Alexa
Medya Siyaset

Orman Yangınları

Orman Yangınları

Marmara adasında başlayan büyük orman yangını geç müdahale edilmesiyle de büyük sayıda ağaçların yanmasına, maddi zarara,halka ait küçük baş ve ormanda ki hayvanların telef olmasına sebep oldu.

Akciğerlerimizin ihtiyacı oksijenin stok alanları olan ormanlar her yıl yanmakta veya yakılmaktadır. Bunun nedenleri arasında orman kenarındaki yolları kullanan araçlardan atılan cam ve pet şişelerinin kızgın güneşin etkisiyle mercek görevi yaparak kuru otları tutuşturarak başlattığı yangınlar, terörist eylemleri sonucu, rant sağlamak için çıkarılanlar ve insanoğlunun kötü niyetle olmasa da kendi bahçelerinde veya tarlalarında biriken otları temizlemek için dikkatsizce yakmak isterken kontroldan çıkıp büyüyüp, yayılan yangınlardır. Sebep ne olursa olsun çeşitli hayvanların da yaşam alanı olan ormanlar yanarken onlar da feci şekilde alevlere teslim oluyor.

Orman yangınlarının söndürülmesini özel şirketlerin eline bırakmış olan hükümet orman yangınlarını önleyici etkin tedbirler de almıyor. Ağaçlar arasında yapılan mangal partilerine kısıtlama getirmede sistemli bir kontrol olmadığı, yangınlara karşı okullarda iyi bir eğitim verilmediği, rant uğruna yakılan ormanlara adeta göz yumulduğu bilinenlerin dışında değildir. Berat Albayrak bütçe yok  diyerek 10 bin orman ve yangın söndürmede eğitimli çalışanı sorumsuzca işsiz bırakması da yangınları körükledi.

Yerli veya yabancı ortaklı maden arama şirketlerine verilen ağaçları kesme hakkı da yangınlara eşdeğerdedir.Örneğin Kazdağlarına yakın orman katliamını gerçekleştiren Kanadalı şirket altın çıkarırken ve bunun %96 payını kendileri alırken bizim maden mühendisleri altın çıkartmayı bilmiyormu ki bu kadar oransız bir bölümü yabancı şirketin cebine giriyor sorusu akla geliyor.

Yanan sadece ormanlarımız mı, hemen her sahada başarısız AKP hükümetlerinin icraatları sonucu önleyemediği veya önlemediği, başaramadığı veya başarmadığı işler sonucunda yüreklerimiz de yanıyor, ceplerimiz de yanıyor, geleceğimiz de yanıyor.

İşsizlik, yüksek faiz, enflasyon ve döviz kurları, ardı gelmeyen zamlar ceplerimizi yakıyor.

500 Milyar dolara dayanmış dış borçlar ekonomiyi yakıyor.

Yap, İşlet, Devret modeliyle yapılan Havalimanları, Köprüler, Otoyollar, Şehir hastahaneleri için verilen taahhütler sonucu ödenecek milyarlarca dolar geleceğimizi yakıyor.

Kadınların öldürülmesinin, çocukların tecavüze uğramasının önlenememesi yüreklerimizi yakıyor.

Gereksiz yere Suriye bataklığına saplanarak verdiğimiz şehitler anaların, yakınlarının bağrını yakıyor.

Egedeki 18 adamızı Yunanlılara kaptırmış olmamız canımızı yakıyor.

Çağdaş eğitimden uzaklaşarak,düşünmeden öğretmeye meyilli İmam Hatip okullarının hızla yayılması sonucu Eğitimde dünya sıralamasında sonlara düşmüş olmamız geleceğimizi yakıyor.

Şehirlerimizin estetikten uzak beton yığınlarına dönüşmesi düşlerimizi yakıyor.

Hukuk Devleti olmaktan hızla uzaklaşmamız,Cumhurbaşkanı Hükümet Sisteminin demokrasiye verdiği zarar, özgürlüklerin, basın hürriyetinin kısıtlanması geleceğimizi yakıyor.

Türkiye yangınları söndürecek, yüreğimize su serpecek akılcı  bir yönetimin başa gelmesini bekliyor.

Saygı ve sevgilerimle

Erol Başarık   (Ekonomist)

Reform 2000 Party’si Genel Başkanı – İngiltere

Erol Başarık

Erol Başarık

Ekonomist, Siyasetçi, İş Adamı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme – Maliye bölümü mezunu. 1970 yılından beri Londra’da yaşıyor. 1997 yılında İngiliz siyasetine Bağımsız Milletvekili adayı olarak girdi. 2000 yılında Reform 2000 Party’sini kurdu. Halen aktif olarak başkanıdır. Dört Parlamento, bir Avrupa parlamentosu ve bir de Londra Büyük Şehir Belediye Meclis Üyeliği olmak üzere altı büyük seçime girdi. İngilizce yazıları İngiliz Milli ve yerel gazetelerinde yayınlandı. Halkın yararına kanun çıkarılması yolunda mücadele verdi. Türkçe yazıları Cumhuriyet Gazetesi de dahil olmak üzere Türkiye’de çeşitli yayın organlarında, Londra’da Türkçe Gazetelerde, internet sitelerinde yayınlandı. 2002 Yılında Sadettin Tantan’ın Yurt Partisinden İstanbul 1. Bölge, 2007’de Bağımsız aday olarak İstanbul 3. Bölgeden Milletvekili adayı oldu. İngiltere Atatürk’çü Düşünce Derneğinde Yönetim Kurulu azalığı yaptı. Halen ADD’nin Danışma Kurulu üyesidir. Bütün dünya insanlarının güvende ve ekonomik refah içinde yaşaması, Müslüman Ülkelerin çağdaş düşünceye kavuşması en büyük ideali. Hak, hukuk ve adalete dayalı bir demokrasiyle, Güçlendirilmiş Parlamentosu olan, insanların refahiçinde yaşadığı bir Türkiye için mücadele vermeye devam ediyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ