Alexa
DOLAR
8,3342
EURO
10,1813
ALTIN
500,58
BIST
1.463
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Az Bulutlu
29°C
Ankara
29°C
Az Bulutlu
Çarşamba Az Bulutlu
27°C
Perşembe Az Bulutlu
30°C
Cuma Parçalı Bulutlu
30°C
Cumartesi Gök Gürültülü
23°C

Papazın Marifetleri

Papazın Marifetleri

Değer miydi Papaz Brunson ’u tutuklamaya? Hele-hele uluslar arası Arena’da kabul edilebilir;elle tutulur, gözle görülür bir suç kanıtı ortaya koyamadan.

Ne yapmış Papaz? Türkiye aleyhine casusluk yapmış, kısacası Türkiye’yi bölmeye-karıştırmaya yönelik karanlık ilişkiler içinde imiş. Bizim liboş takımı aksini iddia etse de ben inanıyorum ki iddialar doğrudur. Doğrudur ama gel ’de anlat Amerikan halkına. İnsanlar; Avrupa İnsan Hakları mahkemesi kararına karşın ( Doğu Perinçek Davası ) bizi hala Soykırım Suçu işlemiş bir halk olarak görüyorlar.

Biz Devletlerin değil; Batı dünyası halklarının bu inancını değiştirmeliyiz önce.

Barack Obama’nın tabiri ile Büyük felaket ( Ermeni Soykırımı) tarihi yaklaşıyor. Önce bunun doğru olmadığını anlatmalıyız ABD ve Avrupa halklarına. Bunun için de başta Üniversitelerimiz olmak üzere top yekûn bir savaş başlatmalıyız. Tarihçilerimiz vakit harcamasınlar artık Soykırım yalanını çürütmek için, çünkü yeterince belge var elimizde. Eksiğimiz; kanıtlanan bu gerçekleri Batı kamuoyuna ulaştırmak ve inandırmaktır.  Devlet bu güne kadar başarılı olamadı, olamayacak. Onun için iş; bugüne kadar seyirci kalan üniversitelerimize ve halkımıza düşüyor. Üniversitelerimiz; düzenli ve sürekli olarak paneller, sempozyumlar düzenleyip batılı tarihçilerle de ortaklaşarak her yıl en az dört dil de onlarca kitap yayınlamadan suçlamaları püskürtemeyiz.

Üniversitelerimiz, insan sevgisini öne alarak,Atatürk döneminde Dört dilde, sürekli yayınlanan Belleten ‘de; Türk Tarihinin, Türk insanının, Türk Dilinin nasıl tanıtıldığını görüp örnek alsınlar.

Bu konuyu burada kesip Rahib Brunson ‘na dönelim.

Başlangıçtan bu yana dost olsun düşman olsun herkes Papaz’ın, pazarlık amaçlı olarak tutuklandığını düşünüyor.Eğer bu böyle ise yetkililerimizin ABD’nin bu dayatmaya boyun eğmeyeceğini hesaplamaları gerekirdi. Hesaplayamadılar ise vay bizim bundan sonra başımıza geleceklere ..!

Rahibin atılı suçları işlediğini nereden mi biliyorum? Aynı Amerikan kilisesinin Osmanlı Devletine karşı Ermenileri,Büyük Ermenistan hayalleri ile kışkırtıp, savaşa nasıl sürdüklerinden biliyorum.

Gelin Sayın Bilal Şimşir’in kitabından okuyalım ( 1)

Yıl 1820: İlk Amerikan Protestan Misyonerleri PLİNY FİSK ve LEVİ PARSONS İzmir’e ayakbastılar. Levi Parsons, İzmir’e çıkar çıkmaz , “ Bu günah imparatorluğunu tamamen yıkmak ahdim olsun “ diye yazdı ve ardından gelen Fanatikmisyonerler, Müslüman Türklerle Hıristiyan Ermeniler arasında ayrılık tohumları ektiler ve Amerika’da Türkler aleyhine sistematik propagandanın ilk adımlarını attılar.

Yıl 1830: Amerikan Protestan misyonerleri İstanbul’u merkez yaptılar ve Anadolu’yu üç bölgeye ve birçok “ istasyona “ ayırarak Ermeni toplumu arasındaki çalışmalarını yoğunlaştırdılar.

Yıl 1848: Amerikan misyonerleri, Osmanlı Devleti ‘inde bir Protestan cemaati yarattılar. Tamamı Ermenilerden oluşan bu yeni cemaati Osmanlı Hükümetine resmen tanıttılar.

Yıl 1850: Amerikan misyonerleri Osmanlı Ermenileri arasında eğitim çalışmalarını hızlandırdılar ve bundan sonraki 35 yıl içinde 80 high school, 8 yüksek kolej ve 16 kız okulu açtılar.

Yıl 1865: Amerikan misyonerleri, Osmanlı ülkesinden seçtikleri yetenekli Ermeni gençlerini burslu olarak Amerikan üniversitelerine göndermeye başladılar. MerzifonAmerikan Kolej’in de görevli Kayayan ve Tumayan adlı iki misyoner 1893’te suçüstü yakalanmış, Ankara’da yargılanıp idama mahkûm edilmişler, fakat Amerika ve İngiltere’nin baskıları ile Londra’ya gönderilmişlerdir.

Yıl 1886: Ermeniler için Sivas’ta ilk Amerikan Konsolosluğu açıldı.

Yıl 1894: Sason’da Ermeni ayaklanması dolayısıyla Louisiana Senatörü Newton Blanchard tarafından Senato’ya sunulan ve 3 Aralık 1895 günü kabul edilen tasarıyla Türkiye haksız yere suçlandı

Yıl 1895: ABD; Ermenileri ve Misyonerleri korumak için Mersin ve İskenderun limanlarına demir atan geminin komutanı Amiral Selfridge Halep Valisine ve Mersin Mutasarrıfına ağır mektuplar gönderdi. ( Nasıl Mike Pence’in twetter’ine benziyormu? )
Yıl 1896: Newhampshire Senatörü Sallinger, Osmanlı Ermenileri lehine müdahale edilmesini öngören bir kanun tasarısını Senato’ya sundu.

Peki, benim bildiklerimi, T.C. Hükümetleri bugüne kadar bilmiyor mu idi?

Tabii ki ABD nin yaptırım tehditlerine boyun eğmemeliyiz. Ama bunu yapabilmek için bilinen bedelleri ödemeyi de göze almalıyız.          Sonuçta dileriz ve umut ederiz ki bizleri bu güne kadar büyük badirelerden kurtarmış olan Dış İşleri Bakanlığımızın yetkin diplomatları bizi; papazın gazabından asgari kayıpla kurtarırlar.

Son uyarı; Batılılara düşmanmış gibi davranmayalım, fakat her adım da onların nihai hedeflerini aklımızda tutalım.

Osman Arıkan 10.08.2018

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.