Alexa
DOLAR
8,4705
EURO
10,2921
ALTIN
502,04
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ankara
Gök Gürültülü
25°C
Ankara
25°C
Gök Gürültülü
Pazartesi Çok Bulutlu
24°C
Salı Az Bulutlu
29°C
Çarşamba Az Bulutlu
28°C
Perşembe Çok Bulutlu
29°C

Uğur Dündar: 128 milyar dolar harcanmasa pandemiyle baş ediyor olacaktık

Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarlık rezervinin, doları 7 liranın altında tutabilmek için sürekli olarak kamu bankalarının eliyle döviz satışı yapılması nedeniyle eridiğini belirten gazeteci yazar Uğur Dündar, “İktidar o parayı, doları şu rakamda tutacağız diye harcamamış olsaydı, bir kısmını aşıya yatırmış olsaydı, diğer kısmını da tam kapanma nedeniyle mağduriyet yaşayacak olan esnafa ve diğer toplum kesimine dağıtabilmiş olsaydı, bugün biz de pandemiyle baş ediyor olacaktık” dedi.

Uğur Dündar: 128 milyar dolar harcanmasa pandemiyle baş ediyor olacaktık

Uğur Dündar, TELE 1’de Anında Manşet programında Merkez Bankası’nın kaybolduğu konuşulan 128 milyar dolarıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

128 MİLYAR DOLAR TEKERLEMESİ OKUDU

Dündar, açıklamasına tekerleme okuyarak başladı. Dündar, “130’a 2 var. Basamakları üçtür. Onu söylemek suçtur. Acaba rakam kaçtır? 130’a 2 var. Banka adın eyleme. O rakamı söyleme. Savcı geçer eyleme. Demokrasi sözde var. Bankanın hası odur. Dayanmaz ona müdür. İflah olmaz bir huydur. Tek yetkili bizde var. O rakamı demedik. Yasakları delmedik. Parayı biz yemedik. Ülkemizde talan var” dedi.

“128 milyar dolar nerede sorusu 7’den 77’ye her Türk vatandaşının artık zihnini kurcalıyor. Bu ülkenin yurttaşları böyle bir soruyu sormakta yerden göğe kadar haklılar” diyen Uğur Dündar, “O 128 milyar dolar bu milletin parası. Tüyü bitmemiş yetimin hakkı olan Merkez Bankası’nın rezerviydi” şeklinde konuştu.

128 MİLYAR DOLAR NEREYE HARCANDI?

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın dürüst bir insan olduğunu vurgulayan Dündar, 128 milyar dolar hakkındaki açıklamasına dikkat çekti. Satır aralarında bazı ekonomistler tarafından itiraf olarak nitelendirilen açıklamalar olduğunu belirten Dündar, 128 milyar doların akıbetiyle ilgili şu yorumda bulundu:

* Sayın Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanı olduğu dönemde Merkez Bankası doları 7 liranın altında tutabilmek için sürekli olarak kamu bankalarının eliyle döviz satışı yaptı. Bu rezerv büyük çoğunluğuyla o süreçte eridi.

* Faizi artırmayalim, doları da 7 liranın üstüne çıkartmayalım diye Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarının ana gövdesi bu gayretle harcandı.

 “HEM DOLAR KURU HEM DE FAİZ YÜKSELDİ”

* Şimdi şöyle bir sonuca ulaştık. Dolar 7 lirada durmadı. Bugün itibarıyla 8,15’i gördü. Yüzde 19’larda faiz veren bir ülke konumuna girdik. Hem dövizi çarçur ettik, dövizlerimiz buharlaştı hem de maliyeti fevkalade ağır oldu.

“BU PARA HALKI SAĞLIĞI İÇİN GÖZDEN ÇIKARILMALIYDI”

“Merkez Bankası dövizleri böyle erirken, o tarihlerde gelişmiş ülkelerin çoğu pandemiyi önleyecek tek araç ve silah olan aşı konusunda yatırım ve bağlantılar yaptılar” diye devam eden Dündar, şöyle konuştu:

* Eğer Türkiye harcadığı bu 128 milyar doların diyelim ki 4 milyarını 80 milyonun yüzde 60’ını aşılayabilecek kadar bir bağlantı yapmış olsa, bu parayı halkının sağlığı için gözden çıkarmış olsaydı, bugün biz hem bu 128 milyar dolar nereye gitti sorusunu sormayacaktık, hem de pandemide dünya rekorları kırılmıyor olacaktı. Maalesef bunu çok büyük bir üzüntüyle söylüyorum.

* Başka ülkeler tam kapanmaya giderken Türkiye’de ekonominin izin vermemesi, bunda 128 milyar doların buharlaşıp gitmesi, Türkiye’nin borç bulmakta zorlanması, risk priminin dünya ölçeğinde en yüksek noktalara kadar çıkabilmesi nedeniyle ekonomiyi düşünerek gerçek anlamda bir kapanmaya gidilemedi.

* Hem palyatif tedbirler, kısmi önlemlerle bunun önüne geçilebileceği düşünüldü. Ya da topluma böyle bir mesaj verilerek sanki pandemiyle mücadelede çok büyük bir başarı sağlanmış algısı yaratılmaya çalışıldı.

“TÜRK EKONOMİSİ SARMAL İÇİNE SOKULDU”

* Şimdi geriye dönüp baktığımızda ne yazık ki 128 milyar dolarımız gitti. Türkiye ne doların artışını durdurabildi ne de korktuğu faiz artırımına gitmemek gibi bir seçenek yaratabildi. Hem kur yükseldi hem de faiz arttı. Tam bir sarmal içine sokuldu Türk ekonomisi.

* Ayrıca pandeminin getirdiği bir takım riskler ve dış politikada yapılan hamleler nedeniyle, örneğin Rusya’nın uçuşları durdurması gibi, turizmin sağlayacağı minimum 30 milyar dolarlık bir girdiden de yoksun kalacağımızı, çok az bir miktarını elde edebileceğimizi gösteren işaretlerle baş başba kaldık.

“AKP HER ALANDA BAŞTANKARA GİDİYOR, ÜLKEMİZE YAZIK OLUYOR”

Denizcilikte ‘baştankara tabiri’nin AKP’nin son durumunu anlattığını ifade eden Dündar, şöyle konuştu:

* Geminin başı karaya doğru gittiğinde bu tehlike işaretidir. Gemi oturacak demektir. Gemi baştankara denir buna. Baştankaranın başka bir anlamı artık işlerin kontrolden çıkması olarak değerlendirilir.

* Hem iç politikada, hem dış politikada, hem ekonomi yönetiminde, hem pandemiyi kontrol etmekte Adalet ve Kalkınma Partisi’nin baştankara gittiğini düşünüyorum. Bu güzelim ülkeye çok yazık oluyor.

“KABUSTA GÖRSEM İNANMAM”

Vaka sayılarındaki artış hakkında konuşan Dündar, “Bu tablonun bir numaralı müsebbibi bugün bizi yöneten Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarıdır” dedi.

“PARA HARCANMAMIŞ OLSA PANDEMİYLE BAŞ EDİYOR OLACAKTIK”

İsrail’de nüfusunun büyük bir kısmının aşılanmasıyla açık havada maskesiz dolaşmanın serbest olduğunu örnek gösteren Dündar, “Türkiye coğrafyasının en güçlü ülkelerinden biri. İktidar o parayı, doları şu rakamda tutacağız diye harcamamış olsaydı, bir kısmını aşıya yatırmış olsaydı, diğer kısmını da tam kapanma nedeniyle mağduriyet yaşayacak olan esnafa ve diğer toplum kesimine dağıtabilmiş olsaydı, bugün biz de pandemiyle baş ediyor olacaktık” diyerek değerlendirmesini sonlandırdı.

ETİKETLER:
Yorumlar
 1. Gönül Pınar Atacı dedi ki:

  Gönüller fet’eden ve fet’edecek en şairane ve en şahane bir TEKERLEME içeren ve baştan sona dek isrtisnasız her cümlesi ve kelimesi harfi harfine aynen ve tamamen paylaşılması gereken ve paylaşılacak olan MÜKEMMEL VE MUHTEŞEM bir teşhis ve saptama, irdeleme ve genelleme, teşhir ve kınama, sonuç ve öngörü. Çok değerli yazarı üstün ve özgün, ünlü ve duayyen gazeteci-yazar sevgili Uğur DÜNDAR’a en içten tebrikler ve teşekkürler, selamlar ve saygılar, sağlık ve bağışıklık dolu nice nice yıllar dilekleri, yeni başarılar, sonsuz umutlar ve irdelenen sorunlarla ilgili özel bir ithaf :

  128 MİLYARI İTE KURDA ATARAK COVİT 19’A GEL GEL DEDİLER

  Maske ve aşı yerine kolonya ve muska dağıtarak
  Ve insanları alanlara ve salanlara üstüste yiğarak,
  Covit 19 mikrobuna gel gel dediler
  Ve bütün ulusu Hasta Adam ettiler.

  Tüm ulusal varlıkları ve kaynakları satıp savurarak
  Ve 128 milyar dolar kamu parasını ite kurda atarak
  Tüm yurdu aç ve biilaç duruma düşürdüler
  Ve herkesi iç ve dış dilenciliğe sürüklediler.

  Hakka ve hukuka karşı açık ve gizli saldırı başlattılar
  Ve şıhlık,şahlık,şeriyat, biat ve cihad dizeni yarattılar.
  Takiyye ve Muaviye sistemine övgüler dizdiler
  Ve bebeleri,lohusaları,gebeleri bile hapsettiler.

  Böylece asla affedilmez beş devasa suça ve günaha battılar,
  Hiç utanıp arlanmadan saraylarında zevke ve sefaya daldılar.
  Bunlar,eski ve pek yeni BOP’culardır
  Ve bunlara bağlı Beşinci Kol’culardır.

  Bunların Yüce Divan’a sevkedilecekleri gün ve saat bellidir,
  Ve bu kutsal topraklara er veya geç ama mutlaka gelecektir.
  O en ulu günü ve saatı,yediden yetmişe tüm melekler ve erkekler,
  Beka,barış,özgürlük,iş,aş genlik ve gönenç bayramı ilan edecekler.

  Gönül Pınar Atacı, 15.Nisan.2021