Alexa
Medya Siyaset

Türk Siyasetinde “Zühtü” Atışması

Türk Siyasetinde “Zühtü” Atışması

Geçtiğimiz yıl 16 Nisan’da halk oylamasıyla parlamenter rejimden başkanlık rejimine geçilmesi yurt genelinde az bir farkla kabul edilmişti. Nisan ayında açıklanan ve neredeyse 1,5 yıl erkene alınan Cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimler ile yeni rejimin ilk seçimini deneyimlemiş olacağız. O yüzden bu yazıyı, seçime de çok az bir süre kalmasından da dolayı, geçmişte yapılan bir genel seçime ayırmak istedim. Bu yazıda sizleri 41 yıl önceye, 5 Haziran 1977’de yapılan genel seçimlere götüreceğim.

Süleyman Demirel’in genel başkanı olduğu Adalet Partisi için Öztürk Serengil tarafından seslendirilen, “Milliyetçi Zühtü” adlı bir 45’lik o dönemde kamuoyunun dikkatini oldukça çekmişti. Esasen Ali Rıza Gündoğdu’yla meşhur olan “Zühtü” parçası, çıktığı dönemlerde çokça dinlenmiştir. Hatta Hababam Sınıfı’ndan da kulaklarımız aşinadır. Ali Rıza Gündoğdu’nun seslendirdiği tarih 1975 olarak biliniyor. “Milliyetçi Zühtü” ise 1977 Genel Seçimleri için hazırlanmış. Bir yönüyle de bu parça için siyasi partilerin şarkı sözlerini değiştirerek seçim şarkısı yapma geleneğinin başlangıcı diyebiliriz. 1990’larda Mesut Yılmaz için yapılan düzenleme de örnek verilebilir.

5 Haziran’da seçimi Karaoğlan’ın liderliğindeki CHP %41 civarında oyla kazandı, ancak iktidarı kurmaya yetecek oya ulaşamadı. Çabalar sonucu CHP iktidarı kuramayınca, 2.Milliyetçi Cephe Hükümeti kuruldu.

Yazıya konu olan, “Zühtü atışması”, halk nezdinde karşılık bulmuştur.

Milliyet’in 24 Temmuz 1977 tarihli nüshasının 6.sayfasında, TRT’nin hükümetin kurulduğunu haber verdikten sonra Zühtü’yü(Öztürk Serengil’in düzenlemesi olan değil,aslı) çaldığı ve tepki gördüğü yazıyor. Dikkate değer bir olay olarak değerlendirilmelidir. “Zühtü” sadece Demirel’in değil, muhalif isimlerin de ilgisini çekmiştir. Öyle ki, Kemal Güney tarafından hazırlanan 45’lik bir plakta “Keltoş Zühtü” ile Milliyetçi Zühtü’ye bir nevi yanıt hazırlanmıştı. Plağın yapıldığı tarih hakkında maalesef bir bilgiye sahip değilim. Zaten internette de ilk kez bu plak hakkında bir yazı paylaşmış ve plağın kendisini internete kazandırmış oldum. Ancak dinleyeceğiniz ifadelerden de, seçim sürecinde, Milliyetçi Zühtü sonrası hazırlandığı anlaşılıyor. Günümüzde liderleri eleştirmenin böylesine zorlaştığı bir ortamda, bu plağı dinleyince şaşırmamak elde değil. Çünkü Demirel’e “keltoş” denmesi dahi o dönemin günümüzle farkını gösterecektir.

“4 partili iktidardan ne haber Zühtü?” ile 1.Milliyetçi Cephe’ye gönderme, “Niye seçim istedi Zühtü?” ile Adalet Partisi’nin 1977’de istediği erken seçime gönderme, “Hoca hazretleri okuyup üfledi” diye de Erbakan’a yapılan ince göndermeler söz konusu.

Hatta Demirel için “okulları mezar yaptığı” gibi, “bütün sülalesini milyoner yaptığı” ifadeler de parça içinde geçiyor. İlginç ve bir o kadar da Ecevit taraftarı olan bu taşlamayı sizlerle paylaşmaktan keyif duyarım. İyi dinlemeler.

Doğukan Temizel

Doğukan Temizel

"1998'de İstanbul'da doğdum. İlköğretim ve lise eğitimimi Bakırköy'de tamamladım. Şu sıralar üniversitede hukuk öğrenimine devam ediyorum. 2011'den bu yana çeşitli internet sitelerinde yakın tarih üzerine köşe yazılarım yayınlanıyor."
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ