Alexa
DOLAR
8,1403
EURO
9,7109
ALTIN
453,24
BIST
1.376
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Çok Bulutlu
21°C
İzmir
21°C
Çok Bulutlu
Çarşamba Gök Gürültülü
20°C
Perşembe Sağanak Yağışlı
21°C
Cuma Parçalı Bulutlu
21°C
Cumartesi Sağanak Yağışlı
23°C

Özcan Pehlivanoğlu’ndan Medya Siyasete özel açıklamalar

Özcan Pehlivanoğlu’ndan Medya Siyasete özel açıklamalar

Medya Siyaset söyleşilerinde bu defa konuğum Sözümüz Var Hareketi Genel Başkanı, avukat Sayın Özcan Pehlivanoğlu.

Özcan Pehlivanoğlu uzun yıllardır siyasetin içinde olan ülke sorunlarına çözüm arayan, karanlıktan aydınlığa çıkma çabaları gösterdiğimiz bu süreçte yollara düşen,elini taşın altına koyan korkusuz siyasetçilerden.

Kendisiyle hem yakında partileşecek olan “Sözümüz Var Hareketini”, hem de ülkenin sıcak gündemini değerlendirdik.

Murat Selamoğlu: Sözümüz Var Hareketini ne zaman kurdunuz? Kuruluş amacınız nedir?

Özcan Pehlivanoğlu: Bugün Miraç kandili. Miraç Kandili İslam Alemine mübarek olsun, yapılan dualar ile tüm insanlığa huzur, sağlık, bereket, mutluluk ve kardeşlik gelsin. Hayırlar niyaz ediyorum,diye başlayayım.

Sorunuza gelince,”Sözümüz Var Hareketi”ni yaklaşık iki yıl önce vatan ve milliyetsever arkadaşlarla kurduk. Pandemiye rağmen değişik illerde 11 toplantı yaptık… Ankara, İstanbul ve İzmir çalışma ofislerini açtık…şu anda partileşme çalışmalarının son aşamasına geldik.

Kuruluş amacımız bizim “düzen partileri” diye nitelendirdiğimiz siyasi partilerin Türkiye’nin sorunlarını çözmek bir yana daha da ağırlaştırdıklarını görmemizdir… Bu sebeple Türk Milletini alternatifsiz ve çaresiz bırakmamak adına siyasi bir örgütlenmeye gitmeye karar verdik.

Ancak hedefimiz “siyaset esnafı”nın değil halkın siyaset yaptığı, “engelsiz siyaset engelsiz demokrasi” anlayışının vücud bulduğu, yerli, milli ve bağlantısız bir parti kurmak… Özellikle bağlantısız tanımına vurgu yapmak isterim.

Murat Selamoğlu: Hareketi partileştirme sürecinde son aşamaya geldiğini söylüyorsunuz. Ne zaman partileşiyorsunuz, tarih belli, Kurucular belli mi? Kurucular arasında kamuoyunun tanıdığı isimler görecek miyiz?

Özcan Pehlivanoğlu: Partileşme süreci Nisan ayının başında tamamlanacak… Tüzük ve program çalışmamızı kurucularla tartışacağız… Partimizde kamuoyu tarafından öyle veya böyle tanınan insanlar var ama bizim için ehliyetli, liyakatli, tecrübeli, dürüst, namuslu insanların olması daha çok önemli. Çünkü bu dönem Türkiye öyle ağır sorunlarla karşı karşıya ki, kendi için değil ülke için siyaset yapacak insanlara ihtiyaç var… Aksini düşünenin bizim yanımızda zaten işi yok…mevcut düzen partileri onları bekliyor!

Murat Selamoğlu: Sayın Pehlivanoğlu biraz uzun bir soru olacak. Şu anda Türkiye’de faaliyette olan 105 siyasi parti var. Son bir yılda kurulan parti sayısı 28. Mustafa Sarıgül partisini kurdu, Muharrem İnce 1-2 ay içinde kuracağını açıkladı, Ümit Özdağ’da anlaşılan o ki yeni bir parti kurma yolunda. Bu pazar seçim yapılsa seçime girmeye hak kazanan parti sayısı da sadece 17.Böyle bir tablo varken size üç soru sormak isterim. Sizin bu partilerden farkınız ne olacak, sizce neden son bir yılda 28 yeni parti kuruldu, bunu sorma sebebim iddia o ki yeni kurulan bu partilerin bir çoğunun amacı muhalefeti bölmek için saray tarafından kurdurulduğu ve finansının da yine saraya yakın iş adamları tarafından sağlandığı…Soruyu sizin finansınızı kim sağlıyor olarak bağlayalım.

Özcan Pehlivanoğlu: İhtiyaç varsa 1000 tane daha parti kurulabilir. Bunda bir beis yok!

Saydığınız isimler daha parti kurmak için yola çıkmamış iken biz Türkiye’nin iktidar alternatifi yeni bir yapıya ihtiyacı olduğunu söyledik. Türk Milletinin böyle bir talebi var.
Yapılan araştırmalar Türk Milletinin %65’nin mevcut siyasi partilerden rahatsız olduğunu ortaya koyuyor. Yani bir boşluk var. Elbette Türkiye’yi yönlendirmek isteyen iç ve dış güçler bu boşluğu görecek ve tedbir alacaklardır. Yukarıda belirttiğim gibi biz “bağlantısız” bir hareketiz… Tek bağlılığımız ve ittifakımız Türk Milleti iledir…
Hiç bir ittifak ve güçle ilgimiz yoktur. Siyaseti de “imece usulü” yapmayı kararlaştırdık ve bugüne kadar da öyle geldik bundan sonra da böyle devam edeceğiz… Bu “imece usulü” siyaset bizim herkesten önce ilan ettiğimiz belgelerde yazılıdır..
İttifaklara mecbur değiliz. Türk Milletinin önüne bir iktidar alternatifi getirecek bir şekilde yeniden çoğulcu demokratik parlamenter sisteme dönmeyi önümüze vaz geçilmez bir hedef olarak koyduk.

Murat Selamoğlu: İYİ parti kurucuları arasındaydınız. Ancak ayrıldınız? Ayrılma sebebiniz neydi? Yine İYİ Partiden ayrılan  Ümit Özdağ ve İsmail Koncuk’la beraber bir yola çıkmak için çalışmalarınız oldu mu? Ya da olacak mı?

Özcan Pehlivanoğlu:İyi Parti ile ilgili kamuoyuna yansıyan ve Türk Milletinin hiç bir ferdince kabul edilemeyecek hususlardan dolayı istifa ettim. Bunları parti içinde dile getiren ilk kişi olduğum söylenebilir.

Bizim hareketimizin Sn. Özdağ ve Sn.Koncuk ile bir ilgisi yoktur. Ancak dönem her türlü nefsaniyetten sıyrılarak Türk Milletine hizmet etme dönemidir. O nedenle kendilerininde içinde yer aldığı ülkemizin mümtaz şahsiyetlerine eğer mevzubahis olan Türk yurdu ve Türk Milleti ise gelin her şeyi birlikte yapalım diye kamuya açık bir davetimiz oldu. Ancak kendileri buna yanıt vermedi.
Bu nedenle onlar ayrı biz ayrı yürüyoruz… dediğim gibi anlaşılsın ve üzerinde düşünülsün diye tekrar ediyorum biz “bağlantısız” bir hareketiz..

Murat Selamoğlu: İttifaklara bakış açınız nedir? Parti kurulduktan sonra bir ittifakta ya da hangi ittifakta olma ihtimaliniz var?

Özcan Pehlivanoğlu: Biz ittifakların yanlış olduğunu söylüyoruz. Türk Milletinin önüne üçüncü bir yolu çıkarmak kararlılığındayız… Hiç bir ittifakın içinde yer almayacağız. Ancak seçimlerin ikinci tura kalması halinde adayların şahsiyet ve düşüncelerini dikkate alarak yeni bir değerlendirme yapabiliriz. Buna gelişmelere bakarak karar verebiliriz.

Murat Selamoğlu: Olası bir iktidarınızda yol haritanız başkanlık sistemi üzerine mi yoksa parlamenter sistem mi?

Özcan Pehlivanoğlu: Az önce bir soruda buna cevap verdim ama tekrar edeyim hedefimiz güçlü bir parlamenter sistemin inşasını sağlamak…

Murat Selamoğlu: Hukukçusunuz? Türkiye’de ki 18-19 yıldır yaşanan hukuksuzluklar hakkında neler söylersiniz? Hukuk reformu yapacağız diyor AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ancak reform dediklerinin bir çoğu aslında eskiden ülkemizde olan uygulamalar.Sizce nasıl bir hukuk reformu olmalı.

Özcan Pehlivanoğlu: Efendim biz yeni ortaya çıkmadık. Onlarca yıldır yazıyor, söylüyor ve konferanslar veriyorum. Arkadaşlarımda öyle… İş reform yapmayı çoktan geçmiştir. Hukukta ve bir çok sahada Türkiye’nin geleceğe güçlü bir şekilde taşınabilmesi için devrim niteliğinde kararlara ihtiyaç vardır. Bunun için işe hukuktan başlamak gerekiyor. Bugün bizi bu duruma getirenlerin yapacağı reformların ülkeye fayda getireceğini düşünmek en iyi ihtimalle bir saflık olur.

Murat Selamoğlu: HDP ve fezlekeleri hakkındaki düşünceniz nedir? Mecliste olsaydınız oyunuz ne olurdu? HDP kapatılmalı mı?

Özcan Pehlivanoğlu: Biz her türlü bölücülüğe ve etnik mikro milliyetçiliğe karşıyız… Terörün her türlüsünün baş düşmanıyız… Onun için terörle bağı kesinleşmiş olan bir partinin mecliste bulunması kabul edilemez… Bu meyanda HDP kapatılmalı ve fezlekeler meclisten geçerek hakkında suç şüphesi olanlar yargı önüne çıkarılmalıdır… Teröre hiç bir şekilde iyi niyetle bakamayız… Biz Atatürk’ün dediği “Türkiye’yi kuran halka Türk Milleti denir” gibi bir ve bütün olduğumuzu düşünüyoruz… Aksi düşüncede olanlarla hiç bir işimiz olmaz..

Murat Selamoğlu: Dünya büyük bir salgınla uğraşıyor. Ülkemizde ekonomi durma noktasına geldi.  İşsizlik, geçim sıkıntısı her geçen gün artıyor. İktidar bunu pandemiye bağlıyor ama bu küresel kriz yaşanmasa da 19 yıldır uygulanan yanlış politikalar nedeni ile ekonomimiz zaten çökmüştü. Ekonomik  durumu nasıl değerlendiriyorsunuz, Sözümüz Var Hareketi olarak önerileriniz neler? İktidar pandemi sürecini sizce nasıl yönetiyor

Özcan Pehlivanoğlu: Türk ekonomisini anlamak için sadece bu dönemi değil Türkiye iktisat tarihini iyi bilmek gerekir. Tarih bilmeyen siyasetçilerin ülkeye katacağı fazla bir değer olamaz. Biz uluslararası ilişkilerin, teslimiyet politikalarının ve uygulanan tedbirlerin olumsuz sonuçlar verdiğini görüyoruz. Türk ekonomisi köklü tedbirler ve gerçekçi kararlarla kırılganlığını giderebilir. Ülke süratle üreten bir ülke haline dönüşmelidir. Ekonomi ile ilgili milli kararlar alınmak zorundadır. Aksi halde ülkemizdeki ekonomik işgal fiili işgale dönüşecektir. Üzerinde çok konuşulacak bir konudur ekonomi…

Dünya salgın bahane edilerek yeniden dizayn ediliyor diye düşünüyoruz bizde milli ve üniter yapıyı korumak için doğru kararlar almalıyız.

Murat Selamoğlu: Son günlerin en önemli konusu kadına şiddet.Ne yazık ki hemen hemen her gün bir kadın erkek terörüne kurban oluyor. Bu artışın sebebi ne olabilir? Neler yapılabilir?

Özcan Pehlivanoğlu: Biz yazılı metinlerde hep ifade ettik. Ata değil ama erkil bir toplumuz diye. Geri kalmamızın en önemli nedeni kadınlarımıza vermediğimiz değerdir. Bu sebeple parti kuruluşumuzu kadınlarımıza ve genç kızlarımıza her hangi bir kota olmaksızın açtık. Bu nedenle kadına şiddet, taciz ve ya her hangi bir olumsuzluk bizlerin yaşam biçimine aykırıdır ve asla kabul edilemez. İktidarımızı karşı cinsimiz olan kadınlarımız ile beraber inşa edeceğiz..

YASAL UYARI: Söyleşinin yayın hakkı Medya Siyasete aittir. Söyleşinin tamamı yada bir kısmı  Medya Siyaset kaynak gösterilmeden ve link verilmeden yayınlanamaz.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.