Alexa
DOLAR
8,3221
EURO
10,1263
ALTIN
499,62
BIST
1.454
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Çok Bulutlu
24°C
Ankara
24°C
Çok Bulutlu
Salı Az Bulutlu
29°C
Çarşamba Az Bulutlu
27°C
Perşembe Az Bulutlu
30°C
Cuma Parçalı Bulutlu
30°C

Saygı Değer Yüksek(!) Yargıçlar

Saygı Değer Yüksek(!) Yargıçlar

Geçtiğimiz günlerde İrfan Fidan isimli şahıs önce 27 Kasım 2020 de İktidarın güdümündeki Hâkimler Savcılar Genel Kurulu tarafından Yargıtay üyeliğine seçildi.

Bu seçimden iki ay sonra da, hiç dosya kapağı kaldırmadan Yargıtay Genel Kurulu tarafından Anayasa Mahkemesi için aday olarak belirlenen üç adaydan biri oldu.

Bu jet hızıyla yükseliş, Yargının ne hale geldiğinin açık göstergesidir.

Bu durum, gözümün önüne bir anlatıyı getirdi. Adalet tanrıçası gözleri hala bağlı ama,elinden terazisi alınıp arkadan ters kelepçe ile kelepçelenmiş, üstü başı yırtılmış, ayağında zincirler, her tarafına saplanmış bıçaklar..

Yargıtay’ın saygı değer üyeleri, Yargıtay’da tek dosya kapağı kaldırmamış bu  üyesinin  ne yetenekli bir hukukçu olduğuna karar vermiş olmalılar ki, Anayasa Mahkemesine aday gösterdikleri üç adaydan biri yapmışlar ve hem de en çok oyu vererek.

Bunu yapınca da adalet tanrıçası, yukarıda çizilmiş  resim gibi oluyor.

Aslında diğer iki aday tam bir konu mankeni, çünkü bu hızlı yükseltilen “Yüksek Yargıç’ın” Anayasa Mahkemesine getirileceği ilk günden beri biliniyordu.

Tabi bu yetenekli yargıcı,  AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  Anayasa Mahkemesi üyeliğine seçmekte hiç tereddüt etmedi.

İrfan Fidan, Yargıtay’a üye seçilmeden önce, 2010 yılından beri İstanbul’da, sırasıyla Cumhuriyet Savcısı, Cumhuriyet Başsavcı vekili ve Cumhuriyet Başsavcısı olarak pek çok önemli soruşturmayı yürüttü, pek çok önemli davayı açtı. Son beş altı yıldır İstanbul’da görülen önemli siyasî davaların pek çoğunun bir yerinde  İrfan Fidan’ın imzası vardır. Bu davaların neredeyse hepsi, siyasî yönleri ağır basan, kamuoyunu ikiye bölmüş, kamuoyunda büyük tartışma yaratmış önemli davalardır.

Tabi bu “yetenekli, büyük hukukçunun” hizmetleri karşılığı bu yükselişi  bununla da kalmayacak, Anayasa Mahkemesi Başkanı olmasına  da kesin gözüyle bakılıyor.

Recep Tayyip Erdoğan bu yükselişi istemiş olabilir. Siyasi iktidarın emir ve komutasındaki Hakimler Savcılar Kurulu’nun Cumhurbaşkanı’nın bu isteğini yerine getirmesi de 2010 Anayasa değişikliğinden sonra olağan hale geldi.

Anayasa Mahkemesi’nin 15 üyesi bulunuyor ve 12’si Cumhurbaşkanı, 3 ise TBMM tarafından seçiliyor. Mahkemede şu anda Abdullah Gül tarafından atanmış 5, son atamayla beraber  Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanmış 7 üye bulunuyor.

Anlayamadığım husus ise, mesleğinin en üst mertebesi olan Yargıtay Üyeliğine gelmiş “Yüksek Yargıçların (!)”,  Yargıtay’da dosya kapağı kaldırmamış, iki aylık bir üyeyi nasıl bir değerlendirmeyle Anayasa Mahkemesi Adaylarından biri olarak seçmiş olmalarıdır.

Yargıtay’dan bugüne kadar Anayasa Mahkemesi’ne seçilen üyelerin, Yargıtay’da yaptıkları görev süresi ortalama dokuz yıldır.

Değerli Yargıtay üyeleri, bir gün hepiniz “Eski/Onursal Yargıtay üyesi olacaksınız, onun için korkunun ecele faydası yok.

Eğer biraz cesaret gösterip on-on beş taneniz bu seçimi içinize sindiremediğiniz için emekliliğinizi isteseydiniz, inanın bu gün taşıdığınız sıfattan çok daha büyüğüne, halkın takdir ve saygısına” mazhar olurdunuz.

Siz hiç Menderesin, “Gereken lüzum üstüne” emekli ettiği O tarihteki Yargıtay üyeleri hakkında tek kelime kötü bir şey duydunuz mu?

En fazla sizi de,  O eski meslek büyükleriniz gibi, bir Kanun Hükmünde Kararnameyle emekliye sevk ederlerdi. Bu da sizin için bir şeref madalyası olurdu.

Türkiye gibi gerçek aydınların az olduğu bir ülkede kahraman olmak/ aydın  olmak çok kolaydır, ama siz kahraman olmayı/gerçek aydın gibi davranmayı/ olmayı seçemediniz, beceremediniz. Yani fırsatı kaçırdınız

Yargıç her şeyden önce mesleğinin ağırlığını ve saygınlığını duyan ve taşıyan kişidir. Onun için onların cübbelerinde düğme yoktur.

Onlar adaleti temsil ettikleri için hiç  kimseden çekinmemeleri ve kimseye boyun eğmemeleri gerekir.

Tüm hukukçular ve özellikle de Yüksek Yargıçlar, kişisel kaygıyla hareket edemezler, aksi davranışlar Türk yargısına zarar verir.

Sizin bu taşıdığınız sıfata hiç yakışmayan davranışınız karşısında, çağ kapayıp, çağ açan Fatih Sultan Mehmet’in “  Kadıyı satın alırsan, adalet ölür. Adaleti öldürdüğün gün devlet ölür”  sözü de, bu gün sizin kanattığınız  yarayı işaret ediyor.

Yorumlar
 1. Gönül Pınar Atacı dedi ki:

  MÜKEMMEL bir teşhis ve MUHTEŞEM bir bilimsel analiz ve sonuç. Çok değerli yazarı gerçek ve duayyen hukukcu, ve siyasetci sevgili Şahin MENGÜ’ye en yürekten tebrikler ve teşekkürker, selamlar ve saygılar, en iyi dilekler ve yeni başarılar, kesin utkular ve umutlar ve konuya ilişkin özel ve benzer bir ithaf :

  DAHİ ATA’NIN VE DAHİ FATİH’İN DEDİĞİ GIBI

  Bir avuç istisnası dışında bütün yargıyı satın almış olan BOP’culara
  Ve her yargıcı ve savcıyı gecegündüz takip ve taciz eden Kol’culara,
  Fatih Sultan Mehmet Han şamarı vuracağımız
  Ve Mustafa Kemal Atatürk tokadı atacağımız
  O ulu ve kutsal, en ulusal ve toplumsal günler,
  Er veya geç ama kaçınılmaz olarak gelecekler.

  İşte tam o zaman bütün yargı ve tüm yargıçlar ve savcılar,
  En özerk, dokunulmaz, özgür,korkmaz ve mutlu olacaklar.

  İşte tam o zaman, dahi Ata’nın dediği gibi
  ADALET MÜLKÜN ezeli ve ebedi ebedi TEMELİ olacaktır ve
  İşte tam o zaman, dahi Fatih’in dediği gibi
  KADIYI SATIN ALIP ADALETİ VE DEVLETİ ÖLDÜRENLER ise
  Tek tek ve toplu olarak soruşturulacak,sorgulanak,tutuklanacaklardır
  Ve Yüce Divan’ca yargılanarak layık oldukları yerlere tıkılacaklardır.

  Gönül Pınar Atacı, 14.Şubat.2021