Alexa
Medya Siyaset

Ömer Faruk Eminağaoğlu’ndan Burhan Kuzu talebi: Meslekten çıkarılsın

YARSAV eski başkanı ve avukat Ömer Faruk Eminağaoğlu, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Sultan Vahdettin’le ilgili mesaj paylayan Burhan Kuzu’nun avukatlık mesleğinden çıkarılmasını istedi.

Ömer Faruk Eminağaoğlu’ndan Burhan Kuzu talebi: Meslekten çıkarılsın

Ömer Faruk Eminağaoğlu, “Mustafa Kemal Paşa, 30 Nisan 1919’da Resmi Gazete’de yayınlanan Sultan Vahdettin imzası ile Samsun 9. Ordu Müfettişliği’ne tayin edilmiştir. Mustafa Kemal, Samsun’a herhangi bir kişi olarak değil Osmanlı’nın en parlak subayı olarak çıkmıştır. Sultan Vahdettin Han’ı rahmetle anıyorum” diyen Burhan Kuzu’yu İstanbul Barosu’na şikayet etti. Eminağaoğlu, avukat olan Kuzu’nun meslekten çıkarılmasını istedi.

Ömer Faruk Eminağaoğlu, dilekçesinde Avukatlık Yasası hükümleri gözetildiğinde Kuzu’nun, avukatlık mesleğinin itibarını, onurunu, düzen ve geleneklerini, yüklendiği sorumlulukları özel yaşantısında gözetmediğini, buna en ağır derecede aykırı davrandığını belirterek, şunları kaydetti:

“TBMM tarafından hain olduğuna karar verilen, Mustafa Kemal Atatürk tarafından Nutuk’ta yaptıkları bu çerçevede açıkça vurgulanan, kaçarak emperyalistlere sığınan bu kişinin, emperyal güçlere karşı ilk adımın atılarak bağımsızlık mücadelesinin başlatıldığı 19 Mayıs vesilesiyle Mustafa Kemal Atatürk’le beraber aynı derecede hatta daha da üstün bir biçimde anılabilmiştir. İfade özgürlüğü sınırları dışında kalan bu davranış, adı geçen hakkında disiplin soruşturması açılarak, avukatlık mesleğinden çıkartılmasını gerektirmektedir.”

Kaynak:Cumhuriyet

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. GÖNÜL PINAR ATACI dedi ki:

    Tamamen haklısın sevgili EMİNAĞAOĞLU. Sağol varol. Bütün işi gücü, eski ve yeni BOP’culara çalışmak, hizmet etmek, yaranmak ve SEVR mevtaları ve hortlaklarını ve yerli ve yabancı mafyacıları aklamak, paklamak ve kurtarmak olan Prof.maskesi takmış ve kuzu postuna bürünmüş söz konusu kişi, barodan derhal ve kayıtsız şartsız ihraç edilmelidir. Vahdettin hayranı ve Atatürk düşmanı kişiler, hukuk ve baro sistemi içinde kalamazlar ve kalmamaldırlar.

BİR YORUM YAZ