Alexa
Medya Siyaset

Türk Devletinin Hedefleri Olmalı!

Türk Devletinin Hedefleri Olmalı!

Türk Devleti, İhvancı AKP tarafından 18 yılda “Cumhuriyet Değerleri”rotasından saptırıldı.Dümeni kırık bir gemi gibi bir bilinmeze doğru sürüklenmeye başladı.

Buna mutlaka son vermeliyiz. Türk Milleti olarak başarabiliriz. Daha önce ve çok zor şartlarda başardık, yine başarırız. Önerilerimizi bu yazıda, başarabilme şartlarını da yarınki yazıda sunmaya çalışacağım.

21.Yüzyılda Türk Devletinin “Resmi Hedefleri” geniş bir uzlaşma ile belirlenmeli, siyasetçilere-resmi sivil bürokratlara- aydınlarımıza-üniversitelerimize ve sivil toplum kuruluşlarına,bu resmi hedeflerin nasıl korunması gerektiği bir “Milli Görev” olarak anlatılmalıdır.
Geliştirilmeye açık düşüncelerimiz;

-Türk Devleti, Laik- Üniter bir devlet olma vasfını mutlaka korumalıdır.

-Türk Devleti, hür ve çağdaş dünya ile işbirliği içinde olmalıdır.

-Türk Devleti, Atatürk’ün anayasal vatandaşlık ve anayasal vatanseverliğe dayanan ulus anlayışına bağlı kalarak, ırk-din-dil-mezhep-cinsiyet temelinde hiçbir ayrımcılığa geçit vermeden, vatandaşlarının bireysel hak ve özgürlüklerden en geniş biçimde yararlanması için gereken şartları yaratmalıdır.

-Türk Devleti, Atatürk’ün en anlamlı miraslarından biri olan kadın-erkek eşitliğini koruyarak, Türk Kadınının ekonomik-toplumsal ve kamusal hayattaki konumunu daha da güçlendirmelidir.

-Türk Devleti, Cumhuriyetle birlikte başlayan evrensel hukukla bütünleşme sürecini kararlılıkla sürdürmelidir.

-Türk Devleti, kapsamlı bir devlet reformunu derhal tamamlamalıdır. Çağın gereklerine uygunbir anayasal reform-Siyasi Partiler Yasası-Seçim Yasası ve TBMM İçtüzüğü çalışmalarını bitirmelidir.

-Türk Devleti, uluslararası barış ve güvenliğin korunmasında etkin bir devlet olmak için, savunma gücünü yeni yatırımlarla geliştirmelidir.

-Türkiye, gelir dağılımını mutlaka düzeltmeli ve vatandaşlarının tümünü sosyal güvenceye kavuşturmalıdır.

-Türk Devleti, enerji sektörüne yatırım yapmalı, coğrafi konumundan yararlanarak gerçek bir enerji terminaline dönüşmelidir.

-Türk Devleti, en büyük projesi olan GAP’ı süratle tamamlamalı, DOP (Doğu Anadolu Projesi) ve KOP (Konya Ovası Projesini) gündemine almalıdır.
Tarımda verimliliği arttırarak, çok önemli bir güç olan,“Küresel Gıda Güvenliğine” katkıda bulunacak güce erişmelidir.

-Türk Devleti, nüfus artışını %1’lerde, ortalama büyüme hızını da %5’lerde tutabilmelidir.

-Türk Devleti, Cumhuriyetin en önemli projelerinden olan Üniversite Projesini geliştirmelidir.Üniversitelerin özerk yönetimlerinde, bilimsel araştırma-geliştirmelerde Avrupa standartları yakalanmalı ve toplum süratle bilgi toplumuna dönüştürülmelidir.

-Türk Devleti, kültür alanında hamle yaparak, evrensel uygarlığın gelişimine katkıda bulunmaya devam etmeli ve Anadolu’nun gerçek tarihini-kültürünü- zenginliklerini dünyaya sunmalıdır.

Gelecek nesillerimizin zengin ülkelerin kölesi olarak değil de, tarihimize yaraşır şekilde başı dik saygın bir devletin, barışçı ve çağdaş bireyleri olarak yaşamalarını arzuluyor isek, bunları başarmalıyız.
Yapabiliriz. Daha önce yaptık. Yeter ki kendimize güvenelim ve çalışalım…

Rifat Serdaroğlu

Rifat Serdaroğlu

İzmir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Maliye Bölümünü bitirdi. Bergama Belediye Başkanlığı, 19-20 ve 21. Dönem İzmir milletvekilliği ile Sağlık ve Devlet Bakanlıkları yaptı.Çoban Ateşi Hareketi Genel Başkanlığını yürütmektedir.Evli ve 2 çocuk babasıdır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ