Alexa
Medya Siyaset

Prof.Dr. Şengül Hablemitoğlu’ndan Ebeveynlere Önemli Uyarı

Prof.Dr. Şengül Hablemitoğlu’ndan Ebeveynlere Önemli Uyarı

Hablemitoğlu enstitüsü direktörü, aile ve yas danışmanı Prof.Dr. Şengül Hablemitoğlu sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda özellikle okul çağında çocukları olan ebeveynleri uyardı.

Şengül Hablemitoğlu ”Çocuklarımız üzülmesin,yorulmasın, zorlanmasın,biz görmedik onlar rahat etsin”yaklaşımının çocukların davranışlarının sonuçlarına katlanmayı öğrenmelerini engellediğini,dile getirdi.

Şengül Hablemitoğlu açıklamasında şunları söyledi:

Zaman zaman okul çağında çocukları olan ebeveynlerle çalışıyoruz. Bir gözlemimi paylaşmak isterim; ebeveynler çocuklarının kusursuz ve çok başarılı olmalarını bekliyorlar. Zamanla bu gerçek dışı bir beklentiye dönüşerek ebeveyn çocuk ilişkisini bozuyor.

”Çocuklarımız üzülmesin,yorulmasın, zorlanmasın,biz görmedik onlar rahat etsin”yaklaşımı çocukların davranışlarının sonuçlarına katlanmayı öğrenmelerini engelliyor.Bütün ihtiyaçları istediği anda ya da istemeden karşılanan çocuklar bağımsız bir yaşam sürdürmekte zorlanıyorlar.

Oysa üzülmeyi, üzüntüye, karşılaştıkları zorluklara dayanmayı öğrenmeleri gerek. Sağlıklı bir ebeveyn çocuk etkileşiminde anlaşılır etkin sınırlar koymak, çatışmadan iş birliğine dayanan kurallar uygulamak, en önemlisi sorun çözme becerisini geliştirmelerine destek olmak yeterli…

Bir not daha; yaşamı anlamlandırmaya çalışmak ve buna dair bir yaklaşım geliştirebilmek çocukluk yıllarında başlıyor. Çocuklarda ebeveynlerinin sevgisi, ilgisi beraberlik eksikliğinden ortaya çıkan anlam boşluklarını çoğu ebeveyn maddi olarak doldurmaya çalışıyor.

Oysa maddi olanaklar ne kadar çok olsa da, çocuğumuzun hayatına bunlarla anlam katamayız. Çocukların anlam bulmak, boşlukları doldurmak için düşünmek, sorgulamak, paylaşmak, sevgiyi göstermek gibi beceriler geliştirmelerine destek olmalıyız.

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Canan Duman dedi ki:

    Kesinlikle haklısınız

BİR YORUM YAZ