Alexa
DOLAR
8,0659
EURO
9,6646
ALTIN
459,31
BIST
1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Mevzi Sağanak
22°C
İzmir
22°C
Mevzi Sağanak
Cumartesi Çok Bulutlu
28°C
Pazar Sağanak Yağışlı
24°C
Pazartesi Gök Gürültülü
29°C
Salı Gök Gürültülü
20°C

Türkiye Türk’lerindir

Türkiye Türk’lerindir

‘Çanakkale Geçilmez’ dedi Mehmetçik. 106 yıl önce bugün 18 Mart 1915 yılında Osmanlı İmparatorluğu’na son darbeyi vurmak için dünyanın en güçlü donanmasıyla Çanakkale’ye gelen birinci dünya harbinin galiplerine  unutulmaz bir ders verdi. 

Daha sonra 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basarak başlattığı Milli Mücadele  bozguna uğramış Yunan ordusunun 9 Eylül 1922 yılında İzmir’de denize dökülmesi sonucu imzalanan Mudanya Ateşkes ve onu takiben 24 Temmuz 1923’te Lozan Barış Antlaşmaları da imzalayarak bağımsızlığımızı kazandık. 

Bu başarılar 29 Ekim 1923 yılında kurulan Türkiye Cumhuriyeti ile taçlandırıldı. Tabii olarak bu zaferlerin  kazanılması için Birinci Dünya harbinin patladığı 1914’ten başlayıp bütün harplerin sonucu alınana kadar verdiğimiz milyonlarca şehit ve gazilerimize olan minnet borcumuz var. Vatan, Türk’lerin liderliğinde kurtarıldığı için kurulan devletin adı Türkiye olarak tescil edildi. Türk adı daha sonra milli bütünlüğümüzü sağlamak üzere doğru bir kararla ‘ülkeye vatandaşlık bağı ile bağlı olan bireylere Türk denir’ şeklinde tanımlandı. Zaten İstiklal Savaşları Türk’lerin yanında bir çok sayıda değişik kimliğe sahip vatandaşlarla kazanıldı. Tıpkı İngiliz donanmasında İngilizlerden daha çok dünyanın değişik ülkelerinden derlenmiş askerler olduğu gibi.  

Son yıllarda Milli Birliğimizi bozacak sonuçlara neden olacak başta emperyalist odakların kaşımaya çalıştığı ırk ve dini inançlar gibi hassas konular ülkemize büyük zararlar verecek boyutları zorluyor. Atatürk ismini silme, T.C’yi hedef alma, Öğrenci Andı’nı okullardan kaldırma, Atatürk kabartmasını madalyalardan kaldırma, AKM’ni yıktırıp yerine yapılan binaya değişik isim takma şeklinde karşımıza çıkıyor. Bugün Atatürk adını taşıyan futbol stadyumu neredeyse bırakılmadı. Şanlı Türk söyleminden  ve Atatürk’ten rahatsız olan gafiller boy gösteriyor. 

Şunu anlamalıyız ki bugün dünyanın hiç bir ülkesinin vatandaşları tek bir ırka sahip değildir. Avrupa ülkelerinden her biri dört, beş, altı veya daha fazla sayıda ırkların bir araya gelmesiyle Ulusçuluk esasına dayanan ve ırklardan birinin Üst Kimlik olarak ön plana çıktığı, millet ve devlet adının da o isimle anıldığını görüyoruz. Geri kalanlar ise Alt Kimliğe işaret ediyor. Demokratik bir ortamda, hukukun sağlam temellere oturtulmuş, özgürlük ve eşitliğin sağlanmış olduğu toplumlarda bu durumla ilgili rahatsızlık söz konusu değildir. Hatta günümüz Avrupa Birliği’nin, bir çok devletleri bir araya getirdiğini görüyoruz. ABD’nin kaç çeşit ırktan meydana geldiğini düşünün. Gene genellikle Avrupa’da yaşayan biz Türk’ler burada olmaktan rahatsız değiliz. Kapılar aralık olsa Türkiye’den Avrupa ülkelerine göç etmek isteyenlerin sayısı azmı ki? 

Türkiye’de Türk kimliğini kabul etmiyor görünen örneğin Kürt asıllı olanların Londra’daki restoranlarına gittiğimde genellikle çalınan müzik Kürtçe değil, Türkçe.  Aralarında Türkçe konuşuyorlar. Kürtçe konuşulduğuna çok nadir rastlıyorum. Buralardaki ahenk Türkiye’de aksıyorsa bu işte gaflet dalalet  değilse emperyalist odakların maşası olmaya soyunmuş, hıyanet içinde olanların işidir. 

Türkiye zor zamanlardan geçiyor ama oynamaya çalışılan oyunlar birer birer açığa çıkıyor. Andımızla uğraşanlar,  Türk söyleminden rahatsız olan gafiller turnusol kağıdı gibi renklerini belli ediyor.

Burası çok önemli diyeceğimiz husus hangi ırktan, inançtan, cinsiyetten olursak olalım hak, hukuk, adalet ve eşitlikte ayrımcılık gözetmeden, özgürce yaşayacağımız bir ülkemiz olsun isteği hedefimiz olmalıdır. HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun uğradığı hukuksuzlukla milletvekilliğinin düşürülmesini ve HDP’nin kapatılması için yapılan saldırgan siyasetleri de yukarıda anlattıklarımın ışığı altında kınıyorum. 

Yazımı ‘Varlığım Türk varlığına armağan olsun’ ve ‘Ne mutlu Türk’üm diyene’ veciz sözleriyle ve ‘Türkiye Türk’lerindir’ gerçeğinin üzerine basarak ve altını çizerek bitiriyorum.

Saygılarımla 

Erol Başarık   Ekonomist – Reform 2000 Party’si Genel Başkanı – İngiltere 

ETİKETLER:
Yorumlar
 1. Gönül Pınar Atacı dedi ki:

  Her sözcüğü MUHTEŞEM ve MÜKEMMEL bir yazı. Gerçek Atatürk’cü yurtsever yazarı çok değerli ve sevgili Erol BAŞARIK’a en yürekten tebrikler, derin saygılar, en iyi dilekler, yeni başarılar ve ulu ÇANAKKALE ZAFERİ kahramanlarına adanmış bir özel ithaf :

  O KAHRAMANLAR AÇ,AÇIK,BİİLAÇ VE SUSUZDULAR

  O genç ve çok yaşlı kahramanlar Çanakkale’de
  Ve bütün cephelerde,cephe gerisi ve siperlerde,

  Yedi düvelli ve azı dişine dek silahlı düşmanla savaşırken
  Ve bütün Gelibolu topraklarını canıyla ve kanıyla sularken.
  Hep aç,açık,biilaç ve susuzdular,
  Mühimmatsız ve kurşunsuzdular.

  Günler ve geceler boyunca uykudurak nedir bilmeyerek,
  Bir dilim kuru ve küflü ekmeği dahi ölümüne özleyerek,
  Sadece yarım tas buğday bulamacı yediler
  Ve dört beş kaşık kuru üzüm hoşafı içtiler.

  Onlar, 15’liler adını almış o kutsal ve en ulusal Mehmetcik’lerdi.
  Ve 57’inci Alay’a bağlı hepsi de şehit düşmüş en yiğit neferlerdi.
  Onlar, Miralay Mustafa Kemal komutasındaki çok genç ordulardı.
  Ve düşmanı geldiği gibi gitmeye mecbureden ulu kahramanlardı.

  Onlar,SEVR’i yerlebir eden ulu utkunun temellerini attılar.
  Onlar, tüm ulusal kurtuluşun ilk ve yüce ışıklarını yaktılar.
  Onlara, her ana, baba,kız, kızan,dede, nine türküler söyler.
  Onlardır, bütün ulusun yüce kalbini ve gönlünü fet’edenler.

  Onlar,yüzbirbin er ve erbaşdan oluşmuş en büyük bir tümen idiler.
  Onlar, bu vatan üğruna ölümü ölümsüzlük olarak nitelendirendiler
  Onların hepsi,en vahşi düşmanlarla göğüsgöğüse dövüşerek öldü.
  Ve bütün huri meleklerin omuzlarında taşınarak cennete gömüldü.

  Onların ulu andı ve anısı,bugün bize ve tüm ulusa ders ve örnek olmuştur.
  Ve o eski ve en yeni SEVR’i yani BOP’u imhanın yöntemlerini sunmuştur.

  Gönül Pınar Atacı, 18 Mart.2015 -16.Mart.2021