Alexa
Medya Siyaset

YSK İYİ Partili Başkanın Mazbatasını İptal Etti.Bu Karar Emsal Olur

YSK İYİ Partili Başkanın Mazbatasını İptal Etti.Bu Karar Emsal Olur

31 Mart Pazar günü yapılan seçimde Kırıkkale’nin Keskin ilçesinde,Millet İttifakı adayı, İYİ Partili Necati Alsancak 1806 oy, AKP adayı Dede Yıldırım 1799 ,MHP adayı Mustafa Alp Silsüpüroğlu 1577 oy almıştı.

AKP adayı ve Belediye başkanı Dede Yıldırım, oyların yeniden sayılması için İlçe Seçim Kuruluna itirazda bulunmuştu. İlçe Seçim Kurulu, Yıldırım’ın itirazını reddederek, tutanaklara yansıyan hatayı düzeltmiş ve Yıldırım’ın oyu bin 800 olmuş, fark 6’ya düşmüştü. Seçimlerde usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle İl Seçim Kuruluna yapılan itirazın da kabul edilmemesi üzerine AKP, YSK’ye başvurmuştu.

İtirazı görüşen YSK, ilçede kısıtlı seçmenin oy kullandığını belirleyerek, bunun sonucu etkilemesi nedeniyle seçimlerin iptaline hükmetti.

İYİ Partiden Belediye Başkanı Seçilen Necati Alsancak Kırıkkale İl Seçim Kurulundan mazbatasını alarak göreve başlamıştı.YSK bugün aldığı kararla mazbatanın iptaline hükmetti.Bu karar sonrası AKP’li eski başkan 2 Haziran tarihinde yapılacak seçime kadar görevinin başına tekrar dönecek.

Bu karar İstanbul için de emsal oluşturabilecek.İmamoğlu’na mazbatanın verilmesi durumunda seçim yenileme kararı alınırsa ,İmamoğlu’nun mazbatası da iptal olabilecek.

 

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ