Alexa
Medya Siyaset

Turşu Tenekesi

Ben başbakan olmam, ben muhalefet olmam, ben hükumet kurmam, ben aday çıkarmam diye hünküren bir siyaset ancak ve yalnız teneke, boş teneke olarak anlamlandırılır.

Turşu Tenekesi

Turşu nedir diye sorsam, bana güleceksiniz.

Ben sormayım siz yine de gülün

Turşu çeşitli sebze ve meyvelerin sirke ve salamura denilen tuzlu su içerisinde laktik asit fermantasyonu tekniği ile dayanıklı hale getirilmesidir.

Biberden tutun da lahanası, hıyarı, domatesi her sebzenin turşusu olur ve elbette bilirsiniz turşu sebze çeşitleri ile sınırlı da değildir.

Kimi yerlerde turşu pişmiş toprak kaplara kurulur.

Son zamanlarda plastik bidonlara kuruluyor genellikle turşu ve fakat benim tercihim tenekeye kurmaktır turşuyu. Osmaniye ve Balgat da da tenekeye kurulur.

Boş tenekeleri bilirsiniz.

Turşu kurmaya yararlar bir, bir de gürültü çıkarmaya.

Boş boş konuşanlara, laf olsun torba-teneke doluymuş gibi görünsün diye konuşanlara sık sık, ‘boş teneke’ denmesi bundandır işte.

Teneke ve turşu arasındaki doğrudan ilişkiyi son yıllarda Türkiye siyaset sahnesinde bol bol görmekteyiz.

Aldığı oy sayısı ve oranı dolayısıyla ancak ve yalnız dışarıdan desteklenerek hükumet kurabilecek, iktidar olabilecek bir partiye bu olanak sağlanıp da gel hükumet kur denince, sanki de boş bir teneke sesiyle hayırrrrrr diye ses çıkarması, o halde gel birlikte hükumet olalım Başbakan da sen ol teklifine de yine boş teneke misali nayırrrrrr demiş olması bilginizdedir.

O halde gel muhalefet ol, denince de gar gür  9 x 8 =  domuzdan post benden siyasetçi olmaz mealinde yine boş teneke misali noyurrrr hoyurrrr boyurrrrr hayırrrr gibi ses vermesi de ayniyle vakidir.

Ben başbakan olmam, ben muhalefet olmam, ben hükumet kurmam, ben aday çıkarmam diye hünküren bir siyaset ancak ve yalnız teneke, boş teneke olarak anlamlandırılır.

Ve bu türden bir siyasetçinin partisine yapacağı tek şey, partisinin turşusunu kurmaktır.

Kurdu mu kurdu.

Sonrası mı.

Turşuyu götürecek birisi ve elde kalacak zatı muhterem.

Boş teneke

Cumhur Deliceırmak

Cumhur Deliceırmak

1951 Lefkoşa doğumlu Çeşitli Kıbrıs gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Radyo TV programları var. Resim heykel sanatçısı şair. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar akademisinde okudu.1968-71 yılları arasında Kıbrıs Türk direniş hareketinde mücahitlik yaptı. Cumhur Deliceırmak evli ve iki çocuk babasıdır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ