Alexa
DOLAR 7,8133
EURO 9,119
ALTIN 472,164
BIST 1121,17
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 30°C
Parçalı Bulutlu

Resmi Gazete’de yayınlanan tartışma yaratan dini hükümlere bir tepkide TÜMOD’dan geldi

Resmi Gazete’de yayınlanan tartışma yaratan dini hükümlere bir tepkide TÜMOD’dan geldi
23.12.2019 - 21:56
A+
A-

İslami finans kuruluşlarının faizsiz finans uygulamaları konusunda denetleme standartlarını belirleyen kurallar 14 Aralık 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kurallar içerisinde Kuran’dan ayetlerin bulunması dikkat çekerken Resmi Gazete’de, ‘Bağımsız Denetimin Amacı ve İlkeleri’, ‘Bağımsız Denetçi Raporu’, ‘Bağımsız Denetim Sözleşmesinin Şartları’, ‘Bağımsız Denetçi Tarafından Fıkhi İlke ve Kurallara Uygunluğun Test Edilmesi’, ‘Finansal Tabloların Bağımsız Denetiminde Bağımsız Denetçinin Hata ve Hileye İlişkin Sorumlulukları’ ile ‘Fıkhi Denetim (Faizsiz Finans Kuruluşlarının Fıkhi İlke ve Kurallara Uygunluk Sağlamasına Yönelik Güvence Denetimi)’ konu başlıkları yer aldı.

Anayasa’nın  “LAİKLİK” ilkesi  açıkça ihlal edilmiştir.

Resmi gazetede yayınlanan bu tartışma yaratan kurallara bir tepkide Tüm Öğretim Elemanları Derneği(TÜMÖD) İstanbul şubesinden geldi.

TÜMOD tarafından yapılan açıklamada “Bu düzenlemeler ile Anayasa’nın  laiklik ilkesi  açıkça ihlal edilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

TÜMOD tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

14 Aralık 2019 tarih, 30978 sayılı Resmi Gazetede; “Kamu Gözetim, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu Kurul Kararı ile Faizsiz Finans Kuruluşlarının bağımsız denetimini yürüten Denetçiler için Etik Kurallar” yayımlanmıştır.

İslami Finans Kuruluşları tarafından1990 yılında Cezayir’de imzalanan bir anlaşma ile kurulan, Faizsiz Finans Kuruluşları Muhasebe ve Denetleme Kurulunun belirlediği etik kuralların Türk Mevzuatına kazandırılmasının amaçlandığı, kararda belirtilmektedir.

Ülkemizde kuruluşları 1983 yılında başlayan, 1999 yılında mali sisteme dahil edilen, 2005 de yasal düzenleme ile “katılım bankası” adını alan İslami Finans Kurumları ile ilgili bir düzenlemenin, 2019 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programına, “uluslararası standartların mevzuatımıza kazandırılması” adı altında sokularak, yıllar sonra harekete geçilmesi dikkat çekicidir.

Bu karar ile;

1.Denetçiler için belirlenen etik değerler, dine, şeriata, İslam Hukukuna, ayet ve hadislere dayandırılmıştır.

2.Kurum içinde yer alan Danışma Komitesi tarafından yayımlanan FETVA, karar ve yönergelerin denetçinin fıkhi ilke ve kurallara uygunluğunu değerlendirmekte dayanak teşkil edeceği belirtilmiştir.

3.”Fıkhi ilke ve kurallara aykırı olmama” ön koşulu, etik ilkelerin belirlenmesinde esas alınmıştır.

 Bu düzenlemeler ile Anayasa’nın  “LAİKLİK” ilkesi  açıkça ihlal edilmiştir.

 Türk Hukuk Sisteminin şeri ve fikhi hukuk normları ihdas edilerek hançerlenmesi anlamına gelen bu karar, Anayasamızın özüne ve ruhuna aykırıdır.

Bilindiği gibi, yasa, yönetmelik, yönerge ve kamu kurumları ile ilgili tüm karar ve uygulamaların Anayasamızın değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez ilkeleri arasında yer alan “laiklik” ilkesine uygunluk gösterme zorunluluğu vardır.

Faizsiz Finans Kurumları, İslam Bankacılığı, Katılım Bankacılığı gibi gerekçeler üretilerek, Türk Hukuk Sisteminin özüne ters düşen uygulamalarla, Şeri Hukuku meşrulaştırma ve Hukuk Sistemimizin bir parçası haline getirme girişimlerine asla sessiz kalınmamalıdır.

Atatürk’ün bizlere bıraktığı en büyük emanetlerden biri olan Laik Türkiye ve Çağdaş Hukuk sistemine sahip çıkmak öncelikli görevimiz olacaktır.

Türk Üniversiteleri dün olduğu gibi, bugün de Atatürk Cumhuriyetinin ve Çağdaş Türkiye’nin bekçileri olmaya devam etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz…

 Tüm Öğretim Elemanları Derneği(TÜMÖD) İstanbul Şubesi” 

                                                                                

ETİKETLER: ,
Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
Medya Siyaset Tüm Yazıları
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.