Alexa
Medya Siyaset

Ramazan Mirzaoğlu : Şeker Fabrikaları Özelleştirilmeleri Durdurulmalıdır

Ramazan Mirzaoğlu : Şeker Fabrikaları Özelleştirilmeleri Durdurulmalıdır

Ülkemiz açısında stratejik öneme sahip şeker meselesi kamuoyunun gündeminde ilk sıradaki yerini korumaya devam ediyor

AKP iktidarının “Türkiye ekonomik anlamda dünya piyasalarıyla rekabet edebilir şeker üretimini gerçekleştirmesi gerekiyor. Bunun da özel sektör eliyle yapılabileceğine inanıyoruz” iddiası ile Türk Şeker’a ait 25 fabrikanın 14’ünü özelleştirme kararına her kesimden büyük tepkiler gelmeye devam ediyor.

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesine bir tepkide 57.Hükümet Devlet Bakanı ve 21.Dönem Kırşehir Milletvekili Prof.Dr. Ramazan Mirzaoğlu ’ndan geldi.

Ramazan Mirzaoğlu haber merkezimize yaptığı açıklamada şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin derhal durdurulması gerektiğini belirterek özelleştirilecek fabrikalar arasında olan Kırşehir şeker fabrikasının “1990 da temeli atıldığını ancak 10 yıl çürümeye terk edilen Şeker fabrikasının 57.Hükümet Dönemi’nde yeniden faaliyete geçirildiğini 1999 Temmuz ve Kasım Aylarındaki asrın en büyük Marmara depremlerine rağmen, Devlet’in bütün kaynaklarının deprem bölgesine kaydırıldığı bir zamanda 1999 Yılının 2. Yarısı için 3 trilyon 750 milyar TL ödenek çıkartıldığını,2000 de ise 10 trilyon TL ayrılarak 10 ay gibi kısa bir sürede fabrikanın ayağa kaldırıldığını geçmiş 10 Hükümet zamanında yapılamayan hizmetin 57. Hükümet Döneminde yapıldığını” ifade etti.

Mirzaoğlu açıklamasının devamında şunları söyledi.

“ Türkiye’nin en son fakat en yeni teknolojili fabrikası 2000 de kuruldu.Şimdi ise 14 şeker fabrikası ile beraber özelleştirme kapsamına alındı.Ben aynı zamanda Kimya mühendisiyim,Kırşehir toprağı pancara en uygun toprak.Toprak kalitesi polarite İle ölçülür;polaritesi 25 yani en yüksek. Pancar Şekeri fabrikaları kapatılırsa yerine nişaşta bazlı şeker ( Nbş ) gelir. Nitekim pancar üretimi düşmekte ve ekici sayısı hızla azalmaktadır.Rakamlarla söylersek; 2003 te 460 bin pancar ekicisi varken bu sayı 2006 da 105 bine düştü.Aynı şekilde İşci sayısı da azaldı.2002 de 19 bin pancar işçisi 2016 da 8 bine geriledi.  Nbş glikoz-früktoz ihtiva eder.Pancar ise sakkaroz içerir.Nbş nin glisemik indekssi 160 iken sakkorozunki sadece 60 .Glisemik indeks şekerin kana geçme hızının bir ölçüsü.Yani Nbş lerin kana geçme hızı yaklaşık pancar şekerinin 3 katı.Ayrıca Nbş sağlığa zararlı;başta damar sertliği olmak üzere değişik hastalıklara yol açmakta.Bu bakımdan Nbş lerin % 15 olan kotası düşürülmeli ve şeker fabrikalarının özelleştirilmeleri durdurulmalıdır.”

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ