Alexa
DOLAR 8,3157
EURO 9,7117
ALTIN 500,159
BIST 1111,19
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 21°C
Gök Gürültülü

Sığınmacı Terörü

Sığınmacı Terörü
29.07.2019 - 16:44
A+
A-

Türkiye göç yolları üzerinde bulunması nedeniyle sürekli olarak göç olgusu ile karşı karşıya kalmıştır.Bu bağlamda doğudan batıya, batıdan doğuya sürekli göç hareketi  içinde oldu.

Önemli bir kaç göç olayına göz atalım.

En bilinenlerin başında Balkanlardan Anadolu’ya yapılan Deniz Kavimleri veya Trak Firik akınları olarak bilinen göç dalgası gelmektedir. Anadolu’da hüküm sürmekte olan Hititler, Truvalılar barbar kavimler tarafından yakılıp, yıkıldı ve Anadolu 400 yıl gibi karanlık bir süreç yaşadı. Ardından yeni devletler kuruldu. Örneğin Frikya’lılar gibi. Arkasından Perslerin Anadolu’yu işgalleri ve sonrasında Romalıların Anadolu’da hüküm sürmeleri yanında Selçuklular, Moğollar dönemlerinde Anadolu’ya sayısız göçler gerçekleşti. Bu göçlerin temelinde Anadolu’nun zenginliği, artan nüfusun kendini besleyememesi ve farklı kavimlerin önlerindeki kavimleri sürmeleri, savaşlar gelir. Savaşlar nedeniyle Doğu Avrupa, Balkanlar ve Kafkasya’dan Anadolu’ya yapılan göçler ise Osmanlı İmparatorluğunun yıkılmasına ve Balkanlarda yeni devletler kurulmasına, Türkiye Cumhuriyetinin hayat bulmasına neden oldu.

Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonrada Balkanlardan ve diğer ülkelerden Türkiye’ye; Türk-Müslüman göçleri devam etti ise de  ülke büyüklüğü ve göç oranları gelen göçmenleri tolere edebildi. Ayrıca gelen göçmenlerin Türk ekonomisine ve kültürüne katkıları oldu.

Gelelim Suriyeli Sığınmacılara.

Son aylarda kamuoyunu sürekli meşgul ve huzursuz eden Suriyeli sığınmacılar gün geçtikçe toplum üzerinde travma oluşturuyorlar. Sanal ortamda çeşitli şikayetler ve eylemler yar alıyor. Son olarak İstanbul’da sığınmacıların miting yapması, Kilis halkına bura bizim siz gidin gibi söylemlerde bulunmaları halkı fazlasıyla rahatsız etmiş durumda.Bu krizi siyasi iktidar kendi hırsı için yarattığından ve bundan çıkar sağladığından, sağlayacağını düşündüğünden sessiz kalmaktadır. Kendi vatandaşına sağlık hizmetleri paralı olduğu halde sığınmacılara ücretsiz.Sınavsız işe alınıyorlar. Hemen hemen bütün illeri Arapça tabelalarla donattılar, vergi vermiyorlar istedikleri gibi yaşıyorlar. Halkı tedirgin ve rahatsız ediyorlar. Eylem yapmaya cüret ediyorlar. Sığınmacı olduklarını unutup Türkiye’den haklar talep ediyorlar. Sığınmacı olduklarını unutuyorlar. Resmi sayıları bir türlü açıklanmıyor beş milyon civarında oldukları, sürekli üredikleri, 3-5 çocuk sahibi oldukları, halkın ekmeğine göz diktikleri dillendiriliyor. Üretim dışı asalak yaşam sürüyorlar. Türk gençleri cephede can verirken onlar yurdumuzun en güzel yerlerinde tatil yapıyorlar.Doğal olarakda halk buna tepki veriyor.

Bugünlere nasıl geldik?

Göç konusunda transit bir ülke olan Türkiye’nim göç alan ve sosyal, ekonomik dengelerin bozulmasına neden olan olayların gelişmesi hiçte tesadüfî değildir. Sıfır sorun diyerek Suriye ile savaşa girmeyi bile göze alan siyasi iktidar GÖÇ TERÖRÜNÜ bizzat kendisi yaratmıştır. Türkiye’yi bataklığa sürüklemiştir. Suriyeli sığınmacılara kapıları sonuna kadar açmıştır. Ümmetin liderliğine soyunmuş ve bu gerçekçi olmayan politik kararı almış uygulamıştır. Dış politikadaki ‘Ben merkezli arayışlar, aktör olma arzusu, Türkiye’de sığınmacı terörünü yaratmıştır ‘ Halkın verdiği tepki, sığınmacıların sığınmacı gibi değil terörist gibi davranması yeni tedbirler alınmasının gerekliliği anlaşılmış olmakla beraber sığınmacı terörü halkı bezdirmiştir. Görünen o ki: Sığınmacıları kucaklayan siyasi iktidar duvar örme, kapıları kapatma gibi tedbirlere başvursa da sonuç alamamış halkın rahatsızlığını ve tepkisini en aza indirmek için ‘sığınmacıların geri gönderileceğini’’ dillendirmeye başlamış olmakla çözüme ulaşmayı düşünmektedir. Bütün bunlar politiktir, çözüm amacı taşımamaktadır. Geri gidiniz denilince geri gidilemeyeceğini siyasi iktidarda çok iyi bilmektedir.Palyatif söylemlerle halkı yatıştırmaya yöneliktir.

Göç idaresinin 2012-2017 yılları arasında Suriyeli sığınmacılar ile ilgili verdiği rakamlar: 2012 de Türkiye nüfusu 74.724.269, gelen sığınmacı sayısı 14.237, toplam nüfus içindeki payı % 0,019.  2017 de ise Suriyeli sığınmacı sayısı 3.426.786 ya çıkmış 79.814.871 olan Türkiye nüfusu içindeki payı ise % 4.293’e ulaşmıştır. 2019 da yaklaşık 82 milyon olan Türkiye nüfusu içinde Suriyeli sığınmacı sayısı 5 milyon civarındadır buda % 4.10’ tekabül etmektedir. Bu bağlamda sığınmacılar Türkiye nüfusu içinde potansiyel bir tehlike olarak algılanmakta ve Türk halkını rahatsız, tedirgin etmektedir.

Arz ederim efendim !

Yazarın notu: BBC TÜRKÇE ” Suriyeliler-Guardian: Türkiye’deki gözaltıların boyutu ve hızı, açık kapı politikasının tamamen değiştiğinin işareti olduğunu yazdı şeklinde yayınlanmıştır. Sığınmacılar konusundaki  bu yaklaşım Türk kamuoyunu rahatlatacaktır.
Bahattin Ayhan

Bahattin Ayhan

Araştırmacı-Yazarı.Tarih Türklerle Başlar,Türkiye Halkları,Antik Dönemden Günümüze,Köken-Dil-İnanç adlı kitapların yazarı
Bahattin Ayhan Tüm Yazıları
YORUMLAR
 1. GÖNÜL PINAR ATACI dedi ki:

  Bu son derece güncel ve nesnel, ulusal önemli ve toplumsal değerli analiz ve sentezin yazarı sayın AYHAN’a en yürekten tebrikler ve en iyi dilekler ile Gönül’den bir ithaf :
  7 MİLYON YABANCIYI BU YURDUN VE ULUSUN BAŞINA BELA ETMİŞ BOP’CULAR VE

  BEŞİNCİ KOL’CULAR

  Aralarında ve içlerinde
  Gizli ve açık onbinlerce,

  Türk ve Türkçe,Atatürk ve Türkiye düşmanı adam
  Ve uzak ve yakın gizli servislere hizmet eden ajan,
  Her tür kışkırtma eğitimli paralı ya da parasız provokatör
  Ve en barbarca ve canavarca cinayet işlemeye hazır aktör,

  Kızlara ve kadınlara taciz ve tecavüzden keyif alan sadist
  Ve en büyük ihaneti ve melaneti yapacak nihilist ve faşist,
  Tescilli ve tescilsiz ganster,hırsız,vurguncu ve gafil
  Ve en azılı ve her iki eli kanlı mafya babası ve katil,

  Her cinsten, yaştan ve milletten sapık
  Ve hapishanelik ve tımarhanelik kaçık,
  Tam örtülü ve örtsüsüz hayin
  Ve en satılık ve kiralık zalim,

  Bulunan 7 milyon yabancıyı getirip yurdun ve ulusun başına bela etmiş
  Ve bunlara 40 milyar doları ve bir bu kadar da kamu hizmetini yedirmiş
  Bütün o BOP’cular ve açık ve gizli Beşinci Kol’cular,
  Er veya geç ama mutlaka tutuklanarak yargılanacaklar.

  Hepsi, önce, kaynar katran kazanı hükmünü giyecektir
  Sonra da, cehennemin en dibine sevk cezası yiyecektir.

  Gönül Pınar Atacı, 29.Temmuz.2019

  1. Bahattin Ayhan dedi ki:

   Sayın Atacı
   Türkiye farklı bir yönde farklı bir değişime uğradı. Sistem tamamen değişti. Sistemin alt yapısı önceden hazırlanmadığı için sıkıntı yaşanmakta uygulamalar yaz boz tahtasına benzemektedir. Dış politikada da yanlışlar yapılmış, geri adımlar atılmış ve sonuçta Türkiye kaybetmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı ekonomik terörü yaratanların dış güçler olduğunu defalarca tekrarlamıştır. Sığınmacılar konusunda yapılan hatalar ise kamuoyunun tepkisi üzerine son zamanlarda alevlenmiş ve güncel konu olmuştur. Yalnız sığınmacıların geri gönderilmesi o kadar kolay gerçekleşecek bir konu değil. Uygulamaya geçildiği an ”Dış güçler” Türkiye’nin karşısında duracaktır. Bu durumu aşmak içinde çok ince ve sabırlı dış politikaya ihtiyacımız vardır. Umarım bu yolda gelişmeler olur ve sığınmacıların Türkiye’nin sırtında kambur olması sonlanır.Teşekkürler.