Alexa
DOLAR
7,4182
EURO
9,0344
ALTIN
442,95
BIST
1.542
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Sağanak Yağışlı
13°C
İzmir
13°C
Sağanak Yağışlı
Cumartesi Sağanak Yağışlı
14°C
Pazar Gök Gürültülü
16°C
Pazartesi Kuvvetli Sağanak
17°C
Salı Sağanak Yağışlı
18°C

Suriye’de Terörist kim, gidiş nereye?

Suriye’de Terörist kim, gidiş nereye?

Barış Pınarı Harekâtı ile birlikte Suriye Meselesi yeni bir rotaya doğru döndü. Türkiye bölgedeki iki büyük ve lokomotif güç ile ayrı ayrı masaya oturdu ve mutabakata vardı. İki anlaşmada da Türkiye’nin kontrolünde olan, sınır boyunca 120 km’lik genişlikte ve 32 km’lik derinlikteki alandan bahsediliyor.

Bu alan için ABD ile yapılan anlaşmada “Türk kuvvetleri tarafından kontrol edilen güvenli bölgedeki” ifadeleri var. Rusya ile yapılanda da “Tel Abyad ve Ras Al Ayn’ı içine alan 32 km derinliğindeki mevcut Barış Pınarı Harekatı alanındaki yerleşik statüko muhafazaedilecektir” diyor. Buradaki statükosadece Harekât ile askerî kontrolü mü kast ediyor çok açık değil. Bununla Fırat’ın batısındaki bölgede yapılanlara benzer davranışlar da kast edilmiş olabilir. Orada, Türkiye bir devlet yapılanmasına benzer davranışlarda bulunuyor suçlamalarına muhatap olmakta.

Her iki anlaşma da Suriye’nin siyasî birliğine ve toprak bütünlüğüne vurgu var.

Yine her iki anlaşmada da terörle mücadele vurgusu var. Ama…

Ama’yı açmadan önce her iki anlaşmaya ayrı ayrı bakmamız gerekiyor.

ABD ile yapılan anlaşmada 5’inci maddede DEAŞ (IŞİD)’la kararlı bir şekilde yapılacak mücadeleden bahsedildikten sonra 6’ncı maddede “…terörle mücadele harekatlarının yalnızca terör unsurları ile bu unsurlara ait barınak, sığınak, mevzi, silah, araç ve gereci hedef alması gerektiği üzerine mutabık kalır.” denilmektedir.9’uncu maddede YPG’nin elindeki silahların toplanması ile YPG tahkimat ve tüm muharip mevzilerinin kullanılmaz hale getirilmesi, 11’inci maddede de YPG’nin 120 sat içinde çekilmesi vardır.

Rusya ile yapılan anlaşma terör, 2’nci maddesinde “Terörizmin tüm şekil ve tezahürleriyle mücadele etme” ve 7’nci maddede “Her iki taraf terörist unsurların sızmalarının önlenmesinin temini için gerekli tedbirleri alacaktır” şeklinde geçmektedir.YPG’den5’inci ve 6’ncı maddede bahsedilerek, Harekât bölgesi ile Tel Rıfat ve Menbiç’ten çıkarılacakları söylenmektedir.

Anlaşmanın ikisi deterör unsurlarıveterörizmden bahsediyor. Her ikisi de sadece kavramsal olarak terörü ifade etmekte. ABD ile yapılan anlaşmada somut mücadelenin yalnızca DEAŞ (IŞİD) ile yapılacağına dair açık cümleden sonra vardır.

İkisinde de YPG meşru bir unsur gibi görünmektedir. Hatta ABD ile yapılan anlaşmada YPG’nin“tüm muharipmevzileri” ifadesi düşündürücüdür. Çünkü muharip güç meşru bir silahlı kuvvet yapılanması için kullanılır. YPG/PKK bir terör örgütüdür ve bütün unsurları da teröristtir. Böyle bir anlaşmada her kelimenin önemi vardır.

Anlaşmalar bu kıştan sonra ama’ya tekrar dönebiliriz.

ABD, Rusya ile anlaşma yapıldıktan, Rusya ise ABD’den hemen sonra PKK/PYD’nin sözde generali Mazlum Kobani kod adlı teröristle görüştüler. Hemen anlaşmadan bunu yaparak, diplomatik lisanla, bütün dünyaya PKK/PYD’yi terörist kabul etmediklerini ilan ettiler. Hatta anlaşmaları bu teröristler adına yaptıklarını da açıkladılar.

Anlaşmaların daha mürekkebi kurumadan böyle bir açıklama yapmaları, İran’daki Liderler Zirvesinin televizyonlardan naklen yayınlanmasına benziyor.

Çok ilginç bir durum da söz konusu; Barış Pınarı Harekâtına bütün dünya karşı çıktı. Ama ABD ve Rusya ile yaptığımız anlaşmalardan bütün dünya memnun. Bu işte bir gariplik var. Sadece durdurulmuş olmak bunun için yeterli olmasa gerek.

Ayrıca Rusya ile yapılan anlaşmanın 5’inci maddesinde “23 Ekim 2019, öğlen saat 12.00’den itibaren, Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları, Barış Pınarı Harekat alanının dışında kalan Türkiye-Suriye sınırının Suriye tarafına…” denmektedir. Suriye devletinin güçlerinin kontrolünden bahsedilen, Harekât alanı dışındaki, bölgeye Menbiç’ten Afrin’e kadar olan bölge dâhil midir, anlaşılamamaktadır.

Önümüzdeki günlerde ne olabilir?

Bu anlaşmalarla PKK/PYD ABD ve Özellikle Rusya tarafından Suriye’nin meşru bir parçası olması sağlanacağa benziyor. Irak’ta da ABD aynı yolu izlemişti. Irak, millî ve üniter bir devlet iken Kürt ve Arap olarak iki parçalı devlet halini aldı. Suriye’de de gidiş bu yönde.

Halbuki Suriye ile anlaşıp PKK/PYD’nin ortadan kaldırılması için birlikte hareket edilebilirdi. Şam Yönetimi PYD’nin terörist olarak tanınacağına dair işaretleri vermişti de. Ancak şimdi PYD unsurları ile iletişime geçmiş vaziyette.

Eğer ABD ve Rusya, Suriye enerji kaynakları üzerinde anlaşmaya vardılarsa veya varabilirlerse –ki yeni aşamada çok da zor görülmüyor- Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ta bizi çok daha zor günler bekliyor demektir.

Türk tarihinde görülmemiş ağırlıkta ve zamanında cevap verilmeyen mektup da son bir aydaki en onur kırıcı olanıydı. Çöpe atıldığı söylenen bu mektupla birlikte ABD’ye gidilecek.

Daha önceki yazılarımdan birisinde, Sakarya’da durdurulmuş ve Lozan’da perçinlenmiş geri çekilme yeniden başladı demiştik. Cumhuriyetin kuruluşunun 97. yıldönümüne iki gün kala bu cümleleri yazmak çok ağır. Ama çekilme hız kazanmaya başladı. Bu çekilişin durması, mütemadiyen yanlış yapan yönetimin değişmesi ile mümkündür. Bir erken seçim kaçınılmaz olmaya doğru yaklaşmaktadır.

——–

Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Eminim ki Türkiye Cumhuriyeti ebediyete akıp giden zamanda ilelebet yaşayacaktır.

Yorumlar
  1. GÖNÜL PINAR ATACI dedi ki:

    Bu tümüyle güncel, özel ve güzel irdelemenin ve genellemenin başlığını oluşturan tamamen haklı ve temelli iki soruya yani SURİYE’DE TERÖRİST KİM ve GİDİŞ NEREYE sorularına verilecek en doğru yanıt şu olsa gerek :
    Söz konusu teröristler, eskiden ÖSÖ şimdiyse MSO denen katiller ve İdlib’e çöreklenmiş caniler ve de binlerce yıllık TSK’yı ve MEHMETCİĞİ, bu katillere ve canilere kalkan ve hami yapmış olan asker ve sivil karar alıcılardır. Söz konusu GİDİŞ ise hem Suriye’ye hem Türkiye’ye göz dikmiş bulunan yerel, bölgesel ve küresel BOP ve BOP’culuk denen eski ve yeni açık ve gizl ihanet ve melanettir.
    Sevgiler, saygılar, en iyi dilekler ve mutlu ve kutlu bayramlar size sayın AKSOY.