Alexa
DOLAR
8,1508
EURO
9,7261
ALTIN
453,16
BIST
1.376
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Çok Bulutlu
21°C
İzmir
21°C
Çok Bulutlu
Çarşamba Gök Gürültülü
20°C
Perşembe Sağanak Yağışlı
21°C
Cuma Parçalı Bulutlu
21°C
Cumartesi Sağanak Yağışlı
23°C

Osmanlı’da İstibdat dönemi

Osmanlı’da İstibdat dönemi

30 Yıl süre ile halkı ve  Osmanlı aydınlarını inim inim imleten II. Abdulhamit 1878’de başlattığı Anayasal Monarşizmi 1908’de II. Meşrutiyet’in ilanı ile veda etmiş oldu. 30 yıl içinde halk monarşiyi destekleyenler !  ile parlamenter sisteme geçmek isteyenlerin mücadelesi ile geçti. Osmanlı Devletinin en karışık dönemlerinden biri olarak tarih çöplüğündeki yerini aldı.

23 Aralık 1878’de II. Abdulhamit I.Meşrutiyeti ilan etti ve Osmanlı İmparatorluğu Anayasal monarşi dönemine geçti. Parlamentolu, tek adamlı , göstermelik Anayasalı geçen 30 yıl içinde yaşananlar ise tam ibretlik. 14 Şubat 1878’de Abdulhamit Kanuni Esasi’yi askıya aldı. Basit bir söylemle ”Ben Anayasayı tanımıyorum” dedi. Ve oyun bundan sonra başladı. Modernleşme yönünden adımlar atılırken; baskı, sansür uygulaması başlatıldı. Abdulhamit’i eleştirmek, sorgulamak, icraatlarına karşı çıkmak yasaklandı . Muhalif olan gazeteciler, muhalifler tutuklanırken, yayınlanmış kitaplar, dergiler toplatıldı.

 Bu dönemde Panislamizm akımı istibdatı savunan fikir olarak taraftar buldu. Hedef ümmetçiliği geliştirmek ve ümmetçi bir siyaseti gerçekleştirmekti. Bu amaçla Abdulhamit bir dizi İslam ülkesi ile görüşse de girişimleri sonuçsuz kalmıştır !. İçerde ise Panislamizm’e ve padişaha karşı olanların bertaraf edilmesi için ”Hafiye ordusu” kuruldu. Hafiye ordusunun elemanları yanı jurnalcılar halk arasında ne oluyor, ne bitiyor padişaha bildirmekle sorumlu idiler. Baskıcı ve karanlık bir dönemde muhalif sesle böylece susturulmuş oluyordu. Alınan istihbarat ve jurnallara dayalı cezalar veriliyor halkın düşünme ve fikir geliştirme özgürlüğü elinden alınmış oluyordu.

Bu arada bazı güzel girişimlerde oldu. Örneğin ekonomi, eğitim, sağlık alanlarında reformlar yapıldı. Hatta Ahmet Cevdet Paşa başkanlığında Mecelle-i Ahlak-ı Adliye hazırlanmıştır. 350 yi aşkın rüştiye ( ortaokul), 100 ün üzerinde lise (rüşdiye) mektebi açıldı. Osmanlı devletinde ilk çocuk hastanesi olan Hamidiye Eftal hastanesi açıldı. Tarih tekerrürden ibarettir.

Ekonomiyi iyileştirmek içinde bazı girişimlerde bulunuldu. Duyun-u Umumiye adı altında bir kurum oluşturuldu. Amaç Osmanlı Devleti’nin iç ve dış borçlarını denetlemekti?. O kadar güzel denetlendi ki Kurulmuş olan Düyunu Umumiye iyileştirme yerine Osmanlıyı daha da berbat duruma düşürdü. 28 Temmuz 1908 yılına gelindiğinde ise zorunlu olarak II. Meşrutiyet ilen edilerek karanlık bir döneminde sonuna gelindi.

NOT: Osmanlı Devletinin Düyunu Umumiye’ye olan borçlarının son taksitlerini 1923’de kurulan Genç Türkiye Cumhuriyeti ödedi

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.