Alexa
DOLAR 7,8201
EURO 9,1534
ALTIN 473,237
BIST 1128,05
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 30°C
Parçalı Bulutlu

Olmuyor Tayyip Bey

Şahin Mengü :AKP Genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan, uygulanan politikalar nedeniyle halkın kendisinden ve partisinden uzaklaştığını gördükçe, Atatürk’e saldırmaya cesaret edemediği için bunu İsmet İnönü üzerinden yapmaktadır.

Partili de olsa ülkenin Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan bir insanın, kendinden önce o koltukta oturmuş, arkasında askeri zaferleri olan, Garp Cephesi komutanlığı yapmış, Lozan’ın başarılı diplomatı ve hepsinden öncede devletin kurucusu Birinci Cumhurbaşkanı Ulu Önder Atatürk’ün ilk başbakanı İsmet İnönü ’ye, “Atatürk’ün resimlerin paralardan kaldırdı demesi hiç yakışık almadı.

Devletin en tepesinde oturan bir insanın, devletin arşivlerinden  Atatürk’ün resimlerinin, banknotlardan  neden ve niçin kaldırıldığını öğrenmesi kadar kolay bir şey olamaz.

Bunları   Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampusu’nda düzenlenen Türkiye Gençlik Zirvesi’nde “……Atatürk’ün resmini paradan kaldıran bunlar. İnönü, CHP’nin en önemli isimlerinden değil mi? Bay Kemal sen bunları bilmiyor musun?” diyerek ülkenin 2. Cumhurbaşkanı ve Atatürk’ün silah arkadaşı ve yoldaşı İnönü’yü, banknotlardan Atatürk’ün resmini, Atatürk’e ihanet için kaldıran  kişi olarak suçladığı için yazdım.

Elbette bir insanın, bir siyasetçinin her şeyi bilmesi mümkün değildir. Ama bir işin doğrusunu araştırıp öğrenmek imkanı varken bunu yapmayan insan ve hele de bu kişi Cumhurbaşkanlığı sıfatını da  taşıyorsa kusurludur, yakışmamıştır.

1940’lı  yıllarda ülkede para ve pul basacak matbaa yoktu. Para ve pullarımızı İngiltere Londra’da büyük tesisleri bulunan Thomas De La Rue basıyordu. 1940 yılında İsmet İnönü hükümeti tarafından aynı kişiye 100 ve 50 kuruşluk olarak 20 milyon liralık banknot bastırıldı. Basılan banknotlar Londra’dan Newyork Shine adlı gemiyle Türkiye’ye gönderildi.

Gemi iki hafta süren yolculuktan sonra yakıt almak için Yunanistan’ın Pire limanına uğradı. Tarih 06 Nisan 1941′di. Alman uçakları Pire limanına saldırarak değişik bandıralı birçok gemiyle birlikte Türkiye’ye para getiren Newyork Shine gemisini de batırdı. Gemideki Türk paralarının bir bölümü de denize saçıldı ve Yunanlılar tarafından toplandı. O dönem 20 milyon lira çok büyük paraydı, bu parayla Türkiye ekonomisi idare ediliyordu. Bu olay üzerine İnönü paraların Yunanlılar tarafından kullanılmasını önlemek amacıyla Atatürk resimli tüm banknot paraları tedavülden kaldırmak zorunda kaldı. Yıllar sonra bu paralar da tedavülden kaldırılarak yeniden Atatürk resimli paralar bastırıldı.

Olayın oluş nedeni ve gerçeği budur.

Ben bunu Tayyip Beyin öğrenmediğini, bilmediğini hiç zannetmiyorum.

Ayrıca bu hikaye merkez sağ iktidarlar ekonomik olarak ülkeyi batağa sürükledikleri her  zaman, halkın dikkatlerini başka noktalar çekmek için ortaya attıkları  bir çarpıtılmış bir hikayedir.

Ayrıca Tayyip Erdoğan da şimdilerde, aynen bir dönemin  Hitler  Almanya’sında veya Sovyetler Birliğinde olduğu gibi devamlı olarak bir hayali düşman yaratıyor, kendisine ve partisine muhalif olanları “düşman” olarak niteliyor. Bu bir zamanlar FETO idi, şimdi de Cumhuriyet Halk Partisi ve devletin  kurucu babaları onun için “düşman”.

AKP Genel başkanı Recep Tayyip Erdoğan, uygulanan  politikalar nedeniyle halkın kendisinden ve partisinden uzaklaştığını gördükçe, Atatürk’e saldırmaya cesaret edemediği  için bunu İsmet İnönü üzerinden yapmaktadır.

Ama maalesef Cumhuriyet Halk Partisi Yönetim kadroları bu haksız, gerçek dışı ve zaman zaman da çirkinleşen saldırılara gerekli cevapları verememekte/vermemektedirler.

Bu çarpıtılmış  açıklamalar devamlı tekrarlanınca ve hak ettiği ağırlıkta da  cevapta verilmeyince, halkın eğitimsiz olan kısmı bu gerçek dışı açıklamaları doğru kabul etmeye başlar.

Tayyip Bey’in şimdi uyguladığı yöntem, ülkemizde yakın tarihimizde de denendi, ama bunu yapanlara bir fayda sağlamadığı gibi ülkeyi kamplara bölmekten başka hiçbir işe de yaramadığı yaşanarak öğrenildi.

Şahin Mengü

Şahin Mengü

Siyasetçi, avukat. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Serbest avukatlık, Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreterliği ve Türk Eğitim Derneği Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. 23. Dönem CHP Manisa milletvekili.
Şahin Mengü Tüm Yazıları
YORUMLAR
  1. Gönül Pınar Atacı dedi ki:

    Milyonlarca insan tarafından bilinmeyen ve ilk kez duyulan ama devlet arşivinde kayıtlı olduğu için RTE de dahil her üst resmi yönetici ve siyasetci tarafından bilinmemesine asla imkan ve ihtimal bulunmayan ULUSAL ÖNEMLİ ve OLAĞANÜSTÜ YÜKSEK TOPLUMSAL DEĞERLİ bir gerçek olay. Ve bu olaya dayanarak yapılmış olan tamamen haklı ve temelli, tümüyle gerçek ve doğru, tartışma götürmez düzeyde somut ve nesnel, çok derin bilimsel ve gerçek vatansever bir teşhis ve teşhir. ATATÜRK ve İNİÖNÜ karşıtlarını ve bunların tüm demagojilerini, yalanlarını ve algı operasyonlarını yerle bir edecek bu MUHTEŞEM ve MÜKEMMEL analiz ve sentez için çok değerli hukuk ve siyaset adamı sevgili Şahin MENGÜ’yü en candan duygular ve en iyi dilekler sunarak kutlamak, kucaklamak, öpmek gerek.

  2. GÖNÜL PINAR ATACI dedi ki:

    Milyonlarca insan tarafından bilinmeyen ve ilk kez duyulan ama devlet arşivinde kayıtlı olduğu için RTE de dahil her üst resmi yönetici ve siyasetci tarafından bilinmemesine asla imkan ve ihtimal bulunmayan ULUSAL ÖNEMLİ ve OLAĞANÜSTÜ YÜKSEK TOPLUMSAL DEĞERLİ bir gerçek olay. Ve bu olaya dayanarak yapılmış olan tamamen haklı ve temelli, tümüyle gerçek ve doğru, tartışma götürmez düzeyde somut ve nesnel, çok derin bilimsel ve gerçek vatansever bir teşhis ve teşhir. ATATÜRK ve İNÖNÜ karşıtlarını ve bunların tüm demagojilerini, yalanlarını ve algı operasyonlarını yerle bir edecek bu MUHTEŞEM ve MÜKEMMEL analiz ve sentez için çok değerli hukuk ve siyaset adamı sevgili Şahin MENGÜ’yü en candan duygular ve en iyi dilekler sunarak kutlamak, kucaklamak, öpmek gerek.

  3. Şahin Mengü dedi ki:

    Çok teşekkür ederim. Saygılar sunuyorum.