Alexa
Medya Siyaset

Sporun ahlâkı | Cumhur Deliceırmak

Sporun ahlâkı | Cumhur Deliceırmak

Köşe Yazıları | Cumhur Deliceırmak

‘ Ben, sporcunun zeki,çevik ve ahlâklı olanını severim’

Mustafa Kemal Atatürk’e atfedilen bu söz nerdeyse tüm stadyumlarda, kapalı spor salonlarında en baş köşede yer alır.

Ve en yaygın spor olan futbolun federasyonunun tepesinde de Yıldırım Demirören kurulmuş oturur.

Aslında bu yazı burada bitebilirdi, bitmesin sürsün, nereye kadar mı?

Altınordu kulübünü örnek alıncaya kadar, başta kendilerine 3 büyükler denen ve fakat 1980 li yıllardan itibaren yaptıkları ile Türkiye sporunun giderek  yabancıların, hem de tonla Euro, dolar karşılığında işgaline girmesine yol açan 3 zavallı ve onların izinden giden tüm kulüplerin doğru yolu bulmasını sağlayıncaya kadar sürmeli bu hoşnutsuzluk.

4 milyon 8 milyon eurolardan bahsediliyor bonservis parası olarak, ve 17 yaş altı Türk milli takımının nerdeyse tamamen oluşturan Galatasaray kulübünden  A takımına çıkacak bir tek genç futbolcu yok. Bir tek futbolcuya, yıllık maaş olarak 2,5 milyon euroyu ve bonservis bedeli olarak da 4-6 milyon euroyu verebilen bu vergi kaçağı futbol tacirlerinin kendi gençlerinin tümüne ayıracak 2 milyon eurosu yok.

Ve Türkiye futbol diktatörü Demirören ile onun tayin ettiği imparator direktörün bu kepazelikten bırakın rahatsız olmayı, Fikret Orman, Dursun Özbek, Aziz Yıldırım la, hep beraber, koro halinde daha çok, daha çok yabancı haykırışları yanında, bir de devlet bize daha çok yardım etsin ağlayışları var.

Bir futbol meraklısı da çıkıp son 20-30 yılda kaç gencin kendi kulüplerinde A takımına çıkabilecek kadar gelişime gösterdiğini söyleyebilir mi.

Dahası da var ama önce bunu hatırlayalım yeniden, ‘ Ben, sporcunun zeki,çevik ve ahlâklı olanını severim’

Mehmet Ağar soslu şampiyonluklardan tutun da, İsviçre maçı skandalına, prim olarak 4 çekerli son model jeep lerden,  yine prim olarak şu kadar lirayı o aldıydı bu almadıydı kepazeliklerine, milli takım kampında arkadaşının ağzına tabanca sokma mafyozluğuna ve pastanın üstüne çilek misali, kebapçı baskınına kadar ne arasanız var futbol dünyasında Türkiye’nin ve koltuklarında oturanlar tınmıyor bile.

Basketbola gelelim mi.

İlk beşinde bir tane bile Türk sporcunun olmadığı Fenerbahçe şampiyonluğu ve Doping sabıkalalısı federasyon başkanı.

Ya Atatürk’ün ‘ Ben, sporcunun zeki,çevik ve ahlâklı olanını severim’ sözü statlardan kaldırılmalı ya da zeki çevik ve ahlâklı olunmalı.

Cumhur Deliceırmak

Cumhur Deliceırmak

1951 Lefkoşa doğumlu Çeşitli Kıbrıs gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Radyo TV programları var. Resim heykel sanatçısı şair. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar akademisinde okudu.1968-71 yılları arasında Kıbrıs Türk direniş hareketinde mücahitlik yaptı. Cumhur Deliceırmak evli ve iki çocuk babasıdır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ