Alexa
DOLAR 7,8835
EURO 9,3484
ALTIN 462,409
BIST 1314,25
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 17°C
Parçalı Bulutlu

Ölüm Kaygısı

IrvinYalom varoluşçu bakışıyla, ölüm kaygısını pek çok psikolojik rahatsızlıkla ilişkilendirir.

Ölüm kaygısını bir çok psikolojik sorunun ardındaki örtük bir neden olarak ele alır. Bu nedenle de, ölüm kaygısını, hatta korkusunu bilinç alanına çıkarmanın, ölüme ilişkin duyguları tanımlamanın ve buna ilişkin bilişsel bir tavır geliştirmenin sorunları çözmede kolaylaştırıcı etkisi vardır.

Kaygı bozuklukları kişilerde ölüm korkusu ile birliktedir, özellikle panik ataklar yaşandığında bu kaygı dayanılmaz boyutlara ulaşabilir. Çok sevdikleri yakın(lar)ını kaybeden insanlar bir yas reaksiyonu olarak ölümü daha çok düşünür ve kaygılanırlar. Hatta ciddi bir değişim ve dönüşüm süreci geçirirler. Yaşamı anlamak ve ölüm kaygısından kurtulmak için ölümle barışık yaşamanın yollarını bulmalıyız. Bunun için de önce, ölümün anlamına dair bir farkındalık ve kabul geliştirmek gerekiyor.

Batıda bu konuda çeşitli programlar var. Kendi ölümünü düşünmek yerine insanın ölümü kaygı boyutundan çıkarmasına ve kabullenmesine rehberlik eden “ölüm eğitimi” çalışmaları ile bu mümkün.

Çağdaş ölüm eğitimi çalışmaları, kişilerin yaşamlarını gözden geçirerek yaşam amaçlarına yönlendirilmelerini hedefler. Ölüm eğitimi, kişiyi yaşamı sevmeye ve yaşamı bilinçli bir farkındalıkla sürdürmeye ikna eder.

Kısacası, ölüm kaygısından kurtulmanın anahtarı yaşamı sevmektir. Tüm kaygılarınızın yok olması dileklerimizle…

Prof.Dr.Şengül Hablemitoğlu

Prof.Dr.Şengül Hablemitoğlu

1986 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Aile ve Tüketici Bilimleri Anabilim Dalında 1989 yılında yüksek lisansını, 1996 yılında doktorasını tamamladı. Türkiye Bilimler Akademisi Sosyal Bilimlerde Doktora Sonrası Yurtdışı Araştırma Bursu ile 1997 yılında gittiği ABD'de Purdue Üniversitesi Kadın Çalışmaları Programı'nda misafir öğretim üyesi olarak araştırmalar yaptı. 1998 yılında Üniversite Doçenti unvanını aldı ve 2005 yılında Profesör oldu, çeşitli idari görevlerde bulundu. Mayıs 2008 yılında Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü'nün kuruluşunda görev aldı ve Bölüm Başkanlığı'na atandı. Kasım 2008-Şubat 2015 arasında Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde Dekanlık görevini üstlendi, son yıllarda aile ve yas danışmanlığı yapmaya başladı. Bu kapsamda çeşitli özel, kamu kurum ve kuruluşları tarafından düzenlenen aile danışmanlığı eğitim programlarını düzenleyerek eğitmenlik yapmaktadır. Halen bağımsız bir kuruluş olan Hablemitoğlu Hablemitoğlu Ankara Enstitüsü'nde bireysel ve kurumsal gelişim odaklı modüler eğitim programları, workshoplar düzenlemekte, aile danışmanlığı eğitimleri ve yas danışmanlığı seminerleri vermektedir. Ayrıca Lefke Avrupa Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Sosyal Hizmet Bölümü'nde bölüm başkanı olarak görev yapmaktadır. Uluslararası Sosyal Hizmet Uzmanları Federasyonu (IASSW)'na üyedir. Çok sayıda üniversitenin Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezlerinde danışma kurulu üyesidir. Çeşitli ulusal ve uluslararası panel, kongre ve sempozyumlara katılmış, yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda konferans vermiş, çalışma ziyaretleri yapmış ve bugüne kadar 8 kitabı yayınlamıştır. Kanije ve Uyvar'ın annesidir.
Prof.Dr.Şengül Hablemitoğlu Tüm Yazıları
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.