Alexa
DOLAR 7,6437
EURO 8,9887
ALTIN 470,793
BIST 1094,46
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 29°C
Az Bulutlu

Okan Gaytancıoğlu:Tarım Bakanlığını Cargıll Mi Yönetiyor?

Kurtuluş Savaşını ve Cumhuriyeti anlayamayan zihniyet, şeker fabrikalarını da anlayamaz.

Okan Gaytancıoğlu:Tarım Bakanlığını Cargıll Mi Yönetiyor?
12.03.2018 - 21:12
A+
A-

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili ve Tarım Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı Okan Gaytancıoğlu, AKP hükümeti tarafından Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi ve satılması kararı üzerine, “Şeker Fabrikaları Özelleştirilmelidir” diyen “CARGİLL Raporunu” değerlendirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ’nun Cargill raporuna ilişkin değerlendirmesi şöyle;

TARIM BAKANLIĞINI CARGILL Mİ YÖNETİYOR?

Son zamanlarda CHP olarak sürekli AKP’nin artık ülkeyi yönetemediğini söylemekteyiz. Bunun birçok kanıtı her sektörde olduğu gibi tarım sektöründe de ciddi anlamda görülmektedir. AKP’nin tarımda uyguladığı politikayı 5-6 başlıkta şöyle özetleyebiliriz.

– Ürün piyasalarına müdahale etmeyen bir mekanizma oluşturmak,

– Çiftçiyi düşük piyasa fiyatlarına mahkum etmek,

– Sürekli artan girdi fiyatlarına yetişemeyen çiftçinin borçlanmasına göz yummak,

– Yasaya rağmen desteklemeleri yeterince ödememek,

– Üretimi planlamamak, artan nüfusun ihtiyacını iç piyasa yerini ithalatla çözmek,

– İthalatı savunan bir lobinin Tarım Bakanlığını yönlendirmesi.

Tarım Bakanlığı da Türkiye tarımına yön verememekte ve birçok lobinin baskısı ve yönlendirmesine maruz kalmaktadır. Bunun birçok örneği bulunmaktadır. Örneğin et piyasasını AKP’li yandaşlar yönlendirmektedir. Türkiye 2010-2017 arası yaklaşık 6 milyar $’lık kırmızı et ve canlı hayvan ithal etmesine rağmen ne kıyma nede et fiyatı düşmüştür. Ama bu ithalat sayesinde yerli üreticinin elde etmesi gereken gelir, başka ülkelerin çiftçisine ödenmiş, komisyonu da yandaşlar elde etmiştir.

En belirgin örneklerinden birisi de ŞEKER piyasasıdır. Türkiye’nin ekonomik krize girdiği 2001 yılı ile Şeker Kurulunun oluşturulmuş, şeker üretimi kotalarla azaltılmış ve Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) kullanımına izin verilmiştir. Şeker Kurumu tarafından “Türkiye’de üretilen şekerin % 10’u NBŞ’den elde edilir” denilmiş, daha sonraki yıllar AKP hükümetleri tarafından % 50 arttırma yetkisi alınmıştır. Toplam 28 üyeli AB’nin NBŞ kotası ortalaması % 1,5 civarında olup Türkiye % 15 ile, 10 kat fazla bir büyüklüğe sahiptir.

Şeker Kurulunun 2016 yılından beri ŞEKER piyasasını denetlemediği ve ne kadar NBŞ üretilip, tüketildiğinin bilinmediği sürekli dile getirilmekte iken, bundan 2 ay önce 696 sayılı KHK ile Şeker Kurumu’nun kapatılıp, sektörün bağımsız bir düzenleyici/denetleyici otoriteden yoksun bırakılması, sektörün dengesini bozmuştur. Ülkemiz çıkarlarına ters düşen NBŞ ve yapay tatlandırıcı ithalat ve üretimi şu an itibariyle tümüyle denetimsizdir.

Piyasa tabiri yerinde ise, başıboş iken piyasayı yönlendirmek isteyen bir aktör sahaya inmiştir. Bu aktör CARGILL’dir. CARGILL, hazırladığı ”Şeker Piyasası Mevcut Durum ve Değerlendirme Raporu” ile Tarım Bakanlığının bürokratlarını ve AKP’deki karar alıcıları etkilemiştir.  ABD’li CARGILL, şeker sektörü ile ilgili kapsamlı birer rapor hazırlayarak el altından hükümete ve ilgili Bakanlara sunmuştur. Bu raporda, şeker fabrikalarının özelleştirilmesine geniş yer verilirken, fabrikaların biran önce özelleştirilmesi istenmiştir.

RAPORDAN ÇARPICI BAŞLIKLAR

 1. Şeker piyasası tam anlamıyla serbestleşmelidir.
 2. Fruktoz şurubu (NBŞ) meşrubat endüstrisinde şekerin yerine kullanılmalıdır.
 3. AB ülkeleri, pancar desteklerinden vazgeçerek şeker piyasasını serbestleştirmişlerdir.
 4. Şekerpancarı çok su tüketmekte, üreticiye mısır kadar bir gelir getirmemektedir.
 5. Türkiye şekerpancarından zarar etmekte, şekerpancarı mısır kadar bir katma değer yaratamamaktadır.
 6. Kamuoyunda NBŞ’nin sağlıksız olduğu hakkında olumsuz propaganda yapılmakta olup, bunların hiçbir bilimsel dayanağı bulunmamaktadır.
 7. NBŞ kullanan sektör, pancardan şeker kullanan Türk şirketlerine göre daha çok büyümüştür.
 8. Şekerpancarından elde edilen şeker, Dünyadaki en pahalı ikinci şekerdir.
 9. Kotalarla kısıtlanan NBŞ üretimi gıda ve içecek sektörünün talebi kadar tedarik sağlayamamakta, bu da dolaylı yoldan gıda enflasyonuna sebep olmaktadır.
 10. Kotalarla korunan ve sübvanse edilen şekerpancarı verimlilik açısından Dünya ortalamasının altındadır.
 11. NBŞ kotası yüzünden NBŞ tedarikçileri kapasite kullanımı açısından %50’lerle çalışmaktadırlar.
 12. Kamuya ait şeker fabrikaları verimli olmadığı için her yıl zarar etmektedir.

Kısacası, CARGILL RAPORU, TÜM BU NEDENLERDEN ÖTÜRÜ ŞEKER FABRİKALARI ÖZELLEŞTİRİLMELİDİR. demektedir.

CARGILL’e göreEğer Şeker Fabrikaları özelleştirilir, NBŞ kotası tam anlamıyla serbest bırakılırsa 2023 yılında;

–          Türkiye’de şeker fiyatları 3.3 TL/kg’dan, 2.1 TL/kg’a gerileyecektir.

–          NBŞ üretimi şimdiki 260 bin tondan 1 milyon 590 bin ton’a çıkacaktır.

–          1455 olan istihdam, 46971 kişiye çıkacaktır.

–          NBŞ kullanımındaki artış, reel GSYH’a %3 ve nominal GSYH’ya %4 katkı sağlayacaktır, denilmektedir.

Bu rapor üzerine şeker fabrikalarının özelleştirilme kararı alınması düşündürücüdür. Dolayısıyla Tarım Bakanlığını CARGILL yönetiyor dememiz son derece normaldir.

Sorun çok açık ve net olarak EMPERYALİZM’dir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yolundan gitmeyen, Cumhuriyetin kuruluş ayarlarıyla oynayan, rant uğruna her kazanımı paraya çevirmek isteyen kendi çıkarları için halkının sağlığını bile düşünmeyen iktidar, şeker fabrikalarını satıp paraya çevrilebilecek bir mal olarak görmektedir. Bu iktidar, fabrikaları satmak isterken, bu fabrikalar kurulurken ne çilelerin çekildiğini, nasıl imece yapıldığını, köy, ilçe ve şehirlerin fabrikalar çalıştıkça nasıl geliştiğini anlayamazlar. Çünkü Kurtuluş Savaşını ve Cumhuriyeti anlayamayan zihniyet, şeker fabrikalarını da anlayamaz.

Önce insan mantığını her fırsatta tüm politikalarına yansıtmış olan CHP, Türkiye’nin şeker ihtiyacını ekonomiye katma değer sağladığı ve istihdam yarattığı, hayvansal üretime ciddi olarak kaynak sağladığı, halkının sağlığını ön planda tuttuğu için ŞEKERPANCARI’ndan sağlamalıdır görüşünü her platformda dile getirecek ve ŞEKER FABRİKALARININ PEŞKEŞ çekilmemesi için direnme hakkını kullanacaktır. CHP iktidarında NBŞ kotası AB ülkeleri seviyesine çekilecek, şeker fabrikaları modernize edilecek ve halkın şeker ihtiyacı tamamen şeker pancarından karşılanacaktır.

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
Medya Siyaset Tüm Yazıları
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.