Alexa
DOLAR 7,6604
EURO 8,9115
ALTIN 458,459
BIST 1124,17
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 29°C
Mevzi Sağanak

Türkiye İttifakı Ne Demek ?

Türkiye İttifakı Ne Demek ?
21.04.2019 - 21:55
A+
A-

Adil olmayan, her şeyin iktidar adaylarının kazanması için kurgulandığı ve bu maksatla devletin tüm imkânlarının gayri anayasal bir biçimde, fütursuzca kullanıldığı ve hatta iktidar için güvenoyu niteliğine büründürülen 31 Mart seçimlerinde halk,iktidara güçlü bir tokat atmıştır. Ama iktidar, bundan ders alacağına ve bütün gücünü ekonomik iflas başta olmak üzere Türkiye’nin sorunlarının çözümüne ayıracağına, hala problemi anlamamış gözükmekte ve seçim sonuçlarını başarısızlığını içselleştirmemektedir.

İktidar İstanbul’da kaybedişini ise bir türlü hazmedememekte ve kabullenememektedir. FETÖ veya bizzat kendisi tarafından seçim öncesi kaybetme ihtimaline göre kurguladığı usulsüzlükler üzerinden iptal ettirebilmek gayretlerini yoğunlaştırmakta ve “Ali Cengiz” oyunları peşindeymiş gibi görünmektedir. Umarım yanılırım! İstanbul’da seçimin tekrarı iktidarın hem kendi hem de ülkenin ayağına kurşun sıkması demektir.

“Senin Hırsızın Kötü, Benimki İyi” Olamaz!

Öncelikle;seçimi kazanan tüm belediye başkanlarına, parti farkı gözetmeksizin başarılar dilerim. Tüm belediye başkanlarından isteğimiz; adil ve dürüst olmaları, partizanlık yapmamaları ve belediye hizmetleri için verdiğimiz vergileri, belediye hizmetleri için kullanmalarıdır. Yani; kafasında tüy bitmemiş yetimin ve öksüzün hakları olan vergilerimizi kendilerine ve partilerine yakın cemaatlere, vakıflara, derneklere, futbol takımlarına aktararak, peşkeş çekmemeleridir.

Çağdaş ve demokratik olmanın olmazsa olmazı;en başta parasal konular olmak üzere, şeffaf vehesap verebilir olmaktır. Bu hesap verme sadece seçimden seçime değil, görev süresi içindeki her gün, her hafta, her ay ve her yıl için geçerlidir. Şehrin çeşitli hizmetleri için yapılacak ihaleler açık ve internet üzerinden denetlenebilir olmalı, kapalı kapıların ardında alavere dalavere yapılmamalıdır. “Senin hırsızın kötü, benim hırsızım iyi” yaklaşımı asla kabul edilemez.

Ben Ahirette Hesap Veririm

Bir şehrin belediye hizmetleri ile ilgili kayıtları gizlilik dereceli değildir. Yani herkes tarafından bilinmesi,ulusal güvenliğimizi haleldar etmez. Aksine; parasal konular öncelikli olmak üzere, belediye kayıtlarının şeffaf ve herkesin erişimine açık olmasının sosyal barışımız açısından sayılmayacak kadar çok faydası vardır.

Halk iradesi ile seçilen bir belediye başkanı; o şehrin belediye hizmetleri ile ilgili tüm kayıtlarını geçmişe yönelik olarak inceleyebilir, uzman kuruluşlara inceletebilir ve bu maksatla ayrıca kayıt altına alabilir ve aldırabilir. Bunu her türlü yollarla engellemeye çalışmak; geçmişte yapılan yolsuzluklara, suiistimallere ve kamu kaynaklarının yandaşlara peşkeş çekildiğine dair ağır şüphenin doğru olduğunu teyit eder. “Ben hesabımı ahirette veririm” söylemleri ve yaklaşımları, hırsızlığın suçüstü olma durumudur.

Ekonomik İflas ve Beka Sorununun Sorumlusu İktidar

Erdoğan, seçimden sonra yaptığı açıklamada özetle; seçimin geride kaldığını, güvenlik ve ekonomi başta olmak üzere gündeme odaklanma ihtiyacına işaret ediyor ve 2023 hedeflerine, yapısal reformlara, milletin ortak değerlerine atıfta bulunarak “Ülkemizin bekasını ilgilendiren meselelerde siyasi görüş ayrılıklarımızı bir tarafa bırakarak, 82 milyon hep birlikte hareket etmeliyiz” dedi.

Bu tespit, baştan sona kadar sorunlu! İktidar 17 yıldır Türkiye’yi yönetiyor ve bugün geldiğimiz yer; ekonomik iflas, yokluk kuyrukları ve beka sorunu. Bunların nedeni ise tartışmasız iktidarın kendisi! İktidar 2023 vizyonunu ortaya koydu ve “Türkiye’yi dünyanın 10’uncu büyük ekonomisi yapacağım” dedi. Ama bu hayali gerçekleştirebilmek için ne yapısal reformlara ne teknolojiye ve ne de insana yatırım yaptı. Sadece, Cumhuriyetimizin ekonomik değerlerini haraç mezat sattı, yabancılaştırdı ve tüm kaynaklarımızı taşa, toprağa, saraya ve lükse gömdü.

İktidar Türkiye’ye Küme Düşürdü

İktidar görevi devraldığında; dış borcumuz 130 milyardolar, benzinin litresi1.48 TL, 1 dolar 1.50 TL, 1 euro 1.66TL, 1 gram altın 17 TL idi. 17 yıl sonra bugün ise; dış borcumuz 450 milyar dolar, benzinin litresi 7.10 TL, 1 dolar 5.80 TL, 1 euro 6.60 TL ve 1 gram altın 393 TL! Bu notlarla bu öğrenci sınıfta kalır, hatta okuyamaz diye belge alır! Ayrıca; 2023’e dört yıl kaldı. Değil dünyanın ilk ekonomisi arasına girmek, 17’inci ekonomi iken üç sıra birden düştük ve 20’inci ekonomi olduk. Yani iktidar,Türkiye’ye küme düşürdü. Hemen üzerimizdeki 19’uncu ülke ise 8 milyon nüfuslu İsviçre oldu. Varın, gerisini siz tahmin edin.

Bu iktidarın Türkiye’yi küme düşürdüğü alan sadece ekonomi de değil. Türkiye;“Hukukun Üstünlüğü”, “İnsani Gelişmişlik”, “Basın Özgürlüğü”, “Kadına Karşı Ayrımcılık ve Şiddet” gibi tüm demokratik göstergelerde yerlerde sürünüyor.Yükselen tek gösterge ise işsizlik! Genç nüfusta ise bu rakam yüzde 25, yani her dört gencimizden biri işsiz.

İktidar Eleştirilmek İstemiyor

Evet, bugün Türkiye beka, güvenlik ve iç barış sorunu yaşıyorsa; bunun nedeni de yine bu iktidarın 17 yıldır yaptıkları, yapmadıkları ve söylemleridir. Cumhuriyetin kurucu ideolojisine düşmanlık yapılmasaydı, devletin aklı yok sayılmasaydı, tarihimizin acılarla dolu deneyimlerinden gelen kırmızı çizgileri çiğnenmeseydi; ne bölgemizde ve dünyada ötekileşirdik, ne 15 Temmuz Darbe Girişimi olurdu, ne Ortadoğu bataklığına batardık, ne de resmi olmayan rakamlarla 5 milyon Suriyeli sığınmacıyı kucağımızda bulurduk.

İktidar eğer bugüne kadar yaptıklarını yapacaksa; istisnasız hiçbir konuda durumun düzelmesi imkân ve ihtimali yoktur. Peki iktidar “Türkiye İttifakı” derken ne demek istiyor? Türkiye’nin icracı tüm gücü zaten iktidarın elinde, istediğini yapıyor ve yaptı da! Hatta demokratik ülkelerin aksine, icranın ötesinde, bir anlamda yasama ve yargıda iktidarın kontrolünde. Mesela böyle bir güç Almanya Başbakanı Angela Merkel’de, İngiltere BaşbakanıTheresaMay’de yok! O zaman aklımıza şu geliyor; iktidar eleştiri istemiyor ve her konuda koşulsuz destek istiyor. Bu çok yanlış olur, felakete doğru sürüklenişimizi daha da hızlandırmaktan başka hiçbir işe yaramaz.

Parlamenter Sisteme Derhal Dönmeliyiz

Sorgulama ve eleştiri; her halde ve şartta demokrasinin vazgeçilemez unsurudur. II. Dünya Savaşı’nı en zor günlerinde bile İngiltere Başbakanı Winston Churchill en acımasız bir biçimde eleştirilebiliyor ve kararları sorgulanabiliyordu. Karşı cephede, Almanya’da ise iktidar sorgulanamıyordu ve aldığı kararlar eleştirilemiyordu. Ama Almanya kaybetti veoradataş üstünde taş bırakmadılar. Ruslar, Berlin varoşlarına girdiğinde bile Alman halkı hala zaferden zafere koştuklarını sanıyordu.

Türkiye,bir an önce erken seçime gitmeli. 31 Mart seçimlerinden sonra 4,5 yıl bu iktidarla gidebilmek mümkün değil. Halkın güvenoyunu kaybetmiş bir iktidarın ekonomik acı reçeteler uygulayabilmesi de mümkün değil. Türkiye; “Tek Adam” tarafından yönetilen bir ülke durumundançıkarak uzlaşmayı esas alan “Ortak Akıl” ve niteliği esas alan “Birleşik Akıl” tarafından yönetilmeyi mümkün kılacak parlamenter sisteme bir an önce geçmelidir.

Türker Ertürk

Türker Ertürk

1957 yılında Trabzon’da doğan Türker Ertürk, ilköğrenimini İstanbul’da, orta öğrenimini ise Ankara ve Trabzon’da tamamladı. 1971'de Heybeliada’da bulunan Deniz Lisesi'ne başladı. Lise ve müteakiben o zaman yine Heybeliada’da bulunan Deniz Harp Okulu mezuniyetinin ardından, 1979 yılında subay olarak donanma saflarına katıldı. 2008 – 2010 yılları arasında Deniz Harp Okulu Komutanlığı görevini yaptı. Bu görevde de birçok projenin gerçekleşmesini sağlayan Ertürk, Türk Silahlı Kuvvetlerine karşı icra edilen psikolojik savaşta komutanlarının bu süreci iyi yönetemediği ileri sürerek 9 Ağustos 2010 tarihinde istifa etmiş ve mücadelesine siyasi yaşamda devam etme kararı vermiştir. Türker Ertürk askerlik mesleğinden ayrıldıktan sonra birçok televizyon ve radyo programına katılmış, makaleleri yayınlanmış, çok sayıda konferansta konuşmacı olarak katılmıştır. Özden Ertürk ile evli olan Türker Ertürk'ün Deniz Sinem Ertürk İlhan ve Berrak Ertürk adlarında iki kız çocuğu vardır.
Türker Ertürk Tüm Yazıları
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.