Alexa
DOLAR 8,3465
EURO 9,6728
ALTIN 504,359
BIST 1112,37
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 19°C
Çok Bulutlu

Susturulan Basın

Susturulan Basın
22.05.2018 - 0:01
A+
A-

İktidarı has bel kader eline geçiren bir siyaset adamı, yönettiği ülkenin geleceğini elinde tutmak isterse, saldırılarını önce tüm özgürlüklerin  teminatı olan yargı bağımsızlığını ortadan kaldırmaya yöneltir, bunda da başarılı olduktan sonra da, saldırılarını basın özgürlüğüne yöneltir.

Nerede yargının bağımsız olduğu gerçek bir demokrasi varsa orada özgür basın vardır.

Özgür basın, halkın doğruları öğrenmesi  ve bu nedenle de siyasal tercihlerini sağlıklı yapabilmesi nedeniyle 4. Kuvvet olarak nitelenmektedir.

Bir İngiliz siyaset adamı basın özgürlüğünün önemini “Lordlar Kamarası da, Avam kamarası da   sizin olsun, siz bana özgür basını verin” diyerek vurgulamıştır.

Basın hürriyeti olmayan bir ülkede demokrasi olmaz.

16 Yıllık AKP iktidarı daha doğru bir söylemle Recep Tayyip Erdoğan’ın tek adam yönetimi,  bu 16 yıl içinde adım adım ülkenin geleceğini dilediği gibi elinde tutabilmek  için önce  yargı bağımsızlığını yok etmiş   ve sonra da çeşitli baskı yöntemleriyle yazılı ve görsel basının büyük bir çoğunluğunu da kendisine bağlamıştır.

Böylece Recep Tayyip Erdoğan etkisi altına aldığı basını, toplumu Cumhuriyet değerlerinden uzaklaştırmak, yapabildiği kadar değiştirmek ve kontrol etmek için  bir araç  olarak kullanmaktadır.

Dürüst, kalemlerini ve ruhlarını  satmayan bazı  basın mensupları ya iktidarın isteği üzerine  işlerinden olmuşlar ya da hapse atılarak  susturulmak istenmişlerdir. İktidar bunda da büyük oranda başarılı olmuştur.

Demokrasilerin ortak noktası, idare edenlerin, ancak kontrol ve sorumluluk sayesinde doğru yolda kalabilecekleri inancıdır. Buda ancak özgür basın ve bağımsız yargıyla gerçekleşir.

Ülke çok önemli bir seçime giderken yazılı ve görsel basının büyük bir kısmı Recep Tayyip Erdoğan’ın borazanlığını yapmaktadır.

Muhalefet sözcülerinin, adaylarının hiçbir propaganda faaliyet ve konuşmaları iktidarın emrindeki basın yayın organlarında yer almamaktadır. Hatta tarafsızlığı yasa ile düzenlenmiş olan  devletin televizyon kanalı TRT iktidarın  borazanı haline getirilmiştir.

Ülkemizde basının içinde bulunduğu  şartlar son derece vahimdir.

Baskı ile susturulan yazılı basının dışında kalabilen  birkaç yazılı basın organı da  Basın İlan Kurumu Resmi İlan yönetmeliğinde yapılan bir değişiklikle de susturulmak istenmişti, ancak  iktidarın bu oyunu hala yargıda kalan  hukukun üstünlüğüne inan  yargıçlar tarafından önlendi.

Özgür basın, bağımsız yargı, idare edenleri önce rezil olma sonrada mahkûm olma korkusuyla dürüst kalmağa zorlar.

Eğer siyasi liderin,  kendisinin ve yakın çevresinin böyle korkuları yok ise yargı bağımsızlığı ve özgür basınla hiçbir sorunu olmaması gerekir.

Okuma alışkanlığının okur yazarlar arasında bile düşük olduğu ve okur yazar oranının genelde  düşük olduğu bizim gibi ülkelerde görsel basın çok önemlidir. TRT’ni tarafsızlığı kanunla bu nedenle düzenlenmiştir.

Yani TRT  yöneticileri tek taraflı iktidar borazanlığı yaparak görevlerini kötüye kullanmaktadırlar. İktidar değişikliğinde bunlardan, bunu hesabını, yargı önünde sormak gerekir.

Önümüzdeki hayati seçim sonucunda iktidar olacağı artık açıkça görülen Millet İttifak’ının yapacağı ilk şey, hem de ilk yüz gün içinde, sahiplerinden gasp edilen  medya kuruluşlarını sahiplerine iade etmek ve bundan böyle medya patronlarının başka hiçbir ticari faaliyet içinde bulunamayacağı konusunda yasal düzenlemeler yapmaktır.

Bu yapılmadığı takdirde medya patronları iktidarların baskısı ile istediği insanları halkın gözünde hain, yalancı yapmaya devam ederken de, layık olmayan birilerini kahraman yapacaktır.

Şahin Mengü

Şahin Mengü

Siyasetçi, avukat. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu Serbest avukatlık, Türkiye Barolar Birliği Genel Sekreterliği ve Türk Eğitim Derneği Genel Başkan Yardımcılığı yaptı. 23. Dönem CHP Manisa milletvekili.
Şahin Mengü Tüm Yazıları
YORUMLAR
 1. Gnül Pınar Atacı dedi ki:

  Tebrikler ve teşekkürler sevgili MENGÜ. Tamamen haklısın. ÖNCE REZİL OLMA SONRA DA MAKKÜM OLMA KORKUSU bunları ve BORAZANLIĞINI YAPAN kalemşörleri iyice snirlendirmiş ve panikletmiş olsa gerek. Hepsinin birden tek tek veya topluca işledikleri ve işlemeyi sürdürdükleri suçlar ve günahlar o kadar çoktur ki bunlara, bu toprakların altnda ve üstünde ve hatta ahrette bile yer yoktur. Ve vurgulamış olduğun üzere ulusal ve toplumsal, ulu ve kutsal MİLLET İTTİFAKI’nın kaçınılmaz utkusu, GEREKLİ YASAL DÜZENLEMELERİ YAPACAK ve BUNLARA BORAZANLIK YAPARAK GERVELERİNİ KÖTÜYE KULLANANLARDAN GEREKEN HESABI mutlaka soracaktır.

 2. Gnül Pınar Atacı dedi ki:

  Tebrikler ve teşekkürler sevgili MENGÜ. Tamamen haklısın. ÖNCE REZİL OLMA SONRA DA MAHKÜM OLMA KORKUSU bunları ve vunlarin BORAZANLIĞINI YAPAN kalemşörleri iyice snirlendirmiş ve panikletmiş olsa gerek. Hepsinin birden tek tek veya topluca işledikleri ve işlemeyi sürdürdükleri suçlar ve günahlar o kadar çoktur ki bunlara, bu toprakların altnda ve üstünde ve hatta ahrette bile yer yoktur. Ve vurgulamış olduğun üzere ulusal ve toplumsal, ulu ve kutsal MİLLET İTTİFAKI’nın kaçınılmaz utkusu, GEREKLİ YASAL DÜZENLEMELERİ YAPACAK ve BUNLARA BORAZANLIK YAPARAK GÖREVLERİNİ KÖTÜYE KULLANANLARDAN GEREKEN HESABI mutlaka soracaktır.

  1. Şahin Mengü dedi ki:

   Çok çok teşekkür ederim. Katkılarınız bana moral veriyor,

 3. Kemal Direnç dedi ki:

  Keşke haftada 2 gün değil daha çok yazsanız.Yazılarınızı dikkatle takip ediyorum.Saygılarımı sunarım

  1. Şahin Mengü dedi ki:

   Teşekkür ederim Kemal bey, ama normal mesleğimi de yaptığım için ancak yatişebiliyorum. saygılarımla.