Alexa
DOLAR
7,3632
EURO
8,9678
ALTIN
442,68
BIST
1.569
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Çok Bulutlu
13°C
İzmir
13°C
Çok Bulutlu
Cuma Sağanak Yağışlı
13°C
Cumartesi Sağanak Yağışlı
14°C
Pazar Gök Gürültülü
15°C
Pazartesi Gök Gürültülü
17°C

Tekalif-i Milliye’den Şefkat-i Devletiye’ye (Bölüm-1)

Değerli Medya Siyaset okurları,
Koronavirüsün sebep olduğu ekonomik sorunların toplumsal odaklı çözümüne ilişkin İktidarın uygulamalarının ve Muhalefetin tekliflerinin değerlendirilmesi ile Şahsi önerilerimi içeren 2 Bölümlük çalışmamı, 22 Nisan 1996’da başladığım Ekonomi Bürokrasisindeki kariyerimin bugün itibariyle ulaştığım 34. Yılına ve Hakimiyetin Kayıtsız-Şartsız Türk Milletinin olduğu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramına İthaf ediyorum. Kuvvayı Milliye Ruhuyla Nice 100. Yıllara… Saygılarımla,

Tekalif-i Milliye’den Şefkat-i Devletiye’ye (Bölüm-1)

Bütün dünyayı etkisine alan Küresel Koronavirüs Salgınına karşı, kalkınmış ülkeler ekonomik güçlerine paralel olarak İnsan Odaklı ve tatmin edici Doğrudan Gelir Desteği içeren programlar uygularken, maalesef ülkemizde açıklanan ilk sözde ekonomik pakette, doğrudan etkilenen sosyal kesimler yerine, konuyla doğrudan ilişkili olmayan Havayolları Ulaşımı, Turizm Şirketleri ve Konut İnşaatı ve Kredilendirmesiyle ilgili Müteahhitlik firmalarına destek verileceği, inandırıcı ve yeterli olmayan bir tutar ile ilan edilmiştir.

Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan ABD Toplam 2 Trilyon Dolar (Kişi Başına 6.000 Dolar)

AB’nin en büyüğü Almanya 750 Milyar Euro (825 Milyar Dolar) (Kişi Başına 10.000 Dolar)

Uzakdoğunun Teknoloji devi Japonya 1 Trilyon Dolar, (Kişi Başına 8.000 Dolar)

İspanya 200 Milyar Euro tutarlarında (220 Milyar Dolar) (K,işi Başına 4.000 Dolar) tutarlarında Ekonomik Paket açıklarken,

Türkiye’nin açıkladığı sözde paket 100 Milyar TL, yani yaklaşık 15 Milyar Dolar, KİŞİ BAŞINA 180 DOLAR gibi cüzi düzeyde kalmıştır ki, bu durum; Döviz rezervlerinin rekor kırdığı, IMF’ye borç verileceği, Kişi Başına Milli Gelirin uçtuğu ve Avrupa Bizi Kıskanıyor söylemlerinin ne kadar anlamsız ve gerçeğe aykırı olduğunu da net bir şekilde ortaya koymaktadır.

 KORONAVİRÜS SALGINININ EKONOMİK VE SOSYAL HAYATA ETKİSİNİN               
AZALTILMASI HK. 16 NİSAN 2020 TARİH VE 7244 SAYILI KANUN

Daha önce ayaküstü açıklanan önlemlerde olduğu gibi, Sözkonusu Kanunda da yine Virüsten etkilenen insanlarımıza doğrudan gelir desteği yerine, şirketlerin çıkarlarını ön plana alan sınırlı bir paket sözkonusudur.

Çünkü 17 yıldır yapısal sorunları çözülüp güçlü bir ekonomiye sahip olunacağına, Cumhuriyetin birikimlerini 60 Milyar dolara satıp, yerine bir tek üretim tesisi bile koymadan, düşük kur yüksek faiz ve sıcak para ile ve borçlanma ile finanse edilen, istihdam yaratmayan ithalata bağımlı bir yapının sonucu olarak 2 yıldır yaşanan ve Dış Güçler Masalı ile geçiştirilmeye .çalışılan ekonomik kriz, bu sefer Virüs bahane edilerek üstü örtülmeye, ve hatta fırsattan istifade vatandaşların elinde avucunda ne varsa alınarak kamu açıkları kapatılmaya çalışılmaktadır.

Oysa, Devletlerin var olma sebebi düzeni ve refahı sağlamak ve olağanüstü durumlarda insanı merkeze alarak öncelikle vatandaşlarını korumaktır. Anayasamızın mutlak hükmü olan Sosyal Devlet  ise muhtaç vatandaşlarını korumaya öncelik verendir.

Paket alt konularla beraber 40 maddeden oluşmasına rağmen, Dernek, Kooperatif, Odalar ve Borsaların Genel Kurullarının ertelemesi gibi vatandaşlarımıza hiçbir katkı sunmayan birçok maddeler de içermektedir ve Vatandaşlarımızı doğrudan ilgilendiren sadece 3 önemli madde bulunmaktadır.;

1-Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Taksitlerinin 3 Ay Ertelenmesi,

2- Belediye Meclislerinin Onayı ve Vatandaşların Müracaatı Şartıyla Su ve Elektrik Faturalarının 3 Ay Ertelenmesi,

3- İşsizlik Fonundan yapılacak daha yüksek ödeme yerine, İşten çıkarmaların 3 ay Yasaklanarak, Çalışanların, , Günlük 39,24 TL.(5,65 Dolar),  Aylık 1.177 TL.(170 Dolar) Ücretli İzne Zorlanması. (Ortalama 4 kişilik bir aile için Kişi Başına Günlük 9,81 TL. (1,41 Dolar) ödenmesi).

Öğrencilere sağlanan KREDİ VE YURT TAKSİT ERTELEME imkanının sağlayacağı tutar konuşmaya bile değmeyecek bir hususken,

KONUT-İŞYERLERİ ELEKTRİK ve SU FATURALARININ 3 AY SÜREYLE ERTELENMESİ’nin Vatandaşlarımıza katkısını bir örnekle izah edersek ne kadar komik olduğu ortaya çıkacaktır.

Diyelim ki aylık Elektrik veya Su Faturası 100 TL. ise, Hükümetin vatandaşlarımıza lütfettiği; Bu faturaya 3 ay süreyle aylık %3’den uygulanacak gecikme cezası olan 9 TL.’nin (3 Aylık 1,3 Dolar, Aylık 43 Sent) alınmayacak olmasıdır. Bunu sağlamak  için de sokağa çıkma yasaklı olunmaması ve en az aynı tutarda ULAŞIM MALİYETİNE katlanılarak ilgili kurumlara YAZILI BAŞVURUDA bulunulması şartları da yerine getirilirse….

Yani Vatandaşlarımıza Dilenci Muamelesi yapılırken, aynı zamanda alay edilmektedir. İşte Yıllık Milyarlarca Lira tutarında Maaş,  Ödenek, Yolluk, Danışman, Sekreter, Şoför ve her türlü imkan ve imtiyazdan mahrum etmediğimiz 600 Vekilin çıkarttıkları Kanun bu… 

Daha yüksek tutardaki İşsizlik Ödeneğinden kurtulmak için üretilen formül olan ÜCRETLİ İZİN ise bir devletin vatandaşlarını aldatmaya yönelik bir örnek olarak tarihe geçecektir. Ücretli İzin Ücretinin 1 Dolar 41 Sent olarak belirlenen Kişi Başına Günlük tutarı, Dünya Bankasının Yoksulluk Sınırı olarak belirlediği 2 Dolar ve Türkiye şartlarında geçerli olan “5 Doların” bu kadar altında belirlenmesine hangi vicdan sessiz kalabilir? Meclisteki Vekiller eğer kabul ettikleri bu Madde kendilerine uygulansa ve başka gellir kaynakları olmasa kaç gün dayanabilirler?

Doğrudan Gelir Transferi yapıldığı iddia edilen 1.000 TL’lik (144 Dolar), (4 kişilik Aileye Aylık Kişi Başına 250 TL. (36 Dolar), ödemenin; 1 ayda harcanacağı varsayımıyla, Kişi Başına Günlük 1,20 Dolardır ve aynı Ücretli İzin tutarında olduğu gibi Açlık Sınırının bile altındadır Sözkonusu yardımın hangi kriterlerle, kimlere, ne kadar süreyle verileceği de belirsizdir. Bu sebeple bu tutarın, hem ödenme kriterlerinin netleştirilmesi, hem de sadaka düzeyinden Asgari Ücret Düzeyine yükseltilmesi elzemdir.

Yine Emeklilere ödenmesi gereken Bayram İkramiyesinin 1,5 ay önce ödenmesi dışında herhangi bir doğrudan ek destek sözkonusu değildir.  Bu tutarlar maalesef Türk Milletinin Dilenci konumuna oturtulmasının amaçlandığını ortaya koymaktadır ki bu asla Kabul Edilemez!

Diğer yandan Muhalefetin konu hakkındaki önerilerine bakıldığında;

Ana Muhalefet Partisi virüsten doğrudan etkilenen yoksul kesimleri kapsayan somut öneriler yerine, aynı Hükümet gibi sadece bazı sektörleri kapsayan, genişliği ve derinliği olmayan 13 Madde açıklamış, Destekçisi konumundaki diğer ittifak ortağı ise, Koronavirüsün sebep olduğu sorunların çözümünü, Katardan hibe edildiği idda edilen Uçağın Hastaneye dönüştürülmesine indirgeyecek kadar sığ bir yaklaşımda bulunmuştur.

Bunlara ilave olarak DPT E.Müsteşarı ve CHP İstanbul Milletvekili Sn.İlhan Kesici ve Hazine E.Müsteşar Yardımcısı Sn. Mahfi Eğilmez, şahsi düşünceleri olarak, PARA BASILMASI önerisini ortaya atmışlardır. Bu öneri kolaycı bir yaklaşım olduğu gibi, Hiperenflasyona yol açacak olması sebebiyle, Koronavirüsten en fazla etkilenen dar gelirli kesimlerin tamamen aleyhinedir.

Kamuda 32 Yıl görev yapmış Planlama Uzmanı ve DTM E.Müsteşar Yardımcısı olarak bilfiil çalıştığım onlarca, Yıllık Ekonomik Program, Kalkınma Planı ve İstikrar Tedbirlerinden edindiğim tecrübeyle diyebilirim ki; ne İktidarın göstermelik olarak uygulayacağını beyan ettikleri tedbirler, ne de Muhalefet ve çeşitli kesimlerin önerileri, maalesef toplumun gerçeklerine uymamakta ve sorunların çözümünü sağlama özelliğine sahip bulunmamaktadır.

Virüs uygulamaları sebebiyle başta hizmet sektöründe olmak üzere işlerini kaybetmiş olanları, özellikle son 2 yıldır ekonomik krizin altında ezilirken, virüs bahane edilip fırsatçılık yapılarak ürün fiyatlarının artması sonucu geçim sıkıntısı çekecek milyonlarca emekli ve dar gelirliyi, günlük kazanca bağlı taksi-dolmuş, otobüs şoförlerini, tamircileri, berberleri, ücretli öğretmenleri, mevsimlik işçileri, gündelikçileri, Pazar tezgahını açamayanları, dükkanını kapatanları, kirasını, elektrik, su, doğalgaz faturalarını ödeyemeyenleri, vb. milyonlarca zorda kalmış insanımızı düşününce, Vicdanım ve Türk Milletine olan sevgim aşağıdaki önerileri Kamuoyuna sunmayı zorunlu kılmıştır.

Yarın; TEKALİF-İ MİLLİYE’DEN ŞEFKAT-İ DEVLETİYE’YE-2
KORONAVİRÜSÜN SEBEP OLDUĞU SOSYO-EKONOMİK SORUNLARA
İNSAN ODAKLI DESTEK PAKETİ ÖNERİLERİ”

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.