Alexa
DOLAR 7,873
EURO 9,4035
ALTIN 458,061
BIST 1342,49
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 17°C
Parçalı Bulutlu

Ülkücü Camianın Önde Gelen İsimlerden Ömer Ay’dan Akşener’e Sert Tepki

Ülkücü Camianın Önde Gelen İsimlerden Ömer Ay’dan Akşener’e Sert Tepki
25.07.2018 - 19:15
A+
A-

Ülkücü camianın önemli isimlerinden,İYİ Parti Yüksek İstişare Kurulu üyesi Eğitimci Ömer Ay yaptığı yazılı açıklama ile genel başkanlık görevini bırakacağını açıklayan Meral Akşener’e sert tepki gösterdi.

Ömer Ay ,Seçimler parayla değil, gönüllü ve inançlı kadro ve teşkilatlarla kazanılır diyerek “Davası olmayan, inancı olmayan, iddiası olmayan ve esasen önceliği Türk Milleti ve Türk Milliyetçiliği olmayan kişilerden zafer beklemek boşunadır”,dedi.

Ömer Ay yazılı açıklamasında şunları söyledi :

” 24 Haziran seçimlerinde %10 oy alarak 43 milletvekili çıkarmasına rağmen bu sonuç,  İYİ Partinin iddiaları ve hedefi dikkate alındığında “başarısızlık” olarak görülmektedir. Her ne kadar bazı parti yöneticilerinin, devlet imkânlarının alabildiğine kullanıldığı böylesi baskın bir seçimde, yeni bir parti tarafından alınan bu sonuçların başarı sayılması gerektiği konusunda açıklamalar yapsalar da Genel Başkan Sayın Meral Akşener’in sorumluluğu üslenerek istifasından da anlaşılabileceği gibi sonuçlar “yenilgi” olarak algılanmaktadır.

Toplumun her kesiminden gördüğü destekle %20 bandının üstüne bir oy potansiyeline ulaştığı gözlenen Sayın Akşener neden %7.3 ve İYİ Parti %10 bandına düşmüşlerdir? Sayın Akşener’in tek başına çıkardığı “liderlik” çok önemli ve çok değerliydi. Ama ondan sonra attığı adımları yanlış atmıştır.

Kadro ve dil seçimini yanlış yapılmıştır.

Hiç kimse ile istişare edilmemiştir. Zaman zaman kullanılan 800 ve 1200 kişi ile istişare ettim sözleri doğru değildir.Onlarla sadece “ne yapılmalı” konusu görüşülmüş ve fakat nasıl, kiminle, hangi dil ve projelerle gibi konular hiç kimseyle istişare edilmemiştir. Takım oyunundan, karargâh oluşturmaktan ve nitelikli bir kadro kurmaktan imtina edilmiştir.

Basında eleştiri kabilinden yer alan ikinci bir MHP kuruluyor sözlerine karşı, ikinci bir MHP kurulmadığını gösterme saikı ile olacak ki İstanbul’da bir otelde, MHP’li olmayan 18 kişilik bir kurucu listesi açıklandı. Bir-iki istisna ile tek isabetli isim yoktu. Sonra talepler ve baskılar yoğunlaştı,vekilliği kotarmanın yolunun kurucu listesine veya genel idare kuruluna girmekten geçeceğini düşünen eski MHP’liler (İmza vererek olağanüstü kurultay talep edenler, eski vekiller,   MHP’de umduğunu bulamayan fırsatçılar vs.) kurucular kurulu ve genel idare kurulu listelerine girmeyi başardı. Çok az istisna ile bunlar da isabetsizdi. Sayın Akşener’in şimdilerde bu kişilere karşı “ülkücülere borç ödeye ödeye bitiremedim” diye yakındığı anlaşılmaktadır.Oysa MHP Ülküsünü terk edeli 20 yıl olmuş ve MHP’de ülkücü de kalmamıştı; gerçek ülkücüler çoktan kopmuşlardı, kalanlar “yol arkadaşlarıydı”MHP’den İYİ Parti’ye gelenlerin önceliği ise vekil olmaktı. Nitekim bunların niyetlerini anlayan Sayın Akşener’in çok kişiye “seni vekil yapacağım” sözleri verdiği anlaşılmaktadır. Bu “vekillik” pazarlığı ve beklentisi İYİ Parti’deki sıkıntının en önemli sebeplerinden birisidir. Milletvekili olarak katılan 5 kişi hariç MHP kadrolarından İYİ Partiye alınan kişilerde de, çok az istisna ile hiçbir isabet yoktur. DSP ve AKP’nin eskilerinden devşirilenler de cabası… Bu kadar bir yanlış kadro seçimi niçin ve nasıl yapılabilmiştir, izaha muhtaçtır doğrusu…

İl teşkilatları kurulurken her ilde 5-10 kişi ile yapılacak bir istişare, doğru kişilerin bulunması için yeterli olduğu halde, bu kadar basit bir metottan dahi yararlanılmamış ve ahbap-çavuş ilişkisi ile isabetsiz atamalar yapılmıştır.

Çözüm var mı?

Seçimler parayla değil, gönüllü ve inançlı kadro ve teşkilatlarla kazanılır. Davası olmayan, inancı olmayan, iddiası olmayan ve esasen önceliği Türk Milleti ve Türk Milliyetçiliği olmayan kişilerden zafer beklemek boşunadır. Türk Milliyetçisi bir kadro kurmaktan kaçıldığı gibi başka mahallelerden oy devşirebilmek düşüncesiyle bir “merkez” illüzyonuna sığınılmıştır. Oysa Türkiye’de en az %50 seçmen kendini milliyetçi olarak tanımlamakta ve milliyetçi duygularla oy vermektedir.  AKP ve MHP Milliyetçiliği istismar ederek oy alırken, bütün oyunu milliyetçilerden alan İYİ Parti, milliyetçilik gömleğinin üzerine ceket giyerek ve sıkı sıkı düğmeleyerek bu özelliğini gizlemeye çalışmıştır. Hâlbuki Türkiye’de şu dönemde en yükselen değer milliyetçiliktir ve Türkiye’de en çok ihtiyacı duyulan şey, Türk Milliyetçisive demokratik bir parti ve projedir. Kendi içinde demokrasi olmayan parti ülkeye demokrasi getiremez.

Sayın Meral Akşener’in, yakaladığı çok önemli fırsata ve tek başına yarattığı önderliğe rağmen bu fırsatı kötü kullanmış ve Adnan İslamoğlularının dediği gibi kendisine bağlanan umutları yine kendisi heba etmiştir. Adnan İslamoğluları, Meral Hanımın özellikle davet ettiği ve aday yaptığı en isabetli kişilerden biridir; “madam” sözcüğü de bir hakaret anlamı taşımadığı halde bu bahaneyle istifa edilmesi esasen bir kaçıştır ve yapılan yanlışlardan dolayı kaçıştır.

İyi Parti, başlangıçta her partiden ama ortak özellikleri Türk Milliyetçiliği olan ilim, fikir ve siyaset adamlarından oluşan seçkin bir kadro ve vitrin oluşturabilseydi sonuç kanaatimce çok farklı olurdu.  Sayın Akşener, İYİ Parti Genel Başkanlığına delege topyekûn talep ve ısrar etse de dönmeyecektir. Çünkü yaptığı hataları bilmekte ve dönse de işinin zorluğunu görmektedir. MHP’deki bütün hastalıklar İYİ Partiye de taşınmıştır. Dönse bile mevcut söylem, merkez ve taşra teşkilatları ile başarıyı yakalaması mümkün değildir.

Esasen Genel Başkan, başarısızlığın sorumluluğunu üstleniyor ve istifa ediyorsa, aynı duyarlılığı başkanlık divanı, genel idare kurulu ve il teşkilatlarının da göstermesi gerekir. Böylelikle gelecek genel başkana ki -bu Sayın Meral Akşener de olabilir- bir kadro tercihi yolunun açılmasını sağlayacaktır. Ancak böyle bir “topyekûn yenilenmek” iradesi de gözükmemektedir.

Türk Milletine Ve Türk Milliyetçilerine Bir Kez Daha Yazık Olmuştur.” 

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
Medya Siyaset Tüm Yazıları
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.