Alexa
DOLAR 8,3465
EURO 9,6728
ALTIN 504,359
BIST 1112,37
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 19°C
Çok Bulutlu

Saadet Partisi Lideri Karamollaoğlu :Hayaller Amerika, Almanya Gerçekler Mozambik, Tanzanya

Saadet Partisi Lideri Karamollaoğlu :Hayaller Amerika, Almanya Gerçekler Mozambik, Tanzanya
02.01.2019 - 16:04
A+
A-

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu partisinin genel merkezinde düzenlediği haftalık basın toplantısında 31 Mart yerel seçimleri ve gündemdeki konulara değerlendirdi.

Karamollaoğlu, AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Binali Yıldırım’ın “Anayasa’nın hükmü çok açık TBMM Başkanı üyesi bulunduğu siyasî partinin Meclis içinde veya dışındaki faaliyetlerine katılamaz. Yani bu adaylığın hiçbir meşrû tarafı yoktur” diyerek TBMM Başkanlığından derhal istifa etmesi için çağrıda bulundu.

BİNALİ YILDIRIM’IN ADAYLIĞININ HİÇBİR MEŞRU TARAFI YOKTUR

Karamollaoğlu, “Geldiğimiz noktada Türkiye ne yazık ki tekrar tek parti dönemine döndü. İşte bunun en somut örneği Binali Yıldırım’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığıdır. Görüldüğü üzere bu hükümetin ne anayasaya, ne de yasalara hiç saygısı yok. Anayasa’nın hükmü çok açık TBMM Başkanı üyesi bulunduğu siyasî partinin Meclis içinde veya dışındaki faaliyetlerine katılamaz. Yani bu adaylığın hiçbir meşrû tarafı yoktur” dedi.

ADAYLARIMIZIN BİR KISMINI CUMARTESİ GÜNÜ AÇIKLAYACAĞIZ

Karamollaoğlu, “Bugün arkadaşlarımız adaylarımızın bir kısmını açıklayacağımızı duyurmuştu ama hafta sonunda yapacağımız İl Başkanları ve Genel İdare Kurulu toplantısında ilk açıklamaya yapmanın daha isabetli olacağını ifade ettiler. Bundan dolayı da aday açıklamasını bu hafta sonunda yapacağız.” şeklinde konuştu.

Karamollaoğlu Açıklamalarında şunları söyledi:

“Bir yılı daha geride bıraktık. Biz isterdik ki, 2018 yılında sevinçlerimizi, umutlarımızı, mutluluklarımızı konuşalım. Ama maalesef olmadı. Her gelen yıl bir öncekini aratır hale geldi. Ne yazık ki 2018 yılında da umutlar karamsarlığa, beklentiler hayal kırıklığına dönüştü. Ama biz gelecek adına umudumuzu koruyoruz. İnşallah 2019 yılı, Yaşanabilir bir Türkiye, Yeniden Büyük Türkiye, Yeni Bir Dünya’nın kurulmasına yönelik adımların atılmasına vesile olur temennisinde bulunuyorum.

Öncelikle geçtiğimiz hafta sonu Bangladeş’te gerçekleşen seçimlere hakkında ne yazık ki derin üzüntü duyduğumuzu belirtmeliyim. Seçimler tam manası ile bir fiyasko oldu, insan hakları ihlalleri her açıdan vuku buldu. Cemaati İslami hareketine her türlü zulmü yapan, hareketin liderlerini hukuksuz bir biçimde idam eden Awami Partisi yine hukuksuz yollarla iktidara geldi. Bunun yanı sıra Doğu Türkistan hakkında son günlerde gelen haberler bölgede durumun ciddiyetinin arttığını göstermektedir. Çin’le en iyi şekilde ilşikilerimiz ve ticaretimiz geliştirilmelidir.  Fakat bu Doğu Türkistan meselesi hakkında sessiz kalmamızı gerektirmez. Biz yer yüzünde nerede bir mazlum varsa onun takipçisi olmaya devam edeceğiz.

2019’a girerken Türkiye’de yasakların var olduğu düşünce özgürlüğünün kısıtlandığı ve iktidar partisinin devletin her imkânından yararlandığı bir süreç yaşanmaktadır. Geldiğimiz noktada Türkiye ne yazık ki tekrar tek parti dönemine döndü. Farkına vardınız mı bilmiyorum, bizim binlerce yıllık devlet geleneğimiz, örfümüz, kültürümüz ölmüş de salasını okuyacak biri yok, kanunun yerini talimatlar, Meclis’in yerini saray, 80 milyonun iradesini bir kişi aldı.

BİNALİ YILDIRIM’A BİR ABİ TAVSİYESİ; İSTİFA ETMENİZ HAYRINIZA OLACAK 

İşte bunun en somut örneği Binali Yıldırım’ın İstanbul büyükşehir belediye başkan adaylığıdır. Görüldüğü üzere bu hükümetin ne anayasaya, ne de yasalara hiç saygısı yok. Anayasa’nın hükmü çok açık; TBMM Başkanı üyesi bulunduğu siyasî partinin Meclis içinde veya dışındaki faaliyetlerine katılamaz. Yani bu adaylığın hiçbir meşrû tarafı yoktur. “Ben yaptım, oldu” zihniyetinin, milleti ve tercihlerini yok sayan bir düşüncenin vücûd bulmuş hâlidir. Buradan Binali Yıldırım Bey’e bir abi, bir dost tavsiyesinde bulunuyorum. Çevrenizdekiler sizi bu işe ikna etmiş olabilir fakat sizin istifa etmeniz ülkenin hayrına olacaktır. Bu yüzden bizim 2019 yılına ilişkin ilk temennimiz Hukukun üstün olduğu bir Türkiye’dir. Çünkü esas olan bir kişinin iradesi değil Türkiye’nin iradesidir.

HUKUKSUZLUKLAR TÜRKİYE’NİN İTİBARINI SARSTI

Türkiye’de hukukun üstünlüğü ile alakalı beklentimiz sadece iktidarın fevri uygulamaları ile sınırlı değil elbette. 15 Temmuz’dan beri yürütülen FETÖ ile mücadele sürecinde yapılan hataların telafisini de temenni ediyoruz. Hala “Bylock Zoka” mağdurlarının dertlerine çözüm tam manasıyla bulunamadı. FETÖ ile hiçbir bağlantısı olmadığı bilinen birçok insan hala işlerine dönemedi. Bu tür hukuksuzluklar nedeniyle ne yazık ki ülkenin itibarı sarsıldı. Yurtdışında yıllardır Türkiye’yi yarı-özgür statüsünde kabul eden raporlar artık Türkiye’yi özgür olmayan ülke statüsüne indirdi. İbn’i Haldun’un dediği gibi; Adaletsizlik medeniyeti mahveder. Zulüm, umranın harap oluşunun habercisidir.

HAYALLER AMERİKA, ALMANYA GERÇEKLER MOZAMBİK, TANZANYA 

 Türkiye’de adalet gibi içimizi acıtan bir diğer husus eğitim politikalarımızdır. Buyrun, Ülkelerin Eğitim Politikası raporunu kontrol edelim. 2018 yılı itibarıyla 137 ülke arasında 99. Sıradayız. Mozambikle, Kamboçyayla, Tanzanya ile aynı kategorideyiz. Sayın Erdoğan çıksın, biz ABD ile, Almanya, Fransa ile yarışıyoruz desin. İşte tablo ortada, hayaller Amerika, Almanya gerçekler Mozambik, Tanzanya. Cumhurbaşkanı elini vicdanına koyarak kendine şunu sormalı. Ben bu ülkeyi kendimden sonra nasıl bir nesle devredeceğim? Ülkemin geleceğini daha iyiye mi götürüyorum yoksa berbat bir eğitim sistemiyle ülkenin geleceğini mi karartıyorum?

ENFLASYONDA ZİMBABVE İLE YARIŞAN BİR ÜLKEYİZ ARTIK 

Türkiye’de adaletin ve eğitimin yanı sıra en çok yara alan hususlardan biriside ekonomimizdir. 2018 yılında ekonomimizin içine düştüğü durum vatandaşın cebinde en şiddetli şekilde hissedildi. İşte ekonomimizin hali ortadadır. Sadece eğitim seviyesinde değil enflasyonda da maalesef Sudan’la, Orta Afrika’yla, Zimbabve ile yarışan bir ülkeyiz artık. Sanayi Üretimi ve İmalat Sanayi kullanımı kapasitesi 2018 yılında bir önceki yıla nazaran ciddi oranda düşüşler yaşadı. İşsizlik çift haneli rakamları gördü. Eylül ayı rakamlarında %11 oranına ulaştı. Enflasyon Kasım ayı rakamları %21’i buldu. Ekonomiyi nereden tutarsanız tutun ne yazık ki kriz vatandaşımızın canını yaktı. İktidar ise krizle mücadele yollarını düzgün bir biçimde belirleyemedi.

TRAFİK CEZALARI İLE EKONOMİ DÜZELMEZ

İçinde bulunduğumuz ekonomik şartlardan çıkmak için iktidar adeta ne yapacağını şaşırmış durumda. Bu sebeple milletin cebindeki üç kuruşa göz dikiyorlar.  Gün geliyor öğrenciye bedavaya alışmayın, burs beklemeyin kredi alın diyorlar. Gün geliyor market poşetinden 25 kuruş alıyorlar bunun da 15 kuruşu devlete gidiyor. Bunların yanında bir de vatandaşa adeta trafik cezası yağdırıyorlar. Ülkede son aylarda bu cezalardan bıkmayan bir vatandaşımız kalmadı.  Konu ile alakalı ise dün İçişleri Bakanı ilginç bir açıklama yaptı. Diyor ki sayın bakan “Trafik cezaları fakir fukaraya gidiyor.” Yani diyor ki Sayın bakan bu cezalardan dolayı kimse şikayet etmesin her meselede olduğu gibi burada vatan millet söz konusu. Ne yazık ki bu iktidarın zihniyeti bu, yaptıkları her yanlışı bu şekilde örtmek istiyorlar. Ekonomiyi ayakta tutacağız diye milleti canından bezdiriyorlar. Aşık Ruhsati’nin şu satırları bugünümüze ışık tutuyor adeta.
“Bir vakte erdi ki bizim günümüz. Yiğit belli değil mert belli değil. Herkes yarasına derman arıyor. Devâ belli değil dert belli değil”

ÖĞRENCİLER DARBE PLANLAYAMAZ

Harb Okulu öğrencilerinin aileleri gelip bizi ziyaret edip, dertlerini anlatıyorlar. Bu öğrencilerimizin mağduriyetleri, içinde bulundukları sıkıntı ailelerin gözlerinden okunuyor. Hapiste olan evlatlarının acısı bir yana bir de yapılan muameleler bu aileleri perişan ediyor. Bize gelen bilgilere göre hapisteki öğrenciler girdikleri sınavlarda yüksek puanlar almışlar. Bunun akabinde ders çalıştıkları kitaplar toplanmış, ders çalışmalarına müsaade edilmiyormuş. Bunun yanında ailelerin dışarıdan kitap vermesi hatta çocuklarına Kuran-ı Kerim vermesi bile yasaklanmış. 15 kişilik koğuşlarda 30 kişi kalıyor, 24 kişilik yemek çıkıyormuş. Öğrencilerin istinaf mahkemelerine gitme süreci uzatılıyormuş.

Buradan tüm yetkililere sesleniyorum 15 Temmuz’da kim suç işlediyse en ağır şekilde cezasını çekmelidir. Lakin süreç ne yazık ki olaylardan habersiz erlerin, öğrencilerin hesap vermesi ile sonuçlandı. Dünyanın hiçbir yerinde öğrenciler bir darbe planlayamaz. İfadeler ve o geceye ait görüntüler açık bu öğrenciler ne olduğundan habersizler. Bunca şeye rağmen bu öğrencilere yapılan muamele reva değildir. Biz buradan ilgili makam sahiplerine adil olunması, adaletin tesis edilmesi çağrısı yapıyoruz.”

 

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
Medya Siyaset Tüm Yazıları
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.