Alexa
DOLAR 7,9597
EURO 9,4495
ALTIN 461,258
BIST 1320,98
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 17°C
Parçalı Bulutlu

Türkiye’de Tarikatlar, Amerika’da Evanjelistler

Türkiye’de Tarikatlar, Amerika’da Evanjelistler
06.08.2018 - 14:30
A+
A-

İkili ilişkilerde derin geçmişe sahip olan Türkiye ve ABD kişiler uğruna birbirlerini zehirliyor.En büyük şanssızlık her iki ülkede  iç politika hesaplarıyla ikili ilişkilerin onarılması zor bir yola girmiş durumda. Kim haklı kim haksız gelecekte bunu tarih ya sitayişle ya da lanetle kaydedecek.

Türkiye’nin hafızasında ilişkilerle ilgili çok farklı olaylar yatmaktadır. Soğuk savaş döneminin ABD’nin Türkiye’yi kollayan,  destekleyen tutumlarını yerini artık Türkiye’yi batırma ve dize getirme uygulamaları aldı. U2 olayı, Altıncı filo, Johnson mektubu, Kıbrıs ambargosu, Türk subaylarının başına çuval geçirme, PKK terör Örgütünü destekleme, BOB ve GOP gibi Türkiye’yi bölme ve diğer olayları çok iyi değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum. Burada Türkiye sütten çıkmış ak kaşık değil, hem de hiç değil. ABD ile olan dostluk ve stratejik ortaklığı son on yılda çok sayıda olumsuz  olaylarla dolu.

Şu anda Türk siyasiler Hoca efendiyi ABD  den istiyor. ABD de terör suçundan tutuklu rahibi  istiyor. Dinler arası diyalog derken, dinler arası savaş yaşanıyor. Suçlamalar farklı. Türkiye’deki siyasi iktidar kendisine yönelik darbe yapan hoca efendiyi isterken, ABD ise Türkiye de bölücü terör örgütü ile ilişkisi olan papazı istiyor. Basite indirgeyelim: Türkiye kendi iç sorunun suçlusunu talep ederken, ABD ise başka bir ülkede zararlı faaliyet göstermekle itham edilen papazını istiyor. Kim haklı, kim haksız zaman gösterecek. Özetle gerek Türk ve gerekse ABD’li siyasetçiler konuyu gündemde tutarak ve alevlendirerek siyasi çıkar sağlama peşinde. Görünen manzara maalesef böyle.

ABD – TÜRKİYE arasında hayati sorunlar yaşanıyor. Olay ‘’al papazını ver hocayı ve Hakanı’’ olayı değil. Gelişmeler yanında devede kulak bile değil. Suriye’de ABD,  PKK /PYD  hakimiyetinde bir devlet kuruluşunu gerçekleştiriyor. Onlara her türlü lojistik vr stratejik desteği veriyor.F-35 uçaklarının parası ödenmesine rağmen Türkiye’ye vermiyor. Neden ? Çünkü Türkiye terörle etkin mücadele ediyor. Uçaklar Nerede kullanılıyor, elbette ki terörde. ABD uçakları teslim etmeyerek PKK/PYD ye örtülü olarak teke destek veriyor.  ABD’nin İran’a uygulanan ambargosu ve Türkiye’ye destek verecek olan mali kuruluşlara kırmızı ışık yakması ne dostluklar nede stratejik ortaklıklar bağdaşıyor. Son olarak da rahip serbest bırakılmaması  durumunda ABD’nin Türkiye’ye yaptırım uygulayacağını beyan etmeleri Türkiye’nin geleceğine dönük bir tehdittir.. Ufukta İran ile Türkiye’nin bu yolla terbiye edilmesi yatıyor olsa gerek.

ABD de 6 Kasımda senato seçimleri var. Bilindiği gibi Trump dünyada ve ABD de desteğini kaybetti. Seçimlerde kaybı önleme açısından çıkışlar yapıyor. Nasıl ki Türkiye’de iktidar sırtını tarikatlar dayıyor, onları hoşnut etmek için ne gerekiyorsa yapıyorsa. Trump’da ABD de aynısını yapmaya çalışıyor.  Papaz Brunson 100 bin Avanjelistin papazı.  Kökten dinci ve radikal avenjelistlerin papazı tutsaklıktan bunun için kurtarılması isteniyor. Bu uğurda TÜRK-ABD ilişkileri zarar görecekmiş hiç önemli değil ,  oy öncelikli geliyor. Basit siyaset kişiler üzerinden prim yapmak yerine önce Hoca Efendinin Türkiye’ye teslimi gerekmez mi idi.

Trump’u halkın yüzde otuz sekizi tarafından desteklendiği düşünülürse 100 milyon olan Evanjelistler ‘in oyu hatırı sayılır bir oy. Meclis ve senato da Cumhuriyetçilere çoğunlukta olması ve Trump’un  bir daha seçilebilmesi için Meclis ve senato da çoğunluğu ele geçirme savaşıdır bu. Türkiye buna alet edilmektedir. Kasım ayında yapılacak seçimler 2020 de ki başkanlık seçimini kimin kazanacağını belirleyecek. Bu bağlamda Trump Evanjelistlerin oyunu almak için her yolu deneyecektir. TÜRK-ABD ilişkileri Kasım seçimlerine kadar çok kritik bir dönemin içine olacağının belirtisidir bunlar.

Türkiye Partisi olduğunu iddia eden ve iyi niyetli seçmenden oy devşiren bir partinin, ABD ve ambargoyu protesto etmemesi üzerinde Halkımız ve bu parti mensuplarının bir daha düşünmesi gerekir. Türklerin Kürtlerle sorunu yoktur. Ayrılıkçı Kürtlerin Türklerle sorunu vardır. Önce Kürt olup Türkiyeli misin?,  yoksa Türkiye içinde yaşayan kripto musunuz?. Türk-Kürt birlikteliğini ve barışını bölücülük lehine kullananlara TC elbette ki izin vermeyecektir. Hangi devlet içindeki ayrılıkçılara izin vermiştir ki bunu Türkiye’den talep etmek, bölücülüğün danişkasıdır. Her iki toplum bir biri ile evlilik yoluyla akraba olmuşlar, komşu, iş ortağı, okul ve mahalle arkadaşı olmuşlar, birlikte vatan için omuz omuza çarpışmışlar, şehit gazi olmuşlar. Bu bağı kimse koparamaz. Ayrılıkçılar Osmanlıdan bu tarafa hep batının oyuncağı maşası oldular. Şimdide ABD adına Irak ve Suriye’de vekalet savaşı yapıyorlar. Hiç mi tarih okumazlar, hiç mi gerçekleri görmezler. Hep kandırılırlar, hüsrana uğrarlar.

++++++

“Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir. Tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir.” Ziya Paşa

Nasihat ile yola gelmeyeni azarlamalı, azar ve nasihat ile yola gelmeyenin ise hakkı dayak olduğunu anlatan bir sözdür.

Bahattin Ayhan

Bahattin Ayhan

Araştırmacı-Yazarı.Tarih Türklerle Başlar,Türkiye Halkları,Antik Dönemden Günümüze,Köken-Dil-İnanç adlı kitapların yazarı
Bahattin Ayhan Tüm Yazıları
YORUMLAR
  1. Şahin dedi ki:

    F-35 savaş uçakları birinci Dünya savaşı öncesi, Osmanlının parasını verip de İngiltere den alamadığı savaş gemisi durumuna düşmez inşallah.
    Yanlış iç ve dış siyaset yüzünden ülkemizin ekonomisi, vatandaşınn ekonomik gücü zaten içler acısı. Oysa yargı bağımsız olsaydı ve topu yargıya atsalardı, yargının işine karışamayız deyip işin içinden sıyrılmak varken, yalandan efelenmek hem ülkeye hem halka zarardan başka birşey değil. Allah bunlardan kurtarsın diyeceğim de önce bunları destekleyenlere sorgulayacak akıl versin.