Alexa
DOLAR
8,1888
EURO
9,8769
ALTIN
471,83
BIST
1.330
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Çok Bulutlu
21°C
İzmir
21°C
Çok Bulutlu
Perşembe Parçalı Bulutlu
22°C
Cuma Az Bulutlu
24°C
Cumartesi Gök Gürültülü
25°C
Pazar Gök Gürültülü
24°C

Tekalif-İ Milliye’den Şefkat-İ Devletiye’ye (Bölüm-2)

Tekalif-İ Milliye’den Şefkat-İ Devletiye’ye (Bölüm-2)

KORONAVİRÜSÜN SEBEP OLDUĞU SOSYO-EKONOMİK SORUNLARA  İNSAN ODAKLI DESTEK PAKETİ 

Virüsten doğrudan etkilenen ve gelir kaybına uğrayan Çalışanlar ve İşsizler ile Yoksul ve Muhtaç Ailelere gelişmiş ülkelerin yaptığı gibi doğrudan NAKDİ DESTEK verilmeli, GELİR yönünde ise Yüksek GELİR ve SERVET sahibi olanlardan bir seferlik katkı ile Kamuda Lüks ve İsrafa son verilmelidir.

Sadece bu amaca hizmet etmek üzere “TOPLUMSAL DAYANIŞMA FONUoluşturulmalı, bu amaca matuf ihdas edilecek VERGİLER, her türlü BAĞIŞLAR ve Diğer Kaynaklar burada toplanmalı, Yine bu amaçla yapılacak yardımlar bu FON’dan ödenmelidir.

Öneriler sadece GİDER ARTTIRICI değil, GİDER AZALTICI ve GELİR ARTTIRICI da olacağı için, ekonominin KAYNAK-HARCAMA dengesini bozmayacak,aksine olumlu katkıda bulunacaktır.

VİRÜSTEN DOĞRUDAN ETKİLENEN YOKSUL VE MAĞDUR  KESİMLERE DOĞRUDAN NAKİT DESTEKLERİ

 1- Yoğun mesai harcayan ve tedavi hizmetleri ile bağlantılı, fedakarca ve risk alarak çalışması zorunlu olan görevlilerden Doktor, Hemşire Hastabakıcı ve diğer bütün SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ALKIŞ YERİNE yerine 6 ay süreyle  ÇİFT MAAŞ ÖDENMELİ, Bağlantılı diğer görevlilere aynı sürede her ay en az ASGARİ ÜCRET Tutarında EK ÖDEME yapılmalıdır.

2- Virüs sebebiyle işlerini kaybeden, başta Hizmet Sektörü olmak üzere, Ücretli Öğretmenler vb. Yevmiye usulü çalışanlar, ile İşsizlerin hayati ihtiyaçlarını karşılamak üzere önümüzdeki 6 Ay boyunca en az ASGARİ  ÜCRET Tutarında TOPLUMSAL DAYANIŞMA KATKISI verilmelidir.

3- Aynı tutarda olmak üzere, işyerlerini kapatmak zorunda kalan Küçük Esnaf, Berber, Kuaför, Tesisatçı, Tamirci, Terzi, Kurye, Temizlikçi, Şoför, Esnaf ve Sanatkarlara, Küçük Çiftçiye vb. bütün Mağdur Kesimlere de, daha da borçlanmalarına sebep olacak KREDİ yerine, işlerine dönene veya işyerlerini açana kadar ASGARİ ÜCRET Tutarında TOPLUMSAL DAYANIŞMA KATKISI Ödenmelidir.

 4- 65 Yaş ve Sağlık kısıtı sebebiyle  sokağa çıkma yasağı uygulandığı için geçinecek düzeyde gelir elde edemeyenlere de aynı tutarda ve aynı sürede TOPLUMSAL DAYANIŞMA KATKISI’nda bulunulmalıdır.

5- Emeklilere erken ödeneceği ilan edilen 1.000 TL’lik Bayram İkramiyesinin Sadaka konumundan çıkartılıp, artan fiyat ve ihtiyaçlar gözönüne alınarak, Asgari Ücret Düzeyinde belirlenerek, önümüzdeki 6 ay boyunca her ay TOPLUMSAL DAYANIŞMA KATKISI olarak ödenmeli ve daha sonra bayramlarda yapılacak ödeme yine Asgari Ücretin altında olmamalıdır.

6- Elektrik ve su Faturalarıın ödemelerinin 3 ay ertelenmesi yerine, Aylık geliri 5.000 TL’nin altında olanların tamamının ELEKTRİK, SU ve DOĞAL GAZ faturaları önümüzdeki 6 ay boyunca Toplumsal Dayanışma Fonundan karşılanmaldır.

7- Öğrencilerin, KREDİ ve YURT ÖDEMELERİ ertlenmek yerine, vadesi gelen tutarlar önümüzdeki yıl sonuna kadar Toplumsal Dayanışma Fonundan karşılanmalıdır.

ASGARİ ÜCRET düzeyinde önerilen 6 Aylık dönem için toplam tutar Kişi Başına 2.000 Dolar ve 20 Milyon kişiyi kapsaması durumunda ise Genel Toplam 40 Milyar Dolar tutarında olacaktır ki,  bu tutarlar 5 Milyon Suriyeli Mülteciye 5 yılda Kişi Başına ödenen 10.000 Doların beşte birine, toplamda ise 52 Milyar Doların %80’ine tekabül edecektir. Elektrik, Gaz, ve Su Faturaları ve diğer ödeme tutarları ile birlikte Toplam Maliyet 50 Milyar Dolar civarında olacaktır.

Kaldı ki bu ödemeler için önereceğimiz Tasarruf Tedbirleri ve Gelir Arttırıcı Önlemler ile Bütçeye ek bir yük getirilmeyecek, aksine Piyasaların toparlanmasından, Gelir Dağılımının iyileştirilmesine kadar pek çok olumlu katkısı da olacaktır.

 Özellikle belirtmek gerekir ki: Doğrudan Nakit Desteği, herhangi bir uzun prosedür gerektiren zorlu müracaat şartlarına bağlanmamalı, E- Devlet, Nüfus ve Vatandaşlık İşl. Gn. Md., İş-Kur Gn. Md., Hazine ve Maliye Bakanlığı ve SGK’nın elindeki mevcut veriler kullanılarak, kayıtlı çalışsın-çalışmasın, bütün muhtaç kesimlere Vatandaşlık Bilgileri ile ve Bankalar ve PTT aracılığıyla doğrudan ödenmelidir.

GİDER AZALTICI ve GELİR ARTTIRICI ÖNERİLER

1- YARDIM KAMPANYASI’na  derhal son verilerek, toplanan tutar TOPLUMSAL DAYANIŞMA FONUNA aktarılmalı, Kamuda yoğun bir şekilde yaygınlaşmış israfın önüne geçilmek üzere; TASARRUF KAMPANYASI başlatılarak, bu çerçevede örnek olmak üzere;-BEŞTEPE SARAYI faaliyetleri 6 Ay süreyle durdurulmalı,

-İstanbulda kullanılan Saray, Kasır vb. Mekanlardaki maliyet asgariye indirilmeli,
-Cumhurbaşkanlığı’na ait 16 UÇAK’tan bir tanesi hariç, tamamı açık arttırma ile satılmalı ve geliri Virüsle Mücadeleye tahsis edilerek TOPLUMSAL DAYANIŞMA FONUNA Aktarılmalıdır.
-Marmaris ve Ahlat’ta yapımı devam etmekte olan YAZLIK SARAYLAR‘ın inşaatları  derhal durdurulmalıdır.

2- Kamudaki ARAÇ israfına son verilerek, 2020 Bütçesindeki bütün Taşıt Alım Ödenekleri İPTAL edilmeli, Bakanlar  dahil, bütün kamu görevlilerine yapılan araç tahsisleri kaldırılmalıdır.

3- Kamu Yatırım Programı gözden geçirilmeli ve gereksiz Cari Harcama kalemleri iptal edilmeli, acil olmayan yatırım ödenekleri derhal iptal edilmelidir.

4- 2019 Mali yılı sonuçlarına göre yıllık;
50 Milyon TL üzerinde Satış Hasılatı elde eden şirketlerden %5,
20 Milyon TL üzerinde olanlardan %2,5 ve
1 Milyon TL’nin üzerinde olanlardan %1 ve bir defaya mahsus olmak üzere Net Hasılat veya Net Karları üzerinden TOPLUMSAL DAYANIŞMA VERGİSİ alınmalıdır. (Para, Banka ve Sermaye Piyasası Aracı Kurumlar Dahil)
5- Bugüne kadar büyük imtiyazlar sağlanan;

-KUYUMCULUK VE DEĞERLİ TAŞ FİRMALARINDA,
-Son 17 yılda 1 Milyon Liranın üzerinde VERGİ BORCU SİLİNEN ve
-Yine aynı dönemde Kamudan her yıl en yüksek ihaleyi alan ilk 1.000 büyük Müteahhitlik- İnşaat şirketlerinde,
-Son 15 yılda İthalat ve İhracat  sıralamasında ilk 1.000’de yer alan Şirketlerde,
-Yap İşlet ve YİD Yöntemi’yle Gelir Garantili Otoyol, Havalimanı, Tünel ve Şehir Hastanelerinde
Bu oranlar yine TOPLUMSAL DAYANIŞMA VERGİSİ adı altında 2 KAT OLARAK uygulanmalıdır.

6- 500 Bin TL’nin üzerinde değere sahip LÜKS Motorlu Binek ARAÇ ve 1 Milyon TL.nin üzerinde YATLAR‘ı olanlardan bir defaya Mahsus Araç Değerinin %5’i tutarında ve
Aynı kapsamda MARKA SAAT ve ÇANTA vb. Bütün Lüks Tüketim Mallarının İthalatından alına Gümrük Vergisi 6 ay boyunca %50 Artışlı uygulanarak TOPLUMSAL DAYANIŞMA  VERGİSİ alınmalıdır.

7- Değeri 1 Milyon Liranın ve Büyüklüğü 250 m2’nin üzerinde LÜKS KONUT ve REZİDANS’a sahip olanlardan bir defaya mahsus olmak üzere %2 TOPLUMSAL DAYANIŞMA VERGİSİ alınmalıdır.

8- İmtiyazlı olarak verilen İHA ve Solunum Cihazlarının satışından elde edilecek Karların %90’ı TOPLUMSAL DAYANIŞMA FONU’na gelir olarak aktarılmaldır.

9- 16 Nisan 2020 tarih ve 7244 sayılı Kanunun 13. Maddesinde belirlenen Fahiş Fiyat artışı ve stokçuluk yapanlara kesilecek Cezalardan yapılan tahsilatlar Toplumsal Dayanışma Fonuna Tahsis edilmelidir.

10- Her türlü vakıf ve derneklere, özellikle dini Cemaatlere aktarılan yardımlar kesilip, Vakıf Menkul ve Gayrimenkulleri ile Nakit Kaynaklarının %50’si TOPLUMSAL DAYANIŞMA FONU’na Aktarılarak Virüsle Mücadele Kullanılmalıdır.

11- 2020 Mali Yılı Bütçesinden Siyasi Partilere Yapılacak HAZİNE YARDIMI TOPLUMSAL DAYANIŞMA FONUna aktarılmalıdır.

SONUÇ OLARAK;
Hükümetin, insanları taciz edercesine defalarca gönderdiği SMS’ler ile istediği 10 liraya ve hatta küçük çocukların kumbarasındaki bozuk paralara muhtaç olduğunu göstererek, Devletimizin ve Milletimizin Uluslarası İtibarına da gerçek anlamda darbe vuran ihtiyari Yardım Kampanyasına ihtiyaç kalmayacağı gibi,

Gerçek ihtiyaç sahipleri yoksul ve muhtaç insanlarımıza destek olunarak, Toplumsal Dayanışmamız sağlanmış olacak ve toplumda örselenen adalet duygusu yeniden oluşmaya başlayacaktır.

Hem Virüsün dar gelirli Vatandaşlarımıza  Ekonomik etkileri bertaraf edilirken, Hem de “Zenginden Alınıp Fakire VerilerekSosyal Adalet gerçek ve ciddi anlamda sağlanmış olacaktır.

Önemle vurgulamam gerekir ki; Bu öneriler Virüsün vatandaşımıza olan doğrudan olumsuz etkilerinin öncelikli olarak ve acilen Çözümüne matuf olup, ayrıca Genel Ekonomide alınması gereken önlemleri kapsayan Yatırım, Üretim ile Zorunlu Mal ve Hizmetlerde Tedariki içeren ve en geç Mayıs ayı sonunda hazır olması gereken Bir MAKRO EKONOMİK İSTiKRAR Paketine de ayrıca ihtiyaç bulunmaktadır.

Burası çok önemli” ifadelerinin sahibine de tavsiyem odur ki; Her seferinde paketinden yeni çıkarttığı marka beyaz gömleği üstüne çekip, beş para etmeyecek twitter vaazları vermek yerine, Kamu Kesimi Genel Dengelerini ve Makro Ekonomiyi gerçekten bilen yetkin bürokratlarla (kaldıysa eğer) birlikte, Hazine ve Bütçe-Strateji Başkanlığında gece gündüz çalışarak SOSYAL PATLAMALARA yol açacak büyük EKONOMİK İFLAS ve YIKIMI önlemeye yönelik tedbirleri almak için çaba göstermeye başlamasıdır.

Bütün harcama arttırıcı önerilerin toplam tutarının 50 Milyar Dolar civarında olduğu dikkate alınarak, Suriyeli mültecilere gerekirse aynı tutarda tekrar harcama yaparız diyenlere, o halde buyrun diyoruz. Aynı tutarın, hem de ilave kaynağa gerek olmadan, Milli İradenin Temelinin Atılışının 100. Yılında, İktidar Erkini adına kullandığınız Türk Milleti için de harcanıp harcanmayacağına, yönetiminizdeki devletin şefkatli elinin bir kere olsun toplumun üzerine uzatılıp uzatılmayacağına Milletimiz ve Tarih şahitlik edecektir.

Şimdi;İstiklal Savaşı şartlarının gereği uygulanan  TEKALİF- İ   MİLLİYE  değil,
Sosyal Devlet Sorumluluğunun yerine getirilmesi gereken  ŞEFKAT-İ  DEVLETİYE Zamanıdır.

17 yıldır başına çöreklendiğiniz  Cumhuriyet,  Büyük Kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK’ün veciz ifadesiyle “Kimsesizlerin Kimsesidir”.

Ya görevi alırken ettiğiniz yemininize bağlı kalın, Milletin fakru zaruretine çözüm üretin, Ya da bulunduğunuz makamları terkedin!

YAZININ İLK BÖLÜMÜNÜ OKUMAK İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN

ETİKETLER:
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.