Alexa
DOLAR 7,9531
EURO 9,4048
ALTIN 487,91
BIST 1203,07
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 27°C
Az Bulutlu

Sürü Bağışıklığı

Ülkemizde resmi olarak ilk koronavirüsten ölüm 11 Mart 2020 de Sağlık Bakanı Dr.Fahrettin Koca tarafından açıklandı. Üzerinden 26 gün geçti. 6 Nisan 2020 itibariyle resmi rakamlara göre Türkiye genelinde Korona’dan vefat eden sayısı  574 , olgu sayısı 27069 oldu.Yapılan test sayısı ise 181.445 e ulaştı.

Son derece hızla yayılan koronavirüsün, toplumda yaratacağı sosyal , psikolojik ve ekonomik yıkımlardan  en az zararla çıkabilmek için ,  başından beri mutlaka sokağa çıkma yasağı, karantina olmalı dedik.  Ancak Sağlık Bakanı Dr.Fahrettin Koca, olguların görünmeye başladığı  ilk günlerde ‘’herkes kendi ohalini uygulamalı’’ diyerek ilgili mesajı verdi.  İktidar sokağa çıkma yasağına  sıcak bakmıyordu. Çözüm olarak sunulanlardan biri  65 yaş üstü bireylerin sokağa çıkmasının yasaklanması oldu. Türkiyenin en kalabalık şehri İstanbul olduğuna göre virüsün en çok dolaştığı yerin İstanbul olduğu belliydi ama resmi rakamlar 1 Nisan 2020 de  açıklandı.

Son verilere göre 12.131 enfekte ve  210 ölüm sayısı ile İstanbul’un  birinci sırada geldiği açıklandı.  Geçtiğimiz günlerde İstanbul Aile Hekimliği Derneği “İstanbul’da 32 aile hekimi, 13 ebe ve hemşire ile 7 personel olmak üzere toplam 52 personelin test veya tomografi sonuçlarının  pozitif olduğunu ‘’ belirtti.

Her ne kadar bir dizi önlem alınıyorsa da hem gecikmeli olması, hem de  peyderpey hayata geçirilmesi ve özellikle tam izolasyon sağlanmadığından İstanbul için yeterli olmayacağı çok nettir. 16 milyonluk şehirde halen daha çalışma mecburiyeti olan 2.5 milyon kişi dışarıda.. Bilim kurulunun bir kişinin virüsü 16 kişiye bulaştırdığı açıklaması dikkate alınırsa ortalama olarak İstanbul’da  200.000 enfekte kişi dolaşmaktadır.

Sokağa çıkma yasağı ile birlikte, acilen  sahra hastaneleri oluşturulmalı demiştik. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sn İmamoğlu’da açıklamalarında ifade etti. İlaveten Atatürk Hava Limanının hastaneye dönüştürülmesi gerektiğini de belirtmişti.  Dün akşam AKP li Cumhurbaşkanı da Atatürk Hava Limanının hastaneye dönüştürülerek, 45 günde hazır duruma getirileceğini söyledi.

İstanbulda yoğun bakım yatak sayısı İstanbul Tabip Odası Bilgilerine göre 4600. Yatakların %80 ise dolu. Bu durumda yoğun bakım gereksinimi olan hasta sayısı artış hızına bakarak geriye kalan yatakların kısa sürede dolacağını söyleyebiliriz. Yani 45 günde hazır olacak Atatürk Hava Limanı Hastanesi’nin mevcut hastalara ne kadar faydalı olabileceği tartışılır.

Hem gecikmeli hem de peyderpey getirilen çözümlerin halk sağlığına fayda sağlamayacağı gün gibi aşikar olmasına, sağlık ekibinde 601 kişinin enfekte olmasına,  basın ve sosyal medya aracılığı ile sokağa çıkma yasağı denilmesine rağmen , ısrarla ve ısrarla   bilimle inatlaşmanın bir yorumu var elbette.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson ülkesinde ilk olguların görülmesiyle birlikte Kovid-19 ile mücadele için ‘’Sürü Bağışıklığı’’ önermiş , hızla artan hastalar ve tepkiler yüzünden geri adım atmıştı.

Bizde de,  açıktan söylenmese de bulaş  hızının azalmasına yönelik  bilimin önerileri ile inatlaşmanın adı ‘’ Sürü Bağışıklığı’’ nın uygulanmasıdır.

Boris Johnson şu an Kovid-19 ile enfekte ve yoğun bakımda.   Bizim siyasilerde de yakında virüs gözlenmeye başlayacaktır. Umarız ülkemizin bu salgından kurtuluşu için hızlıca bilimin sesine kulak verilir.

Prof.Dr.Lale Afrasyap

Prof.Dr.Lale Afrasyap

İstanbulda doğdu. Temel eğitim ve yükseköğretimini İstanbulda tamamladı. Tıpta Uzmanlık Eğitimini Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde , Akademik Kariyerini Temel Onkoloji alanında İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsünde yaptı. 1997 de Doçent, 2004 de Profesör oldu. Akademisyenliğin yanı sıra, değişik düzeylerde idari görevlerde bulundu. 2003 yılında Muğla Üniversitesine giderek Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve Sağlık Bilimleri Fakültesi kuruluş komisyon Başkanlık görevlerini yürüttü.2012 yılında emekli oldu. İstanbulda bir vakıf üniversitesi Tıp Fakültesine ders görevlendirmeli olarak gitmektedir. 2015 yılından itibaren Tüm Öğretim Elemanları Derneği(TÜMÖD)-İstanbul Şubesi yönetiminde yer aldı. Çok sayıda akademik faaliyet organizasyon ve sorumluluğu (kongre,sempozyum v.b.), ulusal/uluslararası yayın, Ulusal/Uluslararası bildiri, mezuniyet sonrası eğitim sertifikaları, araştırma proje yürütücülük görevleri yaptığı akademik çalışmalardan bazı örneklerdir. Halen akademik çalışmalara TÜMÖD-İstanbul Şube Başkanlık görevini yürüterek devam etmektedir.
Prof.Dr.Lale Afrasyap Tüm Yazıları
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.