Alexa
DOLAR 7,6604
EURO 8,9115
ALTIN 458,459
BIST 1124,17
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 29°C
Mevzi Sağanak

Taylan Yıldız :Meral Akşener’in Bu Yola Çıkması Tesadüf Değil

Taylan Yıldız :Meral Akşener’in Bu Yola Çıkması Tesadüf Değil
20.04.2018 - 20:00
A+
A-

İYİ Parti Genel İdare Kurulu Üyesi ve Gençlikten Sorumlu Genel Başkan Danışmanı Taylan Yıldız Bursa İl Başkanlığında, İYİ Gençlik Bursa tarafından düzenlenen ‘Türkiye’nin Geleceği İçin Girişimcilik ve Teknoloji’ konulu söyleşisiyle gençlerle buluştu.

Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği söyleşiyi İYİ Gençlik Bursa Basın Yayın ve İletişimden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Av. Emre Furkan Oruç Medya Siyaset okurları için haberleştirdi.

Taylan Yıldız ’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle

“Artık gençlerimizin okullarda kaliteli bir eğitim alma şansı kalmadı”

Taylan Yıldız söyleşisine kendisini tanıtarak başladı. Orta halli bir ailenin çocuğu olduğunu ve devlet okullarında okuduğunu belirten Yıldız devlet okulları için,”Hepsi özel okullardan katbekat daha iyilerdi. Oralara gitmek bir ayrıcalıktı. Oralarda çalışan öğretmenlerin neredeyse hepsinin kendi tez kitapları vardı. 16 yıl yurtdışında yaşadıktan sonra döndüğümde, ülkemizdeki bu fırsat eşitliğinin ortadan kalktığını, potansiyeli olan çocukların iyi yetiştirilip ülkeye kazandırılması konusunda sıkıntı yaşandığını gördüm. Maddi durumu iyi vatandaşlarımız bile çocuklarını okutacak okul bulamazken asgari ücret ile çalışan vatandaşlarımızın çocuklarının iyi bir eğitim alma imkânı ne yazık ki kalmadı”dedi.

“Artık insanlar bu ülkeden kaçmanın yollarını arıyor”

Türkiye’den hiçbir zaman kopmadığını söyleyen Yıldız, “Hayır kampanyası için de Türkiye’ye geldim. Burada çok güzel insanlarla çalışma fırsatım oldu. Burada olduğum sürede şunu gördüm ki Meral Akşener ve çevresindeki insanlar çok kaliteli, iyi niyetli ve vicdanlı insanlardı. Bu nitelikteki insanlar ülkesini iyi yönetir, kendi çıkarlarına alet etmezler. Ben o insanlarda bunu gördüm. Ve yine o insanlar bu ülkenin iyi bir yolda olmadığını görerek bunu düzeltmek için çalışıyorlar. Artık insanlar yurtdışına kaçmanın yollarını arıyor ve gidenler geri dönmekten korkuyorlar. Bizim ülkemiz bunu hak etmiyor”diyerek neden Google’dan ayrılıp Türkiye’de İYİ Parti için çalışmaya başladığından bahsetti.

“Parçalarını dışardan aldığınız tankın montajını burada yapınca o tank milli olmaz”

Taylan Yıldız gençlerin sorularını da cevapladı. Söyleşide bir ‘gencin sanayi sisteminin milliliği’ üzerine soruduğu bir soru üzerine Yıldız, “Küresel olarak öyle bir durumdayız ki, mesela bir uçak yapılıyor, o uçağın arka kanadının bir kısmı Bolivya’da yapılıyor anteni farklı bir yerde. Bizim Türkiye olarak yapmamız gereken şey, global değer zincirine anlamlı bir katkı sunacak bir ülke durumuna gelmektir”dedi. Aynı soru hakkında sözlerine bir örnek ile devam eden Yıldız, “Bir telefonun tamamını Türkiye yapmak zorunda değil. iPhone dediğiniz telefon 1000 dolara satılıyorsa bunun belki 300 dolarlık bir kısmı Amerika’nın değil de başka bir ülkenin kasasına giriyor mesela ama kimse o telefonu 300 dolarlık kısma katkı sağlayan ülke yapıyor demez. Başka bir örnek vermek gerekirse Samsung ve Apple birbirleriyle amansız bir mücadele içindeler ama Apple’ın ekranlarını Samsung yapıyor. Yani artık milli bir sanayi sistemi yok, entegre global bir sistem var ve Türkiye bu sistemin içinde kendisine maksimum katma değeri sağlamak zorunda. Bizim ülkemizin şu an yaptığı şey ise sadece montaj. 1 dolarlık ihracat yapmak için 88 centlik ithalat yapıyoruz. Bir şeye milli demek için, mesela tank yapıyorsanız tankın içindeki çipi siz yapacaksınız, algoritmasını siz yazacaksınız. Bütün önemli parçaları dışarıdan ithal edip montajını burada yapıp üzerine Türk ismini koyunca o tank milli olmaz”dedi.

“Türk siyasetinde liyakat sistemi yok”

Başka bir gencin ise ‘neden özellikle gençlerin yanında olduğunu’ sorması üzerine ise “Arkadaşlarım, 21. Yüzyılın vizyonu ancak sizin omuzlarınız üzerinde yükselebilecek bir vizyondur. Ben de zaten bu vizyonu ancak sizlerle paylaşabilirim ve sizlerle ortak projeler yaparak biz bu ülkeyi kalkındırabiliriz”dedi. Türkiye siyasetinde liyakat sisteminin olmadığına da değinen Yıldız,”Ben İYİ Parti dışında Türkiye’deki diğer partilerin gençleri anlamaya çalışmadığını ve onlara destek vermediğini düşünüyorum. Türk siyasetinde 30-40 yıl siyasetin içinde yer alırsanız önemli yerlere gelebiliyorsunuz. Sırf bu yüzden ülkesine katkı sağlayacak donanımlı gençlerin önü kesiliyor. Bir insan 30 yıl bir iş yaptı diye o iş en iyisi olacak diye bir şey yok. Liyakat dediğimiz şey de zaten budur ve bizim gençlerimizin aradığı şey de budur. Ben Sayın Genel Başkanımız Meral Akşener’in doğrudan verdiği talimat üzerine söylüyorum ki bizim gençlerimiz bizim ana damarımız. Biz kadınlarımızın ve gençlerimizin omuzlarında yükselecek bir partiyiz”dedi.

“Sizler ile İyiler daha iyi”

Söyleşiye ara verildiğinde üzerinde ‘Akşener yeminle, Bursa Gençlik seninle’ yazılı olan pasta ile Taylan Yıldız’a sürpriz yapıldı. Bu güzel sürprize gençler de Bursa ile özdeşleşmiş sloganlar olan ‘Vallahi olacak Billahi olacak, Akşener seneye başkan olacak’ ve ‘Akşener yeminle, Bursa Gençlik seninle’ sloganlarıyla eşlik ettiler. Pasta sürprizi ve atılan sloganların üzerine Taylan Yıldız, “Çok keyifliydi. Bizim aradığımız enerji bu. Biz ne diyoruz? Artık neşeli olmalıyız. Burasının bayram sofrası gibi olması lazım. Meral Abla ile başlayan İyiler Hareketi, İl Başkanımız, İl Teşkilatımız ve ve siz Gençlik Kollarımız ile daha iyi. Bu yüzden sizlere tekrar teşekkür ediyorum”dedi.

“Bugün Meral Akşener’in bu yola çıkması tesadüf değil”

İnsanlarımızın Türk siyasetindeki beklentilerinden de bahseden Yıldız,”İnsanlar artık samimiyeti özlediler, insanlar ‘harbi’ insanları özlediler, bugün A deyip yarın B demeyen insanları özlediler. Bugün bir Meral Akşener’in çıkması tesadüf değil. Hem devlet bilgisi, kültürü, ahlakı olacak hem siyasi nezaketi olacak hem samimi olacak hem de birleştirici bir unsur olacaksınız. Bunların hepsinin bir arada olduğu bir liderimiz var. Ve Genel Başkanımız Meral Akşener de çevresini bu unsurlara sahip olan insanlardan kurdu”dedi.

“İnsanlarımızı robotların yapamayacağı konularda eğitmeliyiz”

Sözlerine ‘Sanayi 4.0’konusu ile devam eden Yıldız, “Eğer siz bir robota 24 saat 0 hata ile bir işi yaptırabiliyorsanız işçi çalıştırmazsınız. Ülkemizdeki birçok büyük fabrika bu robotlardan almaya başladı. Nasıl traktörün icadıyla artık çapa yapan insanlara gerek kalmadıysa sanayi sektöründe de durum böyle olacak. Bizim yapmamız gereken şey ise bu insanlarımız eğitip istihdamı yakında makineleşecek olan yerlerden başka sektörlere kaydırmak olmalı. İnsanlarımızı robotların yapamayacağı konularda eğitmeliyiz”dedi.

“Türkiye beyin göçü konusunda bir durak olmalıdır”

Taylan Yıldız sözlerine son verirken, ” Yerli ve milli dediğimiz şey global bu sistemin bir parçası olarak müreffeh bir ülke olup dünyada saygın bir konuma gelebilmektir. Beyin göçü dediğimiz şey de Türkiye’ye gelsinler ve bir daha hiç gitmesinler demek değildir. Serbest dolaşım olmalı dünyada ve Türkiye de bu serbest dolaşımın güzel bir durağı olmalıdır. Niye bugün bir matematik dehası gidip Paris’te yaşarken niye İstanbul’da Ankara’da İzmir’de Bursa’da yaşamaz? Gelsin burada yaşasın. Dünyadaki yetişmiş beyinler için de Türkiye bir durak olmalıdır. ” dedi.

YASAL UYARI:Söyleşinin yazılı yayın hakkı Medya Siyasete aittir.Tamamı yada bir kısmı YAZILI-GÖRSEL BASIN VE İNTERNET SİTELERİNDE www.medyasiyaset.com kaynak gösterilip link verilmeden yayınlanamaz. 

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
Medya Siyaset Tüm Yazıları
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.