Alexa
Medya Siyaset

Softa Akademisyenler

Softa Akademisyenler

1999 Marmara depreminde sarıklı, cübbeli kişiler ortaya çıkmış ‘’Allah temellere girdi’’ diye fetvalar vermişti.   İnsanlar acılarıyla, kayıplarıyla uğraşırken hoca kılıklı hadsizler dini kullanarak nemalanmaya çalışıyorlardı.

Aradan 20 yıl geçti. Dünyada bilim adına çok adımlar atıldı. Araştırmalar , yenilikler yapıldı. Her yıl yapılan dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında Oxford, Harvard,  Massachusetts , Stanford , Cambridge gibi üniversiteler daima ilk on içinde yer aldılar. Bu üniversiteler sıralamalarda sadece kendi içinde değişiklik gösterdiler.

Bizim üniversitelerimiz ise  dünya sıralamalarında sürekli geriledi. Artık ilk 100-200 arasında  hiç üniversitemiz yok. Uluslararası dergilerde yapılan nitelikli , araştırmaya dayalı, atıf yapılan yayınların sayısı giderek azaldı.  Yerini sahte , kopyacı yayınlar , tekrarlayan çalışmalar , bilimsellik ve çağdaşlıkla ilgisi olmayan sıradan, yayın ölçütleri ile uyuşmayan  yazılar aldı. Eğitimden nefret ettiğini söyleyen rektör ve rektör yardımcıları türedi. Akademik açılışlar saraya taşındı. Cübbelerinde ilik arayan akademisyenler oluştu.  Yükseköğretimin merkezini bilim değil , softa anlayışı kapladı.

Softa akademisyenlerin son örneği Yıldız Teknik Üniversitesinden çıktı. Üniversitenin ‘’İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü’’ öğretim üyesi Prof.Dr.Bedri Gencer twitter’den tam da Elazığ depreminde buram buram bilim (!) kokan  mesajını paylaştı. YTÜ yönetimi inceleme başlattığını duyurdu ama Prof. Gencer incelemenin özde değil sözde yapılacağını/yapıldığını iyi bildiği için 3 Şubat 2020 de başlayan dersinde ‘’çocuk evlilikleri, aile ve hukuk, adalet ve zulüm, gayretullah’’  anlattığını yine sosyal medyadan duyurdu. Israrla çocuk yaşta evlilikleri savunan ve dinen caiz diyen ,mesajları bu yönde olan bir profesörün, dersinde Cumhuriyet ilkeleriyle örtüşen , çağdaş ve bilimsel  içerikleri öğrencileriyle paylaşacağını düşünmek saflıktan da öte olur.

Dünya Üniversiteleri sıralamasında Yıldız Teknik Üniversitesi ,  ilk 1000 üniversite içinde bile değil.  Eğitim-öğretiminde bilimsellik, çağdaşlık, laiklik  olmayan bir üniversitenin uluslararası yayınlarında sıralamaya girmesi beklenemez. Çocuk evlilikleri destekleyen aksini zulüm olarak ifade eden  anlayış dünyada yerini bulamaz. Bu ve benzer kişilerin kabul edilir evrensel yayınları da yoktur. Bu nedenle Üniversitelerimizin % 90 ı  dünya sıralamasında ilk 1000 içinde değildir. Acı olan her yıl yenilenen sıralamada geriye gitmelerdir.

Prof. Gencer, akademik ünvanını belli ki kendisi gibi düşenen bir jüri sayesinde elde etmiştir. Sistem yandaşlık üzerine kurulmuştur. Üniversite yönetimi Gencer’in sosyal medya paylaşımı hakkında inceleme başlattığını açıklamış olsa da , usulen yapıldığını , sonuç çıkmayacağını biliyoruz. YÖK den ise zaten hiç tepki yok. Neyse ki yapılan bir suç duyurusu var . Umarız Cumhuriyet Savcılarımız gereğini yerine getirir.

Softa üniversitelerin softa akademisyenleri ancak köşe – kapmaca oynar. Bedri Gencer sosyal medya sayfasına bakın,  mesajlarında ve röportajlarında  köşe – kapmacaları görün.

Prof.Dr.Lale Afrasyap

Prof.Dr.Lale Afrasyap

İstanbulda doğdu. Temel eğitim ve yükseköğretimini İstanbulda tamamladı. Tıpta Uzmanlık Eğitimini Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde , Akademik Kariyerini Temel Onkoloji alanında İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsünde yaptı. 1997 de Doçent, 2004 de Profesör oldu. Akademisyenliğin yanı sıra, değişik düzeylerde idari görevlerde bulundu. 2003 yılında Muğla Üniversitesine giderek Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve Sağlık Bilimleri Fakültesi kuruluş komisyon Başkanlık görevlerini yürüttü.2012 yılında emekli oldu. İstanbulda bir vakıf üniversitesi Tıp Fakültesine ders görevlendirmeli olarak gitmektedir. 2015 yılından itibaren Tüm Öğretim Elemanları Derneği(TÜMÖD)-İstanbul Şubesi yönetiminde yer aldı. Çok sayıda akademik faaliyet organizasyon ve sorumluluğu (kongre,sempozyum v.b.), ulusal/uluslararası yayın, Ulusal/Uluslararası bildiri, mezuniyet sonrası eğitim sertifikaları, araştırma proje yürütücülük görevleri yaptığı akademik çalışmalardan bazı örneklerdir. Halen akademik çalışmalara TÜMÖD-İstanbul Şube Başkanlık görevini yürüterek devam etmektedir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. GÖNÜL PINAR ATACI dedi ki:

    Akademisyen maskesine bürünmüş ve büründürülmüş dinsiz dinci yobazları, gericileri, hokkabazları ve bunların açık ve gizli hamilerini teşhis, teşhir ve tel’in eden MUHTEŞEM bir analiz ve sentez. En uzun bir ömür boyu boyu sağolun varolun çok değerli ve sevgili hocamız Prof. AFRASYAP.

BİR YORUM YAZ