Alexa
Medya Siyaset

Patates Skandalına Bir Tepki de Çiftçi Vekil Aydın Özer’den Geldi

Patates Skandalına Bir Tepki de Çiftçi Vekil Aydın Özer’den Geldi

Patates ithalatında gümrük vergisinin sıfırlanmasına bir tepki de CHP’li çiftçi vekil Aydın Özer’den geldi.Özer “Bu kararı alırken sektöre mi sordunuz? Sektöre sormadıysanız, ithalat kararının dayanağı nedir, Bu kararla üreticileri hiçe saydıklarını bir kez daha gösterdiler. İnanıyorum ki, çiftçiler de 31 Mart’ta bu kararı verenleri hiçe sayacaktır!” ifadelerini kullandı.

Patatese de sıfır gümrükle ithalat izni veren Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin yayınlanmasının ardından bir tepki de CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer’den geldi. Geçen hafta patates üreticileriyle biraraya gelen Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’ye “Konuyla ilgili neden tek bir açıklama yapmadınız, neden üreticilerle bu meseleyi konuşmadınız” diye seslendi. Sürekli üreticinin arkasından iş çevrildiğini söyleyen  Aydın Özer, şöyle devam etti:

“Üreticiye sormadan tarımla ilgili kararlar almak yanlıştır. Örneğin Yeni Hal Yasası getireceğiz diyorlar, onu da üreticiye sormadan hazırladılar ama büyük bir yanlışın içinde olduklarını görecekler. Bu ithalat kararnamesiyle de üreticileri hiçe saydıklarını bir kez daha gösterdiler. İnanıyorum ki, çiftçiler de 31 Mart’ta bu kararı verenleri hiçe sayacaktır!”

BAKANIN HABERİ YOK MUYDU?

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’ye verdiği önergede şu soruları yöneltti: * Cumhurbaşkanı tarafından patatese sıfır gümrükle ithalat izni verilmesinin nedeni, dayanağı nedir? * İthalat kararı sektöre danışılarak mı alınmıştır? İthalat ile sezon öncesi üretici fiyatının düşmesi mi hedeflenmiştir? * İthal edilecek olan patateslerin tohumluk olarak kullanılması ve satılmasının önüne geçmek için herhangi bir önlem alınmış mıdır?* Bakan Pakdemirli kararname öncesinde, konuya ilişkin sektörü neden bilgilendirmemiş, neden herhangi bir açıklama yapmamıştır? * Tarım Bakanının Cumhurbaşkanı tarafından patates ithalatında gümrük vergisini sıfırlayacağından haberi var mıdır? Bakandan habersiz böyle bir kararname neden çıkarılmıştır? * Bu İthalat Kararnamesi’nin çıkarılmasında Tarım Bakanının dünyanın en büyük dondurulmuş patates üreticisi şirketle olan bağlantısının bir etkisi var mıdır?

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ