Alexa
Medya Siyaset

Seçimler Yenilenirse

Seçimler Yenilenirse

YSK seçimlerle ilgili kararını 3 Mayısta vereceğini açıkladı. Türkiye ekonomisi  pupa yelken iflasa doğru yol alıyor. İşsizlik 8 milyonu geçti, enflasyon, faiz tavan yaptı, Türk parası hızla değer kaybediyor.

ABD’nin ekonomik tehditleri yeni boyutlara ulaşırken; AKP’nin, İstanbul’u kaybetmenin kuyruk acısıyla YSK’yı etkileyerek seçimleri yenileme kararını çıkarttırmaya çalışması yangına körükle gitmesi demektir. Bütün problemlere rağmen AKP’nin büyük rant kapılarınıkapatan seçim kaybetmeye tahammülü olmadığını gösteriyor. Yani önce AKP, sonra vatan. Yeni bir seçim peşinde koşmaklapartiye sadakatle oy veren kendi seçmenlerinin geleceği de dahil hepimizi ateşe atıyor.

Devletin bütün gücünü arkasına alarak geçmiş seçimlerde FETÖ örgütüyle birlikte olduğu yıllarda öğrendiği bütün kanun dışı yolları kaybettiği seçimin yenilenmesinde kullanmayı deneyecektir. Şayet seçimler yenilenirse CHP’nin çok önemli şu üç noktada ısrarcı olması gerekir;

1-31 Mart seçimlerinde kullanılan seçmen listeleri aynı kalmalıdır. Yani 31 Marttan sonra seçmen nakli yoluyla yapılacakkaydırmalara kesinlikle göz yumulmamalıdır. Bunlara istisna olarak sadece vefat etmiş olanlar, zihinsel özürlüler ve çıkarılan yeni kanunlara göre oy kullanması kısıtlı, yasaklıolduğu halde sandığa gidenler listelerden çıkarılmalıdır.Hiçbir sandıktaki seçmen sayısı 31 Marttaki sayıyı aşmamalıdır.

2-Mükerrer oy kullanılmasını büyük ölçüde engelleyen parmak boyası tekrar uygulanmalıdır.Prensip olarak 31 Mart seçimlerinde sandık görevi yapanlar aynen muhafaza edilmelidir.

3-Seçim sonuçları %100 alınana kadar AKP’lilerin sonuçlar belli olmuş gibi beyanda bulunamayacaklarına dair YSK’dan garanti istenmelidir.

Eğer bu üç şarttan biri dahi kabul edilmezse CHP seçimleri boykot etmelidir.YSK 3 Mayısta seçimleri yenileme kararı verirse,AKP’yi antidemokratik rejimiyle baş başa bırakmalıdır. Sadece Türkiye’de değil, yandaş kuruluşu haline gelen YSK ile birlikte bütün dünyada tepkilere maruz kalacaktır. Dikta rejimiyle yönetilen ülkeler arasında yeralacağımız kesindir.

CHP bu haklı davasında en küçük bir tavize yer vermeden süreci sonlandırmalıdır. Günün sonunda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için kazandığı seçimi masada kaybetmesi için tezgahlanan oyunları bozması gerekir.Millet İttifakı Ekrem İmamoğlu’nun zaferini ve hakkını ancak inançlı ve kararlı bir tutumla korur.Hilesiz yenilenen bir seçimi İmamoğlu bu sefer ezici bir çoğunlukla alır.Yenilenmesi istenen bir seçimin AKP’nin başarılı olduğu İlçe Belediye Başkanlıkları ve Belediye Meclis Üyelerinin de seçime dahil edilmemelerinin mantıklı bir izahını YSK’da bulmak ise maalesef mümkün değil. Adalet bunun neresinde?

YSK’NIN ADİL BİR KARARI NASIL OLMALIDIR

YSK’nın adil bir karar vermesi Türk Hukukunu olduğu kadar ekonomisinin geleceğini de etkileyecektir.YSK’dan 3 Mayısta şu açıklamayı bekliyoruz: ‘’AKP’nin dilekçesini dikkatle inceledik. 31 Mart seçimlerinde yapıldığı iddia edilen usulsuzluklar varsa aynı gün aynı anda yapılan İlçe Başkanlığı, Meclis Üyelikleri hatta Muhtar seçimlerini de kapsamaktadır. Yani seçmenler açısından usulsüzlükler bahi skonusu ise bu durum seçimin tamamını etkilemiş demektir.Oysa AKP cımbızla çekerek bunlardan sadece başarılı olmadığı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için bize verdiği dilekçeyi bu açıdan esastan ve usulden dikkate almamızı önlüyor. Bu nedenlerle oy birliği ile dilekçeyi ret ettiğimizi bildirmekle mükellefiz. Bu vesile ile Sayın Ekrem İmamoğlu’nun İBB Başkanı olarak görevine devam etmesi kararımızı ve AKP’ye geçmiş olsun dileklerimizi iletiriz. YSK’’

Saygılarımla

Erol Başarık    (Ekonomist)

Reform 2000 Party’si Genel Başkanı – İngiltere

Erol Başarık

Erol Başarık

Ekonomist, Siyasetçi, İş Adamı. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme – Maliye bölümü mezunu. 1970 yılından beri Londra’da yaşıyor. 1997 yılında İngiliz siyasetine Bağımsız Milletvekili adayı olarak girdi. 2000 yılında Reform 2000 Party’sini kurdu. Halen aktif olarak başkanıdır. Dört Parlamento, bir Avrupa parlamentosu ve bir de Londra Büyük Şehir Belediye Meclis Üyeliği olmak üzere altı büyük seçime girdi. İngilizce yazıları İngiliz Milli ve yerel gazetelerinde yayınlandı. Halkın yararına kanun çıkarılması yolunda mücadele verdi. Türkçe yazıları Cumhuriyet Gazetesi de dahil olmak üzere Türkiye’de çeşitli yayın organlarında, Londra’da Türkçe Gazetelerde, internet sitelerinde yayınlandı. 2002 Yılında Sadettin Tantan’ın Yurt Partisinden İstanbul 1. Bölge, 2007’de Bağımsız aday olarak İstanbul 3. Bölgeden Milletvekili adayı oldu. İngiltere Atatürk’çü Düşünce Derneğinde Yönetim Kurulu azalığı yaptı. Halen ADD’nin Danışma Kurulu üyesidir. Bütün dünya insanlarının güvende ve ekonomik refah içinde yaşaması, Müslüman Ülkelerin çağdaş düşünceye kavuşması en büyük ideali. Hak, hukuk ve adalete dayalı bir demokrasiyle, Güçlendirilmiş Parlamentosu olan, insanların refahiçinde yaşadığı bir Türkiye için mücadele vermeye devam ediyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ