Alexa
DOLAR
7,4124
EURO
8,9859
ALTIN
441,58
BIST
1.529
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir
Sağanak Yağışlı
19°C
İzmir
19°C
Sağanak Yağışlı
Çarşamba Kuvvetli Sağanak
12°C
Perşembe Yağışlı
9°C
Cuma Sağanak Yağışlı
14°C
Cumartesi Sağanak Yağışlı
17°C

Türkiye’nin İhtiyacı Olan Yeni Parti

Türkiye’nin İhtiyacı Olan Yeni Parti

Bu yıl sonuna kadar siyaset sahnemizde üç yeni parti boy gösterebilir. Bunlardan birincisi eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başını çektiği, ikincisi eski Maliye Bakanı Ali Babacan ve eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ikilisi ve nihayet uzun süredir hazırlık yapan Çoban Ateşi Hareketinin partileşme yolunda ilerliyor olmasıdır.

AKP’nin 17 yıllık din eksenli icraatları sonucu felaketlere maruz kalan halkın bilinçlenmesi arttı. Bu nedenle dini kullanarak iktidara gelme şansı azaldı. Seçmen artık problemleri çözmede güven veren akıllı parti politikalarına itibar edecektir.

Sizlerle Türkiye’yi dünyanın gelişmiş 10 ekonomisi arasına sokacak, Altın Çağı yaşatacak, ekonomik, sosyal ve politik  konularda en yüksek başarılara imza attıracak bir projemi  paylaşmak istiyorum. Bu proje bir pakettir. Eksiksiz uygulanırsa verimi tam olur. Bunun yolu güçlü bir Parlamentoya sahip olmaktan geçer. Günümüzün bütün problemlerini kısa zamanda bertaraf edecek istikrarı bünyesinde barındırıyor. Esası CHP’nin altı oklu prensiplerine dayanır. Maalesef CHP bunları zaman zaman askıya alma, değiştirme yolunda (Yeni CHP gibi) gereksiz davranışlar içine düşüyor. Kendisini aşan, taviz vermeden hızlı bir kulvarda yol alan, sürdürülebilir kalkınmayı sağlayacak yeni bir partiye ihtiyaç kaçınılmazdır. Bu yeni parti seçimlerde şüphesiz CHP ile yakın dirsek temasında olacaktır.

Kanaatimce yeni kurulan partinin olmazsa olmazları olmalıdır. Türkiye’nin çıkarlarını her şeyin üstünde tutan, ortak akılla Ankara’dan yönetilen, yabancı sermayeye karşı milli menfaatlerimizi koruyan yeni bir partiye ihtiyacımız var. Yeni kurulacak partinin olmazsa olmazlarını şöyle sıralayabiliriz:

Yeni kurulacak parti Anayasamızın ilk 6 maddesini tartışmasız kabul eder. CHP’nin 6 Okuna ise iki madde daha eklenmelidir. Bu model 3 A prensipiyle çalışacak: 1 Atatürkçü 2- Akılcı  3- Adil. Devaminda:

1- Yurtta Sulh Cihanda Sulh,
2- Cumhuriyetçilik
3- Milliyetçilik
4- Devrimcilik.
5- Laiklik,
6- Devletçilik.
7- Halkçılık.
8- Güçlendirilmiş Parlamento Modeli uygulanmalı. (‘Güçlendirilmiş Parlamento Sistemi’ başlıklı yazıma bakınız)

Radikal reformlar yapılmalıdır:

*Hukuk Reformu. Siyasetin hukuk üzerindeki vesayetine son verilmelidir.
*Vergi Reformları/Kısa, orta ve uzun vadeli (1 -5 -10 yıllık) 5 yıl gibi geçici bir süre için yüksek gelirlerden yüksek vergiler alınabilir. Vergi adaletinin sağlanması yolunda ciddi adımlar atılmalıdır.
*Eğitim Reformları yapılmalı. Çağdaş Eğitime yönelmelidir.
*Basın özgürlüğünü sağlayacak reformlar yapılmalıdır.
*Üniversitelere özerklik sağlanmalı. Bunlara ilave olarak Genel Politikalarla:

Kapatılan bütün Askeri Okullar yeniden açılmalı ve TSK eski gücünün üstüne çıkarılmalıdır.
Sermaye yaratmada yararlı olması için sadece Türk vatandaşlarının kullanabileceği yeni bir Borsa kurulabilir.
Ekonomik kalkınmanın sağlanması için enerjinin, faizlerin ve vergilerin ucuz olmasını sağlayan politikalar izlenmeli. Köylüye vergisiz mazot, sanayiciye ucuz elektrik verilecek.
Özelleştirilmeler yerini devletleştirmelere bırakacak.
Bütün madenler devletleştirilecek. Yabancı sermayenin madenlerimizi sömürmesine son verilecek.
Milli tohum kullanımına, milli ilaç ve aşı sanayii kurulmasına gidilecek.
Demiryolları ülkenin her tarafına ulaştırılacak. Petrole ödenen milyarlarca dolar tasarruf edilecek.
İşsizlik, Yoksulluk ve Yolsuzluklarla ciddi olarak mücadele edilecek. Her türlü borç ödeme planlari yapilacak.
Modern Köy kooperatifleri kurulabilinir. Tarım ve Hayvancılık geliştirilip ülkeye yeterli hale getirilecek.
Elektrik üretimi için rüzgar ve güneş enerjisinden geniş ölçüde yararlanılacak.
Suriye rejimi ile anlaşıp Suriye’nin toprak bütünlüğü sağlanarak Türkiye’deki Suriyeliler geri gönderilmelidir.

AKP’den ayrılmış olan Abdullah Gül, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu gibilerin kuracağı parti AKP’ye zarar vererek tarihi görevlerini yerine getirme dışında siyaseten fazla etkili olacaklarını sanmıyorum.

Benim burada yazdıklarıma sahip çıkabilecek tek parti “Çoban Ateşi” hareketini sürdüren arkadaşlardır. Atatürk tarihinden ders alarak ve kendi yaşamının verdiği birikimle burada  yazdıklarım, Diemedos’un “Deneyimlenmiş olana inanın” sözüyle de örtüşüyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.