Alexa
DOLAR
7,5441
EURO
8,9921
ALTIN
412,50
BIST
1.542
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Az Bulutlu
20°C
İzmir
20°C
Az Bulutlu
Cumartesi Sağanak Yağışlı
16°C
Pazar Parçalı Bulutlu
16°C
Pazartesi Çok Bulutlu
15°C
Salı Sağanak Yağışlı
15°C

Sermayemiz Borç !

Sermayemiz Borç !

Türkiye’nin mali tablosu her geçen gün kötüleşiyor. Osmanlı dönemi ile büyük benzerlikler gösteriyor. Bozulma Cumhuriyet’e gönülden inanmış kadroların çeşitli neden ve bahanelerle devlet kadrolarından uzaklaştırılmaları ile başladı.

Cumhuriyetçiler gitti, dinci tarikat mensupları geldi. Benzer durum 1451-1482 de yaşamış olan F. Sultan Mehmet’in Osmanlı yönetiminden bütün Türkleri uzaklaştırarak yerlerine Hristiyan kökenli ‘’Devşirmeleri’’ getirmesi ile başladı.

Askeri okullar kapatıldı, Türk ordusunun kaynakları kurutuldu. Osmanlı’da ‘’Yeniçeri’’ adı altında Hristiyan çocukların ‘’Devşirme’’ asker olarak yetiştirilmesi ile Türkler ordudan da uzaklaştırıldı.

Osmanlı sarayında ‘’Enderun’’ mektebi vardı. Bu okula Türkler alınmazdı. 1100 odalı Aksaray’da yüzlerce danışman var bunların içinde Özgürlükçü, Cumhuriyetçi, Demokrat, Çağdaş, Laik  kadrolar bulunmamaktadır. Osmanlı için Türkler: Hor görüldü, “etrakı bi-idrak” yani “akılsız Türk” diyerek aşağılandı.

Benzer durum ötekiler, çapulcular, yandaş, bizden vesaire gibi adlarla günümüzde de yaşanıyor. Sultan 4. Murat döneminde Türk sözcüğü ‘’dangalak’’ olarak ifade edildi. Padişah hareminde Müslüman olmayan cariyeler bulunur ve bunlardan doğan çocuklar padişah olurdu. Türk kanlı padişaha rastlamak imkansızdı. Türklük aşağılanmıştı.

Osmanlının çöküşü Sultan 2. Mahmut döneminde 1828-1829 yıllarında gerçekleşen Osmanlı-Rus savaşı ile başladı. Osmanlı yönetimi Balkanlarda ki askerlerine ekmeği dahi temin edemiyordu. İşte o günden itibaren Osmanlı yönetimi Yahudilerin esiri oldu.

İstanbul’da bulunan Yahudi banker Rothschild’e baş vuruldu. Rothschild’e Osmanlı ordusunun ihtiyacı olan buğdayı satın alarak Osmanlı’ya verdi. İlerde konu edeceğiz bugünde Türkiye aynı şekilde bankerlerden yüksek faizle para almaktadır. 1829 nere 2018 nere? Tarih tekerrür ediyor. Osmanlının hazinesi oldukça zayıflamış buğday parasının ancak yarısını Rothschild’e ödeyebilmişti. Yerinde bir deyimle. Osmanlı bankerin kucağına oturmuş oldu.

1834 de Yunanlılar ve Balkanlardaki diğer azınlıklar Osmanlıya baş kaldırdılar. Bağımsızlıklarını elde ettiler. Toprak kaybeden Osmanlı devleti ayrıca tazminat ödemeye de mahkum edilmişti. Hazine tamtakır, buna karşılık saray saltanatı halka baskı uygulayarak şatafatla devam ediyordu.

Osmanlı devleti tekrar para için Rothschild’e başvurdu. Ve istediği miktar parayı Rothschild’in temsilcisinden aldı. 1853-1856 yılları arasında Kırım Harbi baş gösterdi. Ordunun silah ve mühimmata ihtiyacı vardı.

Osmanlı tahtında  Sultan Abdulmecit oturuyordu.  Tekrar banker Rothschild’e başvuruldu. Osmanlı’ya 10 milyon 514 bin 976 kuruş borç aldı. Savaş için  40 bin tüfek, 2 bin şişhane, 10 milyon fişek ve 50 milyon kapsül temin edildi. Kırım savaşı orduya büyük mali yük getirdi, Osmanlı hazinesi gene parasız kaldı. 1855 yılında  tekrar Rothschild’a başvuruldu. Verdiği borçları geri alamayan Rothschild yeniden para verebilmesi için Mısır, İzmir, Şam eyaletlerinin gelirlerinin kendisine ipotek edilmesini, ayrıca İngiltere ve Fransa’nın garantör olmasını istedi. İngiltere ve Fransa’nın garantörlüğünde Mısır, İzmir, Şam vilayetlerinin gelirlerinin ipotek edilmesi üzerine 5 milyon sterlin borcu Osmanlı’ya verdi. Bugün de terör ve Suriye bataklığında savaş veriyoruz.

Kaynaklarımız yetmiyor, özelleştirme yapıyor neyimiz var neyimiz yok satıyoruz. Banka, banker, tefeci kim olursa borç alıyor, borcumuzu ise borç alarak ödüyoruz. Her geçen gün bütçe açığımız artıyor, halkımız fakirleştikçe fakirleşiyor. Hamasi nutuklara bakarsanız her şey güllük gülistanlık?

1891 de Sultan 2. Abdulhamit Osmanlı tahtında oturmaktadır. Hazine gene tam takırdır. Un uçuyor, fare koşuyor. Para için tekrar Rothschild’a başvurulur. Rorhschild, Osmanlı devletine 61. Yıl vadeli, yıllık taksiti 330 bin olan Sterlini, yüzde 3,5 faizle 8 milyon 212 bin 340 Sterlin borç verir. Bu arada Kıbrıs adasının İngilizlere verilmiş olduğunu, Yahudilere Filistin’de yerleşme olanaklarının sağlandığını anımsayalım. Kıbrıs hala çözüme kavuşmadı. Filistin’de İsrail devleti kuruldu ve sürekli huzursuz bir bölge yaratıldı.

Şimdi Atatürk, Cumhuriyet ve Demokrasi düşmanlarına soralım?

2.Abdulhamit ’in aldığı borç 1951 yılında bitecekti. Bu arada Türk İstiklal Savaşı gerçekleşti. 1 Kasım 1922 Türkiye Büyük Millet Meclisi, Osmanlı saltanatına son verdi, Son Osmanlı Padişahı Vahdettin, bir İngiliz savaş gemisiyle İstanbul’dan kaçtı. 24 Temmuz 1923 Lozan Antlaşması imzalandı. Genç Türk devleti, Osmanlı devletinin borçlarını yüklendi. Lozan Antlaşması’nın ilgili hükümleri gereğince, banker Rothschild’den alınmış olan borçlar Rothschild Ailesi’ne ödendi. Yıkılıp giden Osmanlı’nın 500 milyar dolar borcunu, Osmanlı’nın hor görüp aşağıladığı Türk Halkı ödedi. Bugün için durum farklı değil. Finansal kurumlara borç 568 milyar dolar tefecilere olanlarla 1 trilyon dolar.

Maliye bakanı borçlar dönmüyor diyor. Haksız mı? Bunu söylediği içinde fırça yiyor. Tekke düştü kel göründü. Şapkamızı önümüze koyalım. Ve soralım Atatürk’e, Cumhuriyet’e, Özgürlüğe, Adalete bunun için mi karşısınız?

CEHENNEMİNDE TERCİHİ VAR !

Yakın zamanların popüler siyasi liderlerinden olan Demirel, Ecevit, Erbakan üzerine söylenen güldüşünler vardır. Bunlardan birisi de Bülent Ecevit ile ilgilidir.

Siyasiler ölünce her ne hikmetse hep cehenneme gönderilir. Bülent Ecevit ölmüş, mezarı toprakla kapatılır kapatılmaz beklenen melek Zebani hemen peyda olmuş.

-Hangi cehenneme gitmek istersin?

-Kaç tane cehenneminiz var?

-İki adet. Biri Demirel, diğeri Erbakan cehennemi Ecevit, Erbakan’ın dindar birisi olduğunu bildiğinden sormuş -Erbakan’ın cehennemi nasıl?

-İlahi Ecevit, Sen Erbakan döneminde Türkiye’de yaşamadın mı? Dünyada ne gördüysen onu göreceksin.

Şimdiki siyasilere bakıyorsunuz, mukayese bile kabul etmez insanlar. Nur içinde yatın. Efendilik, saygı, nezaket, incelik, hoş görü sizinle birlikte siyasetten uçup gitti.

 

Bahattin Ayhan

11.04.2018

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.