Medya Siyaset

ÖCÜ

ÖCÜ

Yalan söylemenin Kuran da yeri olmadığına inanır bütün Müslümanlar. İyi de mış gibi yapanlar buna inanırmış gibi yaparsa ne olur.

Tanrı bunun hesabını ahrette sorar mı? Bilmem, bilemem, İslam dini sorduğuna, soracağına inanır.

Mış gibi yapmak küreselleşen dünyada çok moda oldu, hele de küresel dünyanın merkezinde olduğuna inanan ve fakat varoşunun da mezrasında yer alan ülkelerde, devletlerde hayli etkili olan bir moda mış gibi yapmak.

Çocukluğumuzda, anne babalarımızın bir korkutma yöntemi vardı bizi.

ÖCÜ icat ederdi anne babalarımız, da ÖCÜ korkusu ile her istediklerini yaptırırlardı bize.

Yutmazsak eğer hayali ÖCÜ’sünü büyüklerimizin, bir yakın, çok yakın arkadaşlarını Gulyabani kılığına sokarlar, can verirlerdi ÖCÜ’ye de ödümüzü koparırlardı bize.

Kolay olmazdı ÖCÜ seçmek büyüklerimiz için, en yakın arkadaşları arasından seçerlerdi ÖCÜ olacak şahsı ve bizim yakından tanımamamıza özen gösterirlerdi.

ÖCÜ’yü hemen kaçırırlardı göz önünden, uzak mahalleye yollarlar ve bize de ÖCÜ’ nün her an gelebileceğini, o gelmezse bile onun arkadaşlarının bizi ham yapacağını, yutacağını söylerlerdi.

ÖCÜ ve en yakınları ÖCÜ’nün babamız tarafından hep korunur, kollanırdı, ola ki ÖCÜ rölünü üstlenmiş olanı,  çocuk aklımızla takip eder evini falan öğrenir de foyasını meydana çıkarırız diye.

ÖCÜ’nün foyası meydana çıkarsa, ÖCÜ’nün en yakın arkadaşı olan babanın da foyası meydana çıkacağı için, babalar yarattıkları ÖCÜ’leri hep uzak tutardı mahallenin sakinlerinden.

Sonra da bizi yeterince korkuttuklarına kanaat getirdiklerinde, kendi yarattıkları ÖCÜ ile mücadele ederMİŞŞ gibi yaparlardı.

Gulyabani kıyafeti giydirdikleri arkadaşlarını, kendilerince emin ve bizim için de zaten ulaşılamaz olan başka mahallelere, ya da apartmanların üst katlarına saklar, bizlere de ‘ kormayın babanız yanınızda, gelirse ÖCÜ döverim onu, hem bakın korktu ÖCÜ babanızdan diye sallarlardı ki ne sallama.

Etkili olurdu sallamaları, aslanlar gibi kükrer, çakallar gibi ulurlar da bize dönüp bakın işte bu sesten korktu ÖCÜ kaçtı derlerdi. İnanırdık- mı?

Ne dersiniz aslı astarı var mı bu ÖCÜ ile mücadelenin.

Cumhur Deliceırmak

Cumhur Deliceırmak

1951 Lefkoşa doğumlu Çeşitli Kıbrıs gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Radyo TV programları var. Resim heykel sanatçısı şair. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar akademisinde okudu.1968-71 yılları arasında Kıbrıs Türk direniş hareketinde mücahitlik yaptı. Cumhur Deliceırmak evli ve iki çocuk babasıdır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ