Alexa
Medya Siyaset

Sustu Zaman Dondu Yaşam

Sustu Zaman Dondu Yaşam

Tarih 28 Şubat 2020. Önceden planlanmış işlerim için dışarı çıktım. Hastanedeki işimi bitirdikten sonra arabamı Bahçelievler metrosuna yakın bir yere park ederek, Kızılay’a giden metroya bindim. Öteden beri Kızılay’a özel araçla gitmeyi sevmem. Trafik sorunu, park sorunu daha çok yorulmak demek benim için. Üstelik o kalabalık trafiği daha da zorlamanın ne gereği var.

Metroda insanların yüzüne baktım. Hepsi donuktu. Hepsinin bakışları uzaktı ve hiç kimse konuşmuyordu. Belli ki hepsinin yüreğinde fırtınalar kopuyordu, hepsi acı içindeydi.

Kimi günlük hayatın rutininde, kimi de benim gibi planlanmış işlerinin peşinde ama aynı yerdeydik. Birbirimizi hiç tanımıyorduk ama aynı hissediyorduk. Sadece bedenlerimiz oradaydı aslında.Gözler ve yürekler uzaklardaydı, hem de çok uzaklarda.  Sessizliğin derinliği acının yüreklerde hapsedilmiş çığlıydı.

Kızılay durağında indim. Yerin üstüne çıktım. Aynı şeyi gördüm. Donuk yüzler ve uzak bakışlar, derin bir sessizlik, sadece trafiğin sesi vardı bilindik.

Bize ne oldu böyle? Her geçen gün uzaklaşıyoruz kendimizden, her geçen gün koparılıyoruz köklerimizden.

Evlatlarımız ölüyor, daha hayatlarının baharında, hayallerinin en parlak çağlarında…

Kalemim yorgun, kalemim isyanlarda. Nasıl aktarılır böyle bir acı satırlara.

Oysa nedir bu yaşananlar, kimindir hesaplar?

Rusya’nın Birinci Petro, bilinen adıyla Deli Petro’dan beri en büyük hayali olan sıcak denizlere inme konusu bitti mi? Bitmez. İşte bu yüzden Rusya Suriye’yi bırakmaz. Rusya’nın Suriye’nin Tartus limanında üssü var. Tartus limanı Suriye’nin batısında Akdeniz bölgesinde. Elbette bu kadar değil, başka üsleri de var Rusya’nın Suriye de… Yani Suriye Rusya’nın güvenliği ve ticareti için önemli bir bölge. Peki, bu kadar mı? Elbette değil. Bir de petrol konusu var. Suriye’nin batı petrolleri Rusya’nın kontrolünde.

Gelelim ABD’ye, onun üzerine çöktüğü petroller doğuda.Bu kadar mı? Elbette değil. Ertelenen yüzyıllık bir proje var ajandasında;BOP (Büyük Ortadoğu projesi). Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde verilmiş bulunan milli mücadele Anadolu’yu işgalden kurtardı ve bu oyunu bozdu. Bunu unutur mu dünün işgalci orduları ve işbirlikçileri?Unutmaz! Oyun aynı oyun, hesap aynı hesap.  Yani onlar her zaman olduğu gibi daha çok almanın hesabında.

Bizse sözün bittiği yerdeyiz. Yüreklerin ateş aldığı, tarifsiz bir kederdeyiz.

İnsanların yaşadığı var olma mücadelesi bu gün derin bir sessizliğe ve büyük bir acıya bırakmıştı kendini. Bir millet yastaydı. Çünkü o milletin evlatları şehit olmuştu.

Bir millet metroda, sokakta, bulunduğu her alanda şehit olan evlatlarına yanıyordu. Bir millet toprağa düşmüş kahraman evlatlarının analarının, sevdalarının, beşikteki bebelerinin feryatlarını duyumsuyordu…

Şehitlerimiz için zaman susmuş, sevdikleri için donmuştu.

Başımız sağ olsun…

Hatice Topçu

Hatice Topçu

Rize’de doğdu. İlk, Orta ve Lise öğrenimini Rize’de tamamladı. Lisans Eğitimini İşletme alanında, Yüksek Lisans eğitimini Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eğitim Bilimleri Fakültesi, Eğitim Yönetimi ve Denetimi alanında tamamladı. Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü, Eğitim Yönetimi ve Politikaları Ana Bilim Dalı, Eğitim Yönetimi ve Teftiş Doktora Programına devam etti. Eğitim işkolunun çeşitli kademelerinde görev yaptı. Şubat 2019 tarihinde kamudaki görevinden emekli oldu. Yazın hayatına çeşitli dergi ve antolojilerde yayımlanan şiirleri ile başladı. 2004 yılında “TODAİE Hazırlık Kılavuzu” adlı Orta Doğu Amme Enstitüsü Sınavlarına Hazırlık Kılavuzu yayımlandı. İlk şiir kitabı;“Karanlığın Elleri”2008 yılında, ikinci şiir kitabı; “Yasak Elma” 2016’da yayımlandı. Eğitimci, Şair ve Yazar’ın okul öncesi eğitim çocuklarına yönelik hazırladığı “Can Okulda Dizisi” olarak altı adet hikâye kitabı (Okul Heyecanı, Okulda İlk Gün, Can ve Cansu, Görüyor Öğreniyoruz, Balonlarla Dans ve Can Partiyle) 2017 yılında yayımlandı. “Çağları Delen Önder Atatürk” dizisinin ilk kitabı olan “Altın Saçlı Çocuk” romanının birinci baskısı Ocak 2019 yılında, ikinci baskısı Ağustos 2019 ve üçüncü baskısı Kasım 2019 yılında yayımlanmıştır. Serinin İkinci romanı “Hayallere İlk Adım” romanının birinci baskısı Ağustos 2019 yılında, ikinci baskısı Kasım 2019 yılında yayınlanmıştır. ‘Kül Rengi Dünya” romanı Kasım 2019 yılında yayımlanmıştır. Ayrıca yazarın, Eğitim Bilimleri alanında bilimsel makaleleri bulunmaktadır ve çeşitli gazetelerde makale yazmayı sürdürmektedir. İki çocuk annesidir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ