Alexa
DOLAR 7,6604
EURO 8,9115
ALTIN 458,459
BIST 1124,17
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 27°C
Parçalı Bulutlu

Suriye Batağına Nasıl Girdik? ‘ ATANAME ‘

Suriye Batağına Nasıl Girdik? ‘ ATANAME ‘
24.01.2018 - 19:57
A+
A-

“Bir kararı iyice ve çok düşünerek vermelidir. Kesin bir kararı uygulamadan önce, her yönüyle incelemek, başka bir çare olmadığından emin olmak gerekir. Kendimden bir örnek vereyim: Mütareke sırasında neden dört beş ay İstanbul’da kaldım?

Bir kararım varken, onu niçin hemen uygulamadım? Çünkü ağır ve kesin bir kararın doğruluğuna inanmak için durumu her yönüyle incelemek lazımdır. Ağır ve kesin bir karar uygulanmaya başlandıktan sonra, “keşke bu tarafını da düşünseydim, belki bir çıkar yol bulurduk; yeniden bunca kan dökmeye, bunca can yakmaya gerek kalmazdı” gibi tereddütlere yer kalmamalıdır. Böyle bir tereddüt karar sahibinin vicdanında kanayan bir yara olur ve onu yaptığının doğruluğundan da şüpheye düşürür. Bundan başka birlikte çalışılacak olanlar, yapılandan başka bir şey yapılmak ihtimali kalmadığına inanmalıydılar. İşte benim Mütareke sırasında dört beş ay İstanbul’da kalışım sırf bunun içindir.” [ ATANAME : Akıl ve Düşünme, 12]

Ne diyor Ataname ’de Bilge Ata’mız: Ağır bir kararı vermeden önce iyice düşünmelidir. Durumun bütün yönlerini göz önüne almalı, bütün olasılıkları hesap etmelidir. Kesin tercihi ona göre yapmalıdır.

* ** *

Bunlar öyle mi yaptı? Ne gezer… Gözü kapalı daldılar. Devletine başkaldıranları desteklediler, donattılar. Güney sınırımızı açtılar. Suriye’yi IŞİD militanları ile doldurdular. Bunlar da bir yerleri sözde ele geçirdiler. Oysa daha ilk çatışmada PKK uzantılarına o bölgeyi teslim ediverdiler. Böyle böyle, danışıklı olduğu apaçık olan çatışmalar sonunda geniş bir alan PKK uzantılarına bırakıldı. Bakın Suriye’nin kuzey doğusuna: koca bir Kürt devleti kuruldu sayılır. Bu bir Amerikan planıydı. Bizimkiler de el kadar Afrin için kıyametleri koparıyor. Oysa önceden kafa yorsalardı, Amerikan planının sonunu görselerdi, bunların hiçbiri olmazdı. Bunca kan dökülmez, bunca can yanmaz, gereksiz yere şehit vermezdik.

Bu durumlara nasıl düşüldü, soran yok; yakın geçmişte olanları, yapılanları gören, araştıran yok. Herkes çok daha kolayı olan mevcut duruma, neticelere bakarak ahkâm kesiyor. Allah’a dualar yağdıranlar da var. Oysa Yaradan’ın değişmez bir düzeni vardır; o düzen ki, kafasını çalıştırmayanların üzerine belalar yağdırır. Onun yasalarını lafla değiştiremezsiniz, sadece kendinizi aldatırsınız.

Daha ne diyor ATANAME ?

“Ufkun ötesini görmeli” diyor [Bakın: Ufkun Ötesi]. “Bütün felaketlerin kaynağı cehalettir” diyor [Eğitim ve Öğretim, 9-16; Kalkınma, 16].

İçim kan ağlayarak eklemek zorundayım ki, bu iktidar ve destekçileri Türkiye’yi batırmak üzeredir!

Editör Notu: Atatürk’ün kendi ağzından yazıya döküldüğü ilk ve tek kitap ‘ATANAME’yi indirimli satın almak için tıklayınız.

Ataname

Prof.Dr.Cihan Dura

Prof.Dr.Cihan Dura

Cihan Dura 5 Mayis 1940’da Ankara’da doğmuştur. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Şubesi’nden 1964 yılında mezun oldu. 1968’de iktisat alanında doktora yapmak üzere Devlet burslusu olarak Fransa’ya gitti Yurduna döndükten 2 yıl sonra, 1979’da Balıkesir İşletmecilik ve Turizm Yüksek Okulu’nda Dr. Asistan olarak hizmet imkânına kavuşabildi. O tarihe kadar Milli Eğitim Bakanlığı Planlama Araştırma ve Koordinasyon Dairesi’nde memur, (1975-1976), Ticaret Bakanlığı Teşvik ve Uygulama Genel Müdürlüğü Yabancı Sermaye Şubesi’nde (1976-1977) uzman, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik ve Uygulama Genel Müdürlüğü’nde proje değerlendirme uzmanı (1977-1979) olarak çalıştı. Kasım 1982’de “iktisadi gelişme ve uluslararası iktisat” anabilim dalında doçent unvanını aldı. 1984 baharında naklen Erciyes Üniversitesi İİBF’ne atandı. O tarihten itibaren bu fakültenin İktisat Bölümü İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat anabilim dalında öğretim üyesi olarak çalıştı. Mart 1989’da aynı anabilim dalında profesörlüğe yükseltildi. Mayıs 2007'de emekli oldu. Cihan Dura Ekim 1977 de, Nevin Tüzün’le evlenmiştir. İki çocuk sahibidir.
Prof.Dr.Cihan Dura Tüm Yazıları
YORUMLAR
  1. Gönül Pınar Atacı dedi ki:

    Emsalsiz ve rakipsiz yapıt ATANAME’den alıntılar temelinde ve ışığında yapılmış son derece güncel, somut, nesnel ve bilimsel tesbitler ve her vatansevere gerçekten kan ağlatan ve ağlatacak olan korkunç ama tümüyle gerçek, doğru ve tam bir genel sonuç. Sağolun varolun çok değerli ve sevgili hocamız Prof. DURA.