Alexa
DOLAR 7,2915
EURO 8,5355
ALTIN 477,171
BIST 1060,59
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 32°C
Parçalı Bulutlu

Okçular Vakfı’na Göre 800 Yıl Medeniyetsiz Yaşamışız!

Okçular Vakfı’na Göre 800 Yıl Medeniyetsiz Yaşamışız!
25.08.2018 - 22:00
A+
A-

Bilal Erdoğan’ın Okçular Vakfı, Malazgirt Zafer’inin 947. Yıldönümü için Cumhurbaşkanlığı himayelerinde bir dizi etkinlik düzenliyor.

Çok hoş, çok güzel…
Alkışlanacak bir etkinlik.

Ancak bu etkinliğin tanıtılması için vakfın TV kanallarına verdiği tanıtım videosunda o kadar yanlışlıklar var ki, söz etmemek olmazdı.

Tanıtım videosunda “2200 yıllık devlet 1400 yıllık medeniyet…”deniliyor. Bu ne demek?

1400 yıllık medeniyet derken, İslamiyet’in doğuşu kabul edilen M.S. 610 yılı; 2200 yıllık devlet derken, Büyük (Asya) Hun İmparatorluğu’nun kurulduğu kabul edilen M.Ö. 220 yılı kastedilmekte sanırım. Yani Cumhurbaşkanlığı forsunda yer alan ilk Türk Devleti.

Cumhurbaşkanlığı Forsu’nun da değişmesi gerektiğini ilerdeki satırlarına bırakarak öncelikle buradaki garabete değinmek istiyorum.

Bu sözleri yazan kişi ya da kişilere göre, 2200 yıl önce devlet kuran Türkler, medeniyetlerine 1400 yıl önce mi kavuştu? Ya da başka bir söyleyişle, biz Türk’ler, devlet kurduktan sonra yaklaşık 800 yıl medeniyetsiz mi yaşadık? Bu satırları yazanlara göre medeniyetimiz İslamiyet’ten sonra mı başladı? Ve nihayet dünya üzerinde İslamiyet’ten başka medeniyet yok mu? Pes doğrusu!

Gelelim Cumhurbaşkanlığı Forsu’ndaki 16 yıldıza. Öncelikle yıldız sayısı Fenerbahçe Futbol Takımı’nın yıldız sayısı gibi eksiktir. Nasıl ki, 1923 yılında kurulan Türkiye Futbol Federasyonu futbol şampiyonluk sayısını 1959 yılından itibaren sayması büyük bir yanlışsa, Fors’taki Türk devletleri sayısının 16 olması da yanlıştır.

FENERBAHÇE 28 KEZ ŞAMPİYON OLMUŞTUR!

Tam da yeri gelmişken değinmeden edemeyeceğim.
Türkiye Futbol Federasyonu 1923 ile 1959 yılları arasındaki hukuki kimliğini yok mu saymaktadır? Eğer yok sayıyorlarsa kuruluş tarihlerini 1959 olarak yazmalı ya da 1923 ile 1959 yılları arasındaki şampiyonlukları hak eden futbol takımlarına vermelidir. Üstelik 1959 öncesi yaşanan iki şampiyonluk sonradan BJK’ye verilmişken neden FB’nin 1959 öncesi 9 şampiyonluğu verilmemektedir?
Neyse bu konuyu varsa tarafsız futbol tarihçi ve araştırmacılarına bırakıp asıl konuma döneyim.

BİZ TÜRKLER 20’DEN FAZLA DEVLET KURDUK

Eski Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu’na göre Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1922’de İzmir’e giderken üzerinde 20 yıldız olan Cumhurbaşkanlığı forsunu kullanmış ancak Fors’taki yıldız sayısı, 1959’dan sonra, 16’ya düşürülmüştür. 

Futbolda olduğu gibi, tarihte de 1959 öncesine dönülmelidir. Çünkü Halaçoğlu’na göre eksik olan en azından  Safevi, Memlük, Karakoyunlular ve Akkoyunlular devletlerinin de forsta olması gerekmektedir. 

Öyle ya, bu devletler de Türk devletleri değil midir? Tarihçilere göre Türk hem de özbeöz Türk devletleridir. O halde Savefi, Memlük, Karakoyunlu ve Akkoyunlu devletleri hangi mantıkla Türk kabul edilmemiş,hatta deyim yerindeyse İran’a teslim edilmiştir. Bu mantıkla yola çıkarsak,

Hun Devletlerini Moğollara ve Macarlara;

Timur, Altınordu ve Göktürk Devletlerini Moğollara;

Gaznelileri, Hintlilere;Harzemşahları, İran’a;

Uygurları da Çin’e vermemiz gerekmez mi?

Eh oldu olacak, Hazar ve Karahanlıları da Ruslara verelim de elimizde sadece ki bu mantık onu amaçlamaktadır. Selçuklu ve Osmanlı kalsın!

CUMHURBAŞKANILIĞI FORSU’NDAKİ YILDIZ SAYISI 20 OLMALIDIR

Halaçoğlu haklıdır. Öncelikle Cumhurbaşkanlığı Forsu’ndaki yıldız sayısı acilen 16’dan 20’ye çıkarılmalıdır. Ama bu da yetmez. Çünkü, kimi tarihçilere göre 5000, kimilerine göre 7000 yıllık tarihe sahip Türklerin devlet tarihi, 2200 yıl olamaz.

Örneğin, MÖ 8. yüzyıl MÖ 3. yüzyıl arasında Avrupa’nın doğusu ile Orta Asya’da, büyük bir uygarlık kuran Sakalar (İskitler) Türk değil midir?

İslamiyet öncesi Anadolu’da yaşamış, Hititler, Sümerler, Truvalılar araştırılmış mıdır? Dahası ülkemizde bunları araştırabilecek tarihçi ve / veya merkez var mıdır? Ne yazık ki yoktur. Keşke bu konularda Ulu Önder Atatürk’ün hassasiyet ve öngörüsünün binde birine sahip olsaydık.

Neyse ben tarihçi değilim. Ancak bugüne kadar okuduklarımdan, öğrendiklerinden yola çıkarak diyebilirim ki:

Ey Okçular Vakfı en az 5000 yıllık Türk’ün Tarihi’nin 2200 yılla sınırlayamayacağınız gibi 3500 yıl medeniyetsiz yaşadığımızı iddia edemezsiniz!

 

Bilge Kağan (Mahlas)

Bilge Kağan (Mahlas)

Bilge kişi kandırılmaz. Cehalet ve kötülüğe karşı en güçlü silah BİLGİDİR... (Mahlas yazar)
Bilge Kağan (Mahlas) Tüm Yazıları
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.