Alexa
Medya Siyaset

Vahdettin Yalanı,Atatürk Ayıbı Yine Gündemde

Vahdettin Yalanı,Atatürk Ayıbı Yine Gündemde

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu ve mirasını bıraktığı Türk Tarih Kurumu’nun (TTK) 2014 yılında yaptırdığı o zamanda büyük tepkilere neden olan  Vahdettin’in Atatürk’ü milli mücadeleyi başlatması için Anadolu’ya gönderdiğini iddia eden “Vahdettin Ayrılış” isimli kısa belgesel yazar Ümit Doğan tarafından tekrar gündeme getirildi.

Yazar Ümit Doğan sosyal medya hesabından, Vahdettin’in milli mücadeleyi başlattığı iddiasındaki bu videoyu, ne yazık ki Atatürk’ün kurduğu TTK hazırladı. Tekrar ediyorum ki Vahdettin’in zaferde zerre kadar katkısı yoktur. Onu aklamak için ortaya atılan bütün savlar ‘Hesaplaşma’ kitabımda belgelerle çürütülmüştür” ifadelerini kullandı.

Türk Tarih Kurumunun ,Atatürk’ün idam emrini veren Vahdettin’i “aklama” çabalarına tarihçi Sinan Meydan da tepki gösterdi. Ümit Doğan’ın tweetine, Sinan Meydan, “Bu yalana dava açtık! TTK eliyle halkı kandırmak suçtur”şeklinde yanıt vererek tepkisini ortaya koydu.

(Yazı Resimden Sonra Devam Ediyor)

 Vahdettin’in Atatürk’ü milli mücadeleyi başlatması için Anadolu’ya gönderdiği yalanının işlendiği bu kısa belgesele bir tepkide Cumhuriyet Tarihçisi ve sitemiz tarih danışmanı Ekin Topcuoğlu‘ndan geldi.

Topcuoğlu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Mustafa Kemal Paşa ve İstanbul Hükümeti’nin tepkileri çok açıktı. Bu tarz propaganda ile gerçek örtülemez !” dedi.

Ekin Topcuoğlu şunları söyledi:

Medya Siyaset

Medya Siyaset

Atatürk ve Cumhuriyetten yana taraf haber merkezi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ali boztepe dedi ki:

    Diyelim ki öyle!…
    Evet,gercek şu ki bende sizin gibi inanıyorum ama uzun süre Osmanlı sarayı müdürlüğü yapmış Prof. İlber Ortaylı ve yine uzun süre TTK baskanlığı yapmış Prof.Yusuf Halaçoğlu bu konuda ne diyorlar onlarında fikirleri burada serdedilse konuyu daha mimli hale getirmezmiyiz?

BİR YORUM YAZ