Alexa
Medya Siyaset

Şenol Bal Tarım Bakanı Pakdemir’liye Sel Felaketini Sordu

Şenol Bal Tarım Bakanı Pakdemir’liye Sel Felaketini Sordu

İYİ Parti Genel Başkan yardımcısı ve Ankara milletvekili Şenol Bal Ordu’da yaşanan sel felaketinde zarar gören çiftçilerle ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması isteği ile soru önergesi verdi.

Şenol Bal verdiği önergede “Doğal afetler sebebiyle zarara uğrayan tüm üreticilerimizin zararları karşılanacak mı?” diye sordu.

Şenol Bal ‘ın bakan Pakdemir’linin cevaplaması isteğiyle verdiği soru önergesi şöyle:

“8 Ağustos 2018 tarihinde Ordu ilimizin Fatsa, Ünye, Çaybaşı, Perşembe ve İkizce ilçelerinde meydana gelen sel, su baskını ve fırtına gibi afetler neticesinde birçok bölgede tarım arazileri telef olmuştur. Yapılan incelemelerde fındık bahçelerinde ve harmanlardaki fındıklarda önemli hasarlar tespit edilmiştir. Ayrıca birçok çiftçimizin seraları yıkılmış, tavuk kümesleri zarar görmüş, bazı işyerlerini de su basmıştır.

Bakanlığınız tarafından yapılan açıklamada afetlerden etkilenen çiftçilerimizin düşük faizli zirai kredi borçlarının erteleneceği belirtilmiştir. Kredi borçlarının ertelenmesi ne yazık ki çiftçilerimiz için yetersiz bir destek olacaktır. Ülkemizde tarımın geldiği nokta ortadadır. Normal şartlarda bile yeterli destek alamayan üreticilerimize doğal afet durumlarında bile yardım edilmemektedir.

Türk tarımını kurtarmak için üreticimizin sorunları giderilmelidir. Öncelik ise doğal afetler sebebi ile topraklarını, bahçelerini, seralarını, ürün ve hayvanlarını kaybeden çiftçilerimize verilmelidir. Ordu ve ilçelerinde neredeyse her şeylerini kaybeden çiftçilerimizin tüm zararları ivedi olarak karşılanmalı, ve üreticilerimizin bir an önce toparlanmabilmeleri için kendilerine ek desteklemeler sunulmalıdır. Üreticimizin mağduriyeti giderilmezse üretim sekteye uğrayacak ve nihayetinde mağdur olan tüm Türkiye olacaktır.

Türk çiftçisine yapılan destek Türk milletine yapılan destektir, Türk milletinin geleceğini verilen destektir. Gelecek nesillerimize kendi kendine yeten bir devlet bırakmanın tek yolu Türk çiftçisine düşmüş olduğu çukurdan çıkarmaktır.

Bu bilgiler çerçevesinde;

1- Doğal afetler sebebiyle zarara uğrayan tüm üreticilerimizin zararları karşılanacak mıdır?

2- Mağdur üreticilerimize ek destekler yapılacak mıdır?

3- Zarar tespiti ve desteklerin doğru yapılabilmesi için hangi çalışmalar yürütülmektedir?

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ