Alexa
DOLAR 7,9531
EURO 9,4048
ALTIN 487,91
BIST 1203,07
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 27°C
Az Bulutlu

Türkçenin Gücü ve Savaşçılığı

Türkçe, dünya tarihinin en köklü dillerinden biridir. Bilinen en eski yazılı dil olan Sümerce ile de akrabadır. Binlerce yıldır konuşulan bir dil olarak Türkçe büyük mücadelelerin, büyük savaşların, acıların, gözyaşının, aşkın, coşkunun, tapmanın ve tapınmanın dilidir.

Türkçe, Türkün okunda, yayında, mızrağında, kılıcında, bıçağında sertleşen; kamların duası, dedelerin gülbankı, ozanların deyişinde yücelen ve kutsallaşan, pir nefesinde şavkıyan, turna avazlı, arslan yeleli, kurt sesli bir dildir.

Türkçe Türklerin ses bayrağıdır. Soluğumuzun can bulduğu, özgürlüğümüzün sancaklaştığı bir özge iklimdir Türkçe…
Türkçe var olduğu için vardık biz…
Türkçe var olduğu için varız…
Türkçe var oldukça var olacağız…

Oysa kaç kez yasaklandı dilimiz. Kaç kez aşağılandı. Kaç kez sürgün edildi!
Soyca bizden olduğu halde huyca bizi terk eden kimi beğlerimiz Çinceye, kimileri Soğdçaya, kimilerimiz ise Farsçaya yöneldi. Yazarlarımız Türkçe yazmaz oldu. Ozanlarımız Türkçe söylemez oldu. Kaç kez kırıldı kopuzlarımız. Türkülerimiz sustu, susturuldu.
Sonra…
Bir zaman geldi ki terk edip Gök Tanrı’yı, Kuteybe’nin kulluğuna kapılanan beğlerimizle Türkçemizi Arap’ın diline kurban eylediler.
Türkçemiz sokulmadı ibadethanelere…
Tanrı ile konuşurken yasaklandı öz dilimiz. Ayet ayet kırdılar dilimizi, hadis hadis boğdular.
Kafamıza vura vura bellettiler bize Arapçanın cennet dili olduğunu…
Kafamıza vura vura öğrettiler Türkçenin yoksulluğunu…
Allah’ın diliydi Arapça ve biz Türkçe konuştuğumuz için utanmalıydık belki de!
Fakat biz Yunus olduk, Karacaoğlan olduk, Hatai olduk, Pir Sultan olduk; haykırdık dilimizi…
Öldük, öldürüldük, dar ağalarınca can verdik ama soldurmadık gülümüzü…
Bir gün Karamanoğlu Mehmet Beğ olduk; dedik ki Türk ülkesinde Türk dili konuşulacak!
Karaman’da en yüce burca diktik ses bayrağımızı…

Mankurtların dilinde  “ dinsiz ve asi Türkmenler…’di adımız!
Biz iki telli sazımızla yaşattık dilimizi. Kah Baba İlyas olduk, Kah Nesimi!
Bozoklu Celal ile yürüdükçe devşirme Osmanlı’nın üzerine; Türkçe küfrettik satılmışlara!
Türkçe sövdük kuyucu Murat’a!
Bu dil, Celalilerin dilidir. Bu dil, Kaşgarlı Mahmut’un, Dede Korkut’un dilidir.
Bu dil, Deli Dumrul’un, Boğaç Han’ın dilidir.
Boyun eğmedi, eğmez Arap’ın yalellisine, Fars’ın zebanına!

Dünya dolsa şarkı ile,
Türküz; Türkü çığırırız,
Yola gitmek korku ile,
Türküz; Türkü çığırırız…

Diyen Âşık Veysellerin dilidir bu dil.
Bu dil, devrimin, devrimcinin dilidir.
“Salkım Söğüt” olup saçak saçak salınan bu dil, Nazım Hikmet’in dilidir !
Ve bu dil, büyük Türkmen önderi, sarı saçlı mavi gözlü kahraman, Türk devriminin ölümsüz öncüsü yüce Atatürk’ün dilidir.

İngilizce eğitime, Almanca, Fransızca, İtalyanca okullara karşın Türkçe yaşıyor ve savaşıyor!
Bu savaşa omuz verenlere selam olsun!
Muhtaç olduğu kudreti damarlarındaki asil kandan alan bir halkın çocuklarıyız biz.
Kanımız Türkçe akar bizim.
Dilimizin gücü kanımızdandır.
Güçlüdür Türkçe…
İhanete karşı dayanıklıdır.
Çünkü Türkçe, “bir ölüp bin dirilen”  Pir sultanların dilidir.
Çünkü Türkçe,  “Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan…” diyenlerin dilidir.

Kosova’dan Çin Seddi’ne, Sibirya’dan Kerkük’e değin konuşulan yüce Türkçemiz, Anadolu topraklarında da diğer dillerle kardeşçe yaşayacak ama bu topraklara yabancı emperyal dillere karşı ise amansız savaşını sürdürecektir.
Çünkü, Türkçenin gücü ve savaşçılığı bizim gücümüz ve savaşçılığımızdır.

CEMİL KILIÇ

İLAHİYATÇI YAZAR

Cemil Kılıç

Cemil Kılıç

1975 yılında İstanbul'da doğdu. Sinop nüfusuna kayıtlı. İlk öğrenimini Sinop ve İstanbul'da tamamladı. İstanbul'da Küçükköy İmam Hatip Lisesi'nin ardından Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nin Kelam ve İslam Felsefesi Bölümü'nü bitirdi. 1998 yılında aynı üniversitenin Ortadoğu ve İslam Ülkeleri Enstitüsü, Sosyoloji ve Sosyal Antropoloji Anabilimdalında Yüksek Lisans eğitimine başladı. 1999 yılında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenliğine atandı. 2001 yılında; "Ümmet Sisteminden Ulus Devlete Geçişte Harf İnkılabının Kültürel Değişim Üzerine Etkileri" teziyle Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. Atatürkçü Düşünce Derneği Fatih Şubesinin kurucuları arasında yer aldı. 13 Ağustos 2017 tarihinde "Atatürkçü, Cumhuriyetçi İlahiyatçılar" adıyla kurulan oluşuma öncülük etti. "Anlamak İçin Türkçe Kur'an" adlı meal çalışması da dahil yayınlanmış 9 kitabı bulunmaktadır. İslam bu kitabı yayınlanmıştır. Halen eğitimcilik görevini sürdürmektedir.
Cemil Kılıç Tüm Yazıları
YORUMLAR
  1. Gönül Pınar Atacı dedi ki:

    TÜRKÇE’nin ulu özüne ve özelliğine, özgüllüğüne ve güzelliğine, niteliğine ve derinliğine, ölümsüzlüğüne ve sonsuzluğuna, yaşamsal önemine ve değerine, ulusal ve toplumsal ederine adanmış olan ve çok derinden etkileyen, duygulandıran, gururlandıran, üstün ve özgün bilimsel, her cümlesi ve kelimesi MÜKEMMEL ve MUHTEŞEM bir. analiz ve sentez. Çok değerli yazarı sevgili hocamız Cemil KILIÇ’ı en yürekten sevgiler, en derin saygılar ve en iyi dilekler sunarak kutlamak, kucaklamak ve öpmek hatta ve hatta kutsamak gerek. Seçkin ve saygın yayıncısı sevgili MEDYA SİYASET’e ise özel ve sonsuz teşekkürler.

  2. Gönül Pınar Atacı dedi ki:

    Yüce ve kutsal anadil TÜRKÇE’nin ulu özüne ve özelliğine, özgüllüğüne ve güzelliğine, niteliğine ve derinliğine, ölümsüzlüğüne ve sonsuzluğuna, yaşamsal önemine ve değerine, ulusal ve toplumsal ederine adanmış olan ve çok derinden etkileyen, duygulandıran, gururlandıran, üstün ve özgün bilimsel, her cümlesi ve kelimesi MÜKEMMEL ve MUHTEŞEM bir. analiz ve sentez. Çok değerli yazarı sevgili hocamız Cemil KILIÇ’ı en yürekten sevgiler, en derin saygılar ve en iyi dilekler sunarak kutlamak, kucaklamak ve öpmek hatta ve hatta kutsamak gerek. Seçkin ve saygın yayıncısı sevgili MEDYA SİYASET’e ise özel ve sonsuz teşekkürler.