Alexa
DOLAR 7,9701
EURO 9,4633
ALTIN 486,949
BIST 1190,63
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 29°C
Parçalı Bulutlu

Ruh Sağlığınız Ne Durumda?

Ruh Sağlığınız Ne Durumda?
04.06.2018 - 17:00
A+
A-

Polemik ve gerginlikten nemalanan ve bunu isteyerek gerçekleştirenler oldukça bu ülke asla  kendine gelemeyecektir.

Kullandıkları dile bakar mısınız?

Görevdeki bakanlardan biri kendisine gösterilen tepkiye ” şeyime bile değil “ diyerek terbiye ve nezaket in üst sınırını zorluyor.

Devletle iş yapan müteahhit ” Milletin anasını..” diyorsa nezaket sadece bir bayan adı olarak kullanılıyorsa o ülkenin insanları bitmiştir.

Saygınlık, itaat hak getire. İtiraz edene üç ilden daha fazla nüfusa sahip cezaevine yolcu ediyorlar. Üsttekilerin tepinmesi, nezaket dışı argo konuşması avama da yansıyor. Halk birbirine düşmanca bakıyor ve ilk fırsatta güçlü olan saldırıyor. Takibe uğramış bile olsa, ne polis ne adalet hiç bir işlem yapmıyor. Tecavüz ediyor, soygun yapıyor, katlediyor, istismar ediyor. Cezalandırılacakları yerde pozitif hukuka taban tabana zıt Fetvalar verilerek şeriatçı çözümler ortaya konuyor. Birde bunlara fakirlik, geçim zorluğu, işsizlik, mahalle baskısı gibi etmenler eklenince kişinin ruh sağlığı bozuluyor. Bizden öteki diye ayrıştırılmamış,  artık mahallelerin bile yarıştığı durumda, kimde ruh sağlığı kalır. Çıldırmaya az kaldı.

Şimdi şu soruları yanıtlayalım. Huysuz, huzursuz, mutsuz muyuz.  Bundan dolayı suratımız asılı,  iç dünyamız dışa vurmuş durumda mı. Kendinize güveniniz mi yok, buna karşılık kontrol edemediğiniz kompleksleriniz mi var. Kuşkulu ve şüpheci misiniz, kendinize herkesin düşman olduğunumu düşünüyorsunuz.  Yetenek, beceri, bilgi, eğitim, görgü ve nezaketten yoksun musunuz. Size bunları söyleyenler karşı saldırgan, kavgacı bir insan mısınız. Korkuyor, etrafa sürekli saldırıyor musunuz. Ben bilirim kompleksi içinde kimseyi dinlemiyor, eleştirenler karşı savaş ilan ediyor musunuz. Hakaret etmeyi huy mu  edindiniz  Bölücü, ayrıştırıcı bir yapınız mı var. Hep sorun üreten bir tipmi siniz. ilkesiz,  çıkarcı,  yalan söyleyen, herkese üstten bakan kibirli birimisiniz.

Sorulara yanıtlarınızı Hayır ise sizi tebrik ediyoruz. Akıl ve Ruh sağlığınız yerinde demektir. Aman dikkat edin iyi koruyun. Oynatmaya az kaldı ezgisini de ara sıra terennüm etmeyi de ihmal etmeyiniz. Unutmayın müzik ruhun gıdasıdır. İyi gelir.

Soruların bırakın hepsini bir kaçına bile ” evet” demişseniz durumunuz çok vahim. Şimdilik klinik vaka olmuşsunuz zaten. Gelecekte ise akıl ve ruh sağlığı diye bir şeyiniz kalmayacak. Canavarlaşacak toplumun sağlıksız hasta bir bireyi olarak kendi kendinizi mahkum edeceksiniz. Sadistlik ve intihar etme duygunuz gelişecek ve ne yazık ki ” NE ŞEHİTTİR NE GAZİ” olacaksınız. Kaderin önüne geçilmez.

*****

Vali olmuşsun ama adam olamamışsın evlat
Derler ya adam olacak çocuk şeyinden belli olur. Babası oğluna sürekli olarak sen adam olmazsın dermiş. Gel zaman git zaman çocuk okumuş ve ilbay olmuş. Makamına oturmuş ilk işi jandarmaya gidin babamı buraya getirin emrini vermiş. Emir derhal yerine getirilmiş. Adam yaka paça, karga tulumba valinin makamına getirilmiş. Babasını gören İlbay ayağa bile kalmamış.
-Oğul babasına dönerek: Baba bana hep adam olamazsın derdin bak ilbay oldum.
-Baba ise oğluna. Oğlum ben sana ilbay olamazsın demedim, adam olamazsın dedim. Gene aynı sözümdeyim. İlbay olmuşsun ama gene adam olmamışsın.
-Vali kükrer, görmüyor musun ilbayım diye hiddetlenir.
-Baba ise adam olsa idin babanı ayağına getirmezdin.

Hayat böyledir. Bazı insanlar ruh sağlığını kaybederek megalomon olurlar. Bu tiplerin canlı örnekleri gani, bir etrafınıza bakın yeter.

Bahattin Ayhan

Bahattin Ayhan

Araştırmacı-Yazarı.Tarih Türklerle Başlar,Türkiye Halkları,Antik Dönemden Günümüze,Köken-Dil-İnanç adlı kitapların yazarı
Bahattin Ayhan Tüm Yazıları
YORUMLAR
  1. ali boztepe dedi ki:

    Baştan söyliyeyim hocam, İnanın 17 yıldır adeta gerilen yay gibi gerim gerim gergin olup ızdıraplar içindeyim!
    Bütün bir modern Haçlı donanmaları ve ordusuna karşı bir avuç anadulu insanı ile canı,kanı ve malı pahasına canhıraş mücadele edip hak ederek şerefle elde ettiği bağımsızlık ve özgürlüğü bugün tek bir kişinin iki dudağı arasına yeniden teslim etmek eminim ki bir çıldırmışlık halidir.

    Hele ki uydurulan din propagandaları ile özellikle kadınlarımızın, neredeyse cariye sınıfına sokulmaya çalışıldı günümüz de bu kadar cehalete,yani Osmanlıda adeta köle muamelesi gören kadınlarımızın -tıpkı Peygamberimiz gibi davranarak kadınlarımızı yerlerde sürünmeye değil omuzlar üstünde yükseltmeye çalışan atamız Atatürk’ün kadınlarımıza bahsetmiş olduğu özgür aklı ne diye ona buna sorgusuzca gönüllü kulluga tercih ederler bilinmez ya….
    Bizleri Allah korusun dahi demiyorum çünkü düşünerek eyleme geçmeyen akla Allah yardım etmez,etmeyecektir de…